7 trików, które ochronią Android
2015-09-29 10:36
Jak chronić swoje urządzenie pracujące na Androidzie? © Nebojsa Markovic - Fotolia.com
Użytkownicy Androida doceniają elastyczność tego systemu oraz łatwość instalacji dowolnych aplikacji. Często jednak muszą zmagać się z efektami ubocznymi pobierania oprogramowania z niepewnych źródeł, co wielokrotnie kończy się infekcją ich urządzenia, a nawet dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Konsekwencje są widoczne podczas lektury rachunku – zawiera on listę usług, z których użytkownik nigdy nie korzystał. Nie mając jednak innego wyjścia, właściciel telefonu płaci pokornie za coś, czego wcale nie chciał.
Przeczytaj także: Mobile malware w II kw. 2015 r.
Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że poufne dane przechowywane na urządzeniach mobilnych będą zawsze niezwykle atrakcyjne dla potencjalnych przestępców. Nieustannie zmieniające się oprogramowanie powoduje, że skuteczna ochrona środowiska urządzeń mobilnych może być dość żmudnym i często nieskutecznym procesem. Większość użytkowników polega na ustawieniach domyślnych, jednak najczęściej okazują się one zwyczajnie niewystarczające. Zdecydowanie lepiej jest ustrzec się przed cyberprzestępczością czyniąc kroki, które sprawią, że nasze informacje będą dobrze strzeżone.„Ostrożność popłaca, a stosowanie się do kilku prostych zasad może uchronić nas przed mnóstwem zagrożeń – nie tylko przed robakami, lecz także złośliwym oprogramowaniem, szpiegowaniem, wykradaniem danych czy cyberatakami. Takie rozwiązanie może też być pomocne w przypadku, kiedy stracimy swoje urządzenie” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.
Jak chronić swoje urządzenie pracujące na Androidzie? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych trików:
1. Blokada ekranu. Niby bardzo prosta i podstawowa rzecz, a jednak przez większość bagatelizowana i niedoceniana. Warto wiedzieć, że korzystanie z opcji kodu służącego do blokady ekranu uniemożliwi osobom niepożądanym dostęp do danych z telefonu. I to nawet wtedy, gdy urządzenie zostanie skradzione.
2. Ochrona danych. Android zawiera fabrycznie zainstalowane ustawienia bezpieczeństwa, a ekran bezpieczeństwa zawiera również opcję szyfrowania urządzenia. Włączenie tej opcji wspomoże ochronę poufnych informacji (na przykład danych firmowych) przechowywanych w urządzeniu.
fot. Nebojsa Markovic - Fotolia.com
Jak chronić swoje urządzenie pracujące na Androidzie?
3. Wzmocnienie haseł i dostępu poszczególnych aplikacji do danych. Większość z nas ceni sobie ułatwienia, jakie udostępnia Google, pozwalając na synchronizację i aktualizację jego usług sieciowych na urządzeniach z systemem Android. Warto pamiętać zatem, aby sprawdzić opcje, które zezwalają aplikacjom na dostęp do prywatnych danych. Nie można zapominać także o używaniu silnych i niepowtarzalnych haseł oraz stosowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego gdzie tylko jest to możliwe. Należy unikać stosowania tych samych haseł w różnych serwisach. To utrudni włamywaczom przeskok z jednej usługi na drugą nawet jeśli poznali jedno z naszych haseł. Można się tutaj wspomóc rozwiązaniami typu „password manager”.
4. Aplikacje bezpieczeństwa. Korzystanie z dodatkowych aplikacji zabezpieczających to zawsze dobry pomysł. Dodatki, które oferują funkcje antykradzieżowe (jak Remote Wipe-out, funkcje śledzenia i blokowania, a także skanowania i wykrywania złośliwego oprogramowania) mogą pomóc zwalczyć potencjalne zagrożenia. Przykładem takiego rozwiązania jest Trend Micro Mobile Security for Android.
5. Unikanie przypadkowych sieci Wi-Fi. Niezabezpieczone sieci Wi-Fi mogą być używane do ataków typu man-in-the-middle, które pozwalają osobom trzecim przechwycenie poufnych danych. Dlatego warto wyłączyć tryb automatycznego wyszukiwania dostępnych sieci i nie korzystać z sieci bez szyfrowania.
6. Unikanie rootowania urządzenia. Perspektywa wydaje się kusząca – zrootowane urządzenie umożliwia większą kontrolę nad ustawieniami i pozwala na instalację czegokolwiek użytkownik sobie zażyczy. Jednak może również pozwolić złośliwym i podejrzanym aplikacjom na dostęp do danych. Rootowanie utrudnia również załatanie i aktualizację systemu operacyjnego i aplikacji, które mogą pozostawić urządzenie narażone na cyberataki.
7. Nowe aplikacje tylko z oficjalnych sklepów. Pobieranie z nieznanych sklepów z aplikacjami jest najprostszą drogą do tego, aby zainfekować swój telefon szkodliwym oprogramowaniem. Ograniczając pobieranie aplikacji do oficjalnych kont, typu Google Play Store, można znacznie obniżyć ryzyko infekcji.
Android jest powszechnie uznawany za świetny mobilny system operacyjny. Zachwyt użytkowników wynika w głównej mierze z faktu, że jest on bardzo tani, występuje na bardzo wielu urządzeniach mobilnych, a przez to dostępny niemal dla każdego. Android jest też doceniany za szybki i efektywny sposób przechowywania danych czy też za możliwości pobierania innowacyjnych aplikacji bez potrzeby uiszczania dodatkowych opłat na rzecz producentów. Tak jak każdy inny system operacyjny, tak i Android narażony jest jednak na szereg zagrożeń. Swoje pokłosie zebrały ostatnio wirus BaseBridge (instalujący niechciane aplikacje), JiFake (wysyłający SMSy na numery płatne) czy robak Android.Couterclank (instalujący się w trakcie ściągania gier). Warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo naszego urządzenia i chronić je przez cyberzagrożeniami, gdyż niektóre z nich nie tylko utrudniają użytkowanie telefonu, ale mogą także negatywnie wpływać na nasze finanse.
Przeczytaj także:
TOP 10 zagrożeń na Androida
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Android, antywirus na androida, ochrona androida, ochrona telefonu, zabezpieczenie telefonu, złośliwe oprogramowanie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)