Rynek ubezpieczeń: wyniki za I poł. 2015 r. bardzo słabe
2015-10-06 12:29
Pierwsze półrocze nie było dobre dla ubezpieczycieli © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wakacje 2015: interwencje assistance
Polisy z UFK są coraz ważniejsze, a OC przynosi firmom duże straty
Na podstawie danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) można przygotować zestawienie prezentujące wysokość składek oraz odszkodowań w najważniejszych kategoriach i grupach ubezpieczeń (patrz poniższa tabela). Informacje zebrane przez PIU wskazują, że składka przypisana brutto dla całego działu pierwszego (polisy na życie) wzrosła tylko o 1,31%.
Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl zwraca uwagę, że o wiele większe zmiany dotyczyły poszczególnych grup ubezpieczeń z działu pierwszego. Nadal była widoczna marginalizacja tradycyjnych polis na życie (spadek składki o 16,97% w relacji do I połowy 2014 r.). Wspomnianą zmianę skompensował wzrost składek dla polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (roczna zmiana o 15,60%). Warto jednak zwrócić uwagę, że ubezpieczenia z UFK wygenerowały znacznie większe koszty odszkodowań i świadczeń, niż rok wcześniej (zmiana: +37,72%). Dla ubezpieczycieli z działu I korzystny był natomiast duży spadek odszkodowań i świadczeń związanych z tradycyjnymi ubezpieczeniami na życie (-28,66%).
W przypadku polis innych niż „życiowe” (dział drugi), ubezpieczyciele odnotowali niewielki wzrost składki (o 1,37% w stosunku do I poł. 2014 r.). W tym samym okresie odszkodowania wzrosły jednak o 6,89% (patrz poniższa tabela). Nina Kuczyńska zaznacza, że taka zmiana pogorszyła wyniki firm sprzedających ubezpieczenia majątkowe i pozostałe ubezpieczenia osobowe (dział II). Szczególnie niekorzystne były zmiany dotyczące polis OC dla kierowców. Odszkodowania z tych ubezpieczeń w ujęciu rocznym wzrosły o 14,57%, przy równoczesnym spadku składki przypisanej brutto o 1,44%. Efektem była bardzo duża strata techniczna z komunikacyjnych ubezpieczeń OC (-327 mln zł). Po pierwszej połowie 2014 r. analogiczna strata wynosiła „tylko” 28,1 mln zł.
Warto wspomnieć, że po pierwszej połowie 2015 r. polisy Autocasco również przyniosły ubezpieczycielom stratę (-27 mln zł). Rok wcześniej wynik techniczny z AC był jeszcze korzystny (+175,4 mln zł) – mówi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
fot. mat. prasowe
Polski sektor ubezpieczeniowy w I połowie 2015 roku: składki i odszkodowania
Ubezpieczyciele „majątkowi” zarobili o 30% mniej niż rok temu
Zmiany składek oraz świadczeń i odszkodowań mają bezpośredni wpływ na poziom zysków, które ubezpieczyciele odnotowali w pierwszej połowie 2015 r. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że firmy funkcjonujące w dziale drugim musiały się pogodzić z obniżką zysku o 30,38% (patrz poniższe zestawienie).
Łączne zyski osiągane przez ubezpieczycieli w dziale pierwszym i drugim, od stycznia do czerwca 2015 r. były zbliżone. Rok wcześniej różnica zysków na korzyść firm z działu drugiego wynosiła jeszcze 40% – dodaje Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)