eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPokolenie Y - liderzy na rynku pracy

Pokolenie Y - liderzy na rynku pracy

2015-10-01 11:41

Pokolenie Y - liderzy na rynku pracy

Pokolenie Y chce pracować, rozwijać się i przewodzić © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jakie podejście do życia zawodowego cechuje przedstawicieli pokolenia Y? Czwarta fala realizowanego przez Deloitte badania „Pierwsze kroki na rynku pracy – Liderzy przyszłości” pokazuje, że jest to m.in. zdobywanie doświadczenia już podczas studiów oraz wysoka ocena własnych możliwości. Studenci i absolwenci najlepszych uczelni w naszym kraju są również przekonani, że wejście na rynek pracy nie stanowi praktycznie żadnej trudności. Millennialsi są jednak grupą bardzo niejednorodną, co powoduje, że ich oczekiwania wobec pracodawców mogą być różnorodne.

Przeczytaj także: Własna firma marzeniem studenta

Respondenci, zapytani o główne czynniki decydujące o wyborze pracodawcy, na pierwszym miejscu (42 proc.) wskazali rozwój zawodowy oraz możliwość zdobywania nowych umiejętności. Na drugiej pozycji, ze znacznie jednak skromniejszą liczbą wskazań (15,6 proc.), uplasowała się atrakcyjna pensja. Dalsze miejsca należały do równowagi między życiem zawodowym i prywatnym (8,5 proc.) oraz dobrej atmosfery w miejscu pracy (7,3 proc.).

Tak dalekie miejsce ostatniego z czynników może nieco zaskakiwać, ponieważ to właśnie on okazuje się być głównym bodźcem do zmiany pracodawcy (złą atmosferę w pracy wskazał tu niemal co czwarty badany). Kolejne pozycje przypadły niezadowalającym możliwościom rozwoju (19,3 proc.), zbyt niskim wynagrodzeniom (15,1 proc.) oraz niedocenieniu przez pracodawcę – 12,1 proc.

Powyższe wyniki pozostają w zgodzie z percepcją liderów biznesu i menedżerów HR – w badaniu Trendy HR 2015 wskazali oni jako największe wyzwanie dla biznesu kształtowanie kultury organizacyjnej i wpływanie na zaangażowanie pracowników. Firmy już zauważyły, że atmosfera pracy przekłada się na zaangażowanie pracowników i generuje koszty np. dużej rotacji, dlatego wiele z nich zamierza świadomie modelować kulturę organizacyjną. Jednak wiedza w tym zakresie jest jeszcze dość ograniczona.

Praca zawodowa znalazła się na trzecim miejscu w hierarchii wartości respondentów. Podobnie jak w poprzedniej edycji badania, na pierwszym miejscu znalazło się szczęście rodzinne (blisko 78 proc. wskazań), a na drugim zachowanie dobrego zdrowia (niemal 63 proc.).

Wysoki etos pracy wśród studentów i młodych absolwentów


Praca jest niezwykle ważna dla większości przedstawicieli generacji Y. Ponad 81 proc. z nich deklaruje, że miało już okazję zdobyć w swoim kraju doświadczenie zawodowe (pracę, praktyki lub staże) związane z kierunkiem wykształcenia.

Młodzi ludzie bardzo wysoko oceniają swoje kompetencje. Najmocniej czują się w wyszukiwaniu i analizie informacji oraz wyciąganiu wniosków (blisko 70 proc. wskazań). Na kolejnych miejscach wskazują umiejętności efektywnego uczenia się nowych rzeczy (prawie 69 proc. deklaracji) oraz komunikacyjne (66 proc. odpowiedzi). Kompetencje takie jak współpraca w grupie czy samoorganizowanie pracy otrzymały również wysokie oceny, na poziomie blisko 65 proc. wskazań. Jak pokazują wyniki badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy widziany oczami pracodawców”, zrealizowanego w ramach V edycji projektu „Bilans Kapitału Ludzkiego”, to właśnie umiejętność organizowania sobie pracy jest obecnie kompetencją najbardziej poszukiwaną przez pracodawców.

fot. Deloitte

Jakie cechy powinien mieć lider w biznesie?

Lider w biznesie, ,to osoba o wysoko rozwiniętych umiejętnościach strategicznego myślenia, charyzmatyczna, zdolna do inspirowania innych a także posiadająca umiejętność strategicznego myślenia.

fot. Deloitte

Na czym powinien skupiać się lider biznesu?

Ankietowani – wcielając się w rolę lidera – stawiają na zabezpieczenie przyszłości firmie w długoterminowej perspektywie czasowej.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: