Warszawskie biurowce nie stoją puste
2015-10-02 12:52
![Warszawskie biurowce nie stoją puste [© piccaya - Fotolia.com] Warszawskie biurowce nie stoją puste](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Warszawskie-biurowce-nie-stoja-puste-164093-200x133crop.jpg)
Warszawskie biurowce nie stoją puste © piccaya - Fotolia.com
Przeczytaj także: Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
Warszawski rynek biurowy to w obecnych czasach rynek najemcy. Za taki stan rzeczy odpowiada w głównej mierze szeroka gama wolnych powierzchni oraz dynamiczna podaż, które zdecydowanie sprzyjają negocjacjom. W bitwie o najemców biorą udział zarówno właściciele budowanych i modernizowanych biur, jak i tych, które na rynku istnieją już od dawna.Czynsze za wynajem biur znajdują się obecnie w delikatnym trendzie spadkowym. Właściciele, którzy oferują najemcom konkurencyjne ceny, nie są jednak przegrani. Wręcz przeciwnie – chętnych na warszawskie biura absolutnie nie brakuje.
- W ostatnich miesiącach wynajęta została w Warszawie rekordowo duża ilość powierzchni, co biorąc pod uwagę konkurencyjność rynku, najlepiej świadczy o tym, jak dużą skłonność do ustępstw mają obecnie właściciele budynków biurowych - mówi Małgorzata Brawura-Biskupska z firmy doradczej Walter Herz.
Rekordowe umowy najmu
Warszawa ze względu na swój potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki, jakim dysponuje i coraz większą dostępność wysokiej klasy powierzchni biurowej to atrakcyjny rynek dla zachodnich firm i światowych korporacji. Zagraniczne firmy chętnie lokują w stolicy Polski swoje biura regionalne i centra usług dla biznesu. Stąd nienotowane dotychczas wyniki wynajmu powierzchni biurowej. Sytuację na rynku dobrze ilustruje umowa podpisana w pierwszej połowie bieżącego roku przez firmę Samsung na wynajem aż 21 tys. m kw. powierzchni w kompleksie Warsaw Spire.
fot. piccaya - Fotolia.com
Warszawskie biurowce nie stoją puste
Coraz aktywniejsze na warszawskim rynku biurowym są również instytucje administracji państwowej, które jak podaje firma Walter Herz, stają się silną grupą najemców.
Wpływ na popyt ma nie tylko zapotrzebowanie na powierzchnię zgłaszane przez wchodzące do naszego kraju zagraniczne firmy. Także rodzime przedsiębiorstwa lokują swoje siedziby w komfortowych biurach. Coraz aktywniejsze na warszawskim rynku biurowym są również instytucje administracji państwowej, które jak podaje firma Walter Herz, stają się silną grupą najemców.
Największe rabaty w realizowanych obiektach
Małgorzata Brawura-Biskupska przyznaje, że na konkurencyjnym warszawskim rynku na największe rabaty mogą liczyć firmy, które decydują się na wynajęcie powierzchni biurowej w obiektach będących w trakcie budowy.
- W takich przypadkach efektywne stawki najmu, po rozliczeniu wakacji czynszowych, mogą okazać się niezwykle korzystne. Najemcy, którzy są skłonni podpisać umowę w trakcie budowy obiektu mogą liczyć na stawki na poziomie tych, które obowiązują w niższej klasy budynkach, czy inwestycjach gorzej zlokalizowanych, przyznaje reprezentantka Walter Herz.
- Firmy które podpisują umowy przednajmu, poza atrakcyjnym czynszem, mogą liczyć także na takie bonusy, logotyp umieszczony na elewacji budynku, czy zyskać niestandardową aranżację biura. Wynajmujący oferują również dodatkowe pakiety zachęt na aranżacje, relokacje, czy umeblowanie i przystają na elastyczniejsze zapisy w umowach. Dotyczą one na przykład możliwości ekspansji powierzchni wraz z rozwojem firmy, czy wyłączności na prowadzenie określonej działalności w budynku. Najwięksi najemcy mogą mieć też wpływ na wybór dostawców usług w budynku, np. operatora kantyny, dodaje Małgorzata Brawura-Biskupska.
![Więcej umów najmu na warszawskim rynku biurowym [© pixabay.com] Więcej umów najmu na warszawskim rynku biurowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Wiecej-umow-najmu-na-warszawskim-rynku-biurowym-244657-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)