eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczeństwo w sieci: rośnie świadomość zagrożeń, kontroli ciągle brak

Bezpieczeństwo w sieci: rośnie świadomość zagrożeń, kontroli ciągle brak

2015-10-02 00:41

Bezpieczeństwo w sieci: rośnie świadomość zagrożeń, kontroli ciągle brak

Cyberprzestępcy to jedno z głównych zagrożeń współczesnych przedsiębiorstw © vchalup - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Cyberprzestępcy to jedno z głównych zagrożeń współczesnych przedsiębiorstw. Branża nie ma znaczenia - potencjalną ofiarą może stać się niemal każdy, a nie tylko - jak to się do tej pory utarło - duże korporacje i firmy działające w sektorze e-commerce. Już samo posiadanie systemu informacyjnego, czy telefonów komórkowych powinno rodzić podstawy do wprowadzenia zabezpieczeń, chroniących przedsiębiorstwo przez utratą lub zniszczeniem danych i innymi cyberzagrożeniami, których niestety nie jest mało.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo: firmy szukają remedium na remedium na cyberzagrożenia

Opisywany poniżej projekt, którego realizacji podjęła się firma Marsh, umożliwił zgromadzenie danych na temat:

Uzyskane w Polsce wyniki mogą zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że aż 30% badanych firm zdaje sobie sprawę ze stopnia, w jakim narażone jest na ryzyko cybernetyczne. Tymczasem w Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi odpowiednio 8%, 10%, 18%.
"Porównując ten wynik z innymi krajami europejskimi można odnieść wrażenie, że rodzime firmy cechuje ponadprzeciętną wręcz dojrzałość, jeśli chodzi o świadomość otaczających je zagrożeń cybernetycznych" - mówi Martyna Suchodolska, Konsultant ds. Zarządzania Ryzykiem w Marsh Polska.

Z drugiej zaś strony, dane dotyczące metod zarządzania ryzykiem w organizacjach sugerują, że ta subiektywna ocena nie odzwierciedla realiów polskich firm. Badanie wykazało, że tylko 28% ankietowanych opracowuje pełne procedury reagowania w przypadku wystąpienia incydentu cybernetycznego w organizacji. Fakt, że jedynie co czwarty ankietowany w Polsce ocenia swoich dostawców i klientów pod kątem ekspozycji na ryzyko cybernetyczne potwierdza, że większość przedsiębiorstw nie posiada podstawowych mechanizmów kontroli niezbędnych do efektywnej ochrony firmy przed możliwymi zagrożeniami.

Ponadto, 65% ankietowanych deklaruje, że ich organizacje nie określają potencjalnych finansowych konsekwencji wystąpienia ataku cybernetycznego – wśród tych, które prowadzą niezbędne szacunki, jedynie 19% opracowuje również plany pozyskania odpowiednich funduszy, koniecznych do sfinansowania działań niezbędnym w przypadku wystąpienia incydentu cybernetycznego i umożliwiających późniejsze sfinansowanie strat z nim związanym.

fot. mat. prasowe

Infografika z wynikami badania

Pełne zrozumienie dla wagi cyberzagrożeń posiada zaledwie co piąte przedsiębiorstwo.


Niepokojący jest fakt, że jedynie 15% ankietowanych w Polsce przedsiębiorstw za kluczowe dla funkcjonowania firmy uznaje błędy w działaniach operacyjnych, jak np. zgubienie telefonu komórkowego. Ten wynik dziwi, biorąc pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, które może być wynikiem przemęczenia, niewiedzy czy lekceważenia realnego zagrożenia cybernetycznego, na które coraz częściej narażone są przedsiębiorstwa działające praktycznie w każdej branży.

fot. mat. prasowe

Infografika z wynikami badania cd.

Jedynie co czwarta firma opracowuje scenariusze na wypadek ataku cybernetycznego


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: