Świat: wydarzenia tygodnia 40/2015
2015-10-04 14:30
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 39/2015
- Obie izby amerykańskiego Kongresu przyjęły ustawę przedłużającą wydatki państwa na obecnym poziomie do 11 grudnia. Oznacza to, że dzięki tej decyzji Kongresowi udało się w ostatniej chwili zapobiec grożącemu z końcem miesiąca paraliżowi budżetowemu (tzw. "shutdown").
- Problem migracji ludności z terenów objętych wojną staje się problemem światowym. Oprócz Europy w rozwiązywanie problemu pomocy dla uchodźców zaangażowały się USA, Kanada i Australia. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Antonio Gutierrez poinformował, że 19 krajów przeznaczy 1,8 mld USD dla uchodźców i migrantów w obozach na Bliskim Wschodzie.
- Niepokoi prognoza dot. Ameryki łacińskiej. Wynika z niej, że jeśli utrzyma się dotychczasowe tempo wzrostu nierówności majątkowych na tym obszarze (zamieszkanym przez ponad 600 mln ludzi) to 1 procent ludności Ameryki Łacińskiej skupi do 2022 roku w swych rękach więcej bogactw, niż cała reszta ludności kontynentu.
- Japońskie biuro rządowe poinformowało, że stopa bezrobocia w sierpniu niespodziewanie wzrosła do 3,4 proc. z 3,3 proc. miesiąc wcześniej.
- Caixin i Markit Economics informują, że Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł we wrześniu 50,5 pkt. wobec 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu, a Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we wrześniu 47,2 pkt. wobec 47,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.
- Komisja Europejska poinformowała, że Chiny i UE podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie prac nad siecią komunikacji mobilnej 5G.
- Chiny zapowiedziały udział w Europejskim Funduszu Inwestycji Strategicznych, który powstał z inicjatywy szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Ma on pobudzić inwestycje w Unii Europejskiej. Chiński wicepremier Ma Kai złożył taką deklarację w trakcie spotkania z wiceprzewodniczącym KE Jyrkim Katainenem w Pekinie. KE zakłada, że w ciągu trzech lat na inwestycje powstanie fundusz w wysokości 315 mld euro. Dla przyciągnięcia prywatnych inwestorów EFSI będzie miał do dyspozycji 21 mld euro w formie gwarancji z unijnego budżetu i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
- Technologia LED ma duży wpływ na koszty oświetlenia. Przejście na tę technologię może zmniejszyć globalne zużycie energii przeznaczanej na oświetlenie do poziomu 11% z 19%. Wprowadzenie tej technologii do oświetlenia ulicznego pozwoli obniżyć zużycie energii o 40-50%, a w połączeniu z czujnikami i sterowaniem elektronicznym można osiągnąć kolejne 30% oszczędności. Te liczby ogłosił starszy wiceprezes i dyrektor strategii Philips Lighting Bill Bien.
- Afera związana z manipulowaniem pomiarami emisji spalin przez niemiecki koncern Volkswagena zatacza coraz szersze kręgi. Nowy prezes koncernu zapowiedział, że na nowo wyposaży nawet 11 milionów aut. Koszt operacji szacuje się na 6,5 mld USD.
- Tunezja, (która doświadczyła w marcu i czerwcu dwóch zamachów terrorystycznych) poinformowała, że w od 1 stycznia przyjechało prawie o połowę mniej turystów z Europy niż rok temu.
- Indie są coraz bardziej zainteresowane są inwestycjami w odnawialne źródła energii. W Indiach ponad 300 dni w roku jest słonecznych i są to dobre warunki dla instalacji fotowoltaicznych. Ostatnio na obrzeżu pustyni w Radżastanie trwa montaż tysięcy ogniw fotowoltaicznych. OZE są sposobem na zaspokojenie wzrastającego zapotrzebowania na energię.
- Z powodu suszy, tegoroczne zbiory kawy w Brazylii będą mniejsze o 7 proc. licząc r/r. Brazylia jest największym światowym producentem i eksporterem kawy.
- Według magazynu "Forbes już 22 raz z rzędu współzałożyciel Microsoftu Bill Gates zajął pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi w USA. To nie tylko założyciel i udziałowiec Microsoftu (o majątku szacowanym na 76 mld USD) . Ten przedsiębiorca jest także filantropem.
- Kolejny sukces Apple i nowy rekord sprzedaży. W ciągu pierwszych 72 godzin od premiery kupiono już 13 mln nowych iPhone'ów 6s i 6s Plus. Ten model będzie dostępny w Polsce od 9 października.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
POLSKA ŚWIATOWYM LIDEREM W PRODUKCJI BIŻUTERII Z BURSZTYNEM. ROŚNIE NIE TYLKO EKSPORT, LECZ TAKŻE SPRZEDAŻ W KRAJU
Polska jest potęgą w produkcji biżuterii z bursztynem. Jej udział w światowym rynku szacuje się na blisko 70 proc. Wartość produkcji biżuterii w naszym kraju wynosi ok. 200 mln euro, większość trafia na eksport – do Azji, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Powoli rośnie też zainteresowanie bursztynem w Polsce. Łączony z innymi kamieniami, oprawiany w złoto czy srebro przyciąga miłośniczki eleganckiej biżuterii.
– Zainteresowanie bursztynem na świecie jest duże – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Agata Całka z firmy Amber-Ring. – W przypadku naszej firmy 80-90 proc. produkcji trafia na eksport, do Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i przede wszystkim do Chin. Chiny całkowicie zdominowały ten rynek: do Państwa Środka trafia 80 proc. całej produkcji – wskazuje.
Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że eksport polskiej biżuterii wyniósł w ubiegłym roku 46 mln dolarów. Największym zainteresowaniem cieszyły się ozdoby z bursztynem. Polska jest potęgą w produkcji biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Dane resortu wskazują, że udział Polski w światowym rynku sięga 70 proc.
– Europa wciąż lubi bursztyn, podoba jej się, ale wzrost cen kamienia sprawił, że eksport na rynki Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych zmalał – podkreśla ekspertka. – Ceny bursztynu kształtują się różnie, od bardzo tanich, drobnych przedmiotów, do bardzo drogich, które ceną przewyższają złoto i sięgają nawet do 30 euro za gram w wyrobie.
Ceny surowca poszły znacznie w górę, m.in. przez embargo Rosji na eksport bursztynu wprowadzone pod koniec 2013 roku. Wiosną ubiegłego roku za kilogram wysokiej jakości bursztynu trzeba było zapłacić nawet 14 tys. zł. W ostatnim czasie obserwować można bardzo duże zainteresowanie surowcem ze strony Chin. W dużej mierze to efekt przekonania, że jest to jeden ze świętych kamieni Buddy.
– Chińczycy uważają, że to kamień nie tylko piękny, lecz także przynoszący szczęście i zdrowie. Najbardziej cenią kulkę, która jest najdroższym wyrobem z bursztynu. To święty i zdrowy kamień, dlatego jest dla nich tak ważny – ocenia Całka.
Dopiero teraz bogacący się Chińczycy mogą sobie pozwolić na zakup bursztynu. Dla nich jest to również inwestycja finansowa, z tym że podchodzą do niej inaczej – im coś jest droższe, tym bardziej atrakcyjne inwestycyjnie.
Choć większość produkcji bursztynu trafia na eksport, rośnie też zainteresowanie tym kamieniem w Polsce. Zdaniem ekspertki to w dużej mierze efekt nowego wzornictwa – bursztyn nie kojarzy się z biżuterią dostępną w każdym nadmorskim sklepie z pamiątkami, ale z ekskluzywną, nowoczesną.
– Pracuję w tej branży około 20 lat i w tym czasie wiele się zmieniło. Zaczynałam, tak jak moi rodzice, od naszyjników z korali, tzw. hawajki. Obecnie robimy całkiem inną biżuterię, łączymy bursztyn z kolorowymi kamieniami, z perłami i złotem. Teraz najbardziej pożądane są duże kamienie w złotych oprawach, z filigranem, łączone z diamentami. Wzornictwo bardzo się poprawiło – mówi ekspertka Amber-Ring.
Jak podkreśla Całka, nie ma dwóch takich samych kamieni, można w nim znaleźć zatopione miliony lat wcześniej owady, zamknięte pęcherzyki powietrza czy krople wody.
– Dobre lata dla branży były w latach 90., kiedy pojawił się film „Park Jurajski”. Teraz byłoby dobrze, gdyby polskie celebrytki i kobiety związane z biznesem dostrzegły piękno bursztynu i zaczęły go nosić. Byłaby to najlepsza reklama dla naszej branży, bo rynek bursztynu opiera się na modzie i trendach, podobnie jak cała biżuteria i gospodarka – podkreśla Agata Całka.
Okazją do podziwiania biżuterii z bursztynami będą 16. Międzynarodowe Targi Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas. Weźmie w nich udział 30 firm bursztynniczych, głównie z Pomorza. Targi odbędą się w dniach 1-3 października w Warszawie, w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska, przy ul. Marsa 56 C w Warszawie.
Agata Całka, Amber-Ring
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)