Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2015
2015-10-06 11:27
Nowy Jork © littleny - Fotolia.com
Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2014
Pomimo wysokiego wzrostu inwestycji w ujęciu globalnym dynamika aktywności inwestycyjnej była w poszczególnych regionach dość mocno zróżnicowana. Autorzy raportu zwracają również uwagę na dość duże zmiany w dotychczasowej strukturze przepływów kapitałowych oraz mniejszą tolerancję ryzyka, która po ostatnich wzrostach znowu zaczęła pikować.Na skutek powyższego wśród inwestorów widać rosnący popyt na rynki charakteryzujące się największą płynnością oraz dostępnością. Dowodem na to jest 2-procentowy wzrost udziału 25 miast z czołówki rankingu w wolumenie transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych (z 51% do 53%).
Największym rynkiem inwestycyjnym już po raz kolejny z rzędu okazał się Nowy Jork, któremu dzięki pokaźnemu napływowi kapitału udało się zwiększyć udział w łącznych obrotach. Na drugiej pozycji uplasował się Londyn, zyskujący coraz większą popularność wśród inwestorów zagranicznych, a pierwszą piątkę zamykają - tak jak rok wcześniej - Tokio, Los Angeles i San Francisco.
Autor raportu, David Hutchings, dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Wolumen inwestycji rośnie i największe miasta z dużymi węzłami komunikacyjnymi utrzymują dotychczasowe pozycje w rankingu, ale obserwujemy coraz większe zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami. Europa nadal przyciąga kapitał inwestycyjny ze wszystkich regionów, ale pod względem popularności wśród inwestorów zagranicznych najszybciej rośnie popularność Ameryki Północnej. Świadczy o tym dominująca pozycja w rankingu miast amerykańskich. W pierwszej 25 najszybciej rosnących rynków znalazło się aż 14 miast w USA i tylko trzy w Niemczech. Wartość transakcji inwestycyjnych w tych 14 miastach amerykańskich wzrosła o 32% w porównaniu ze wzrostem o zaledwie 7% w przypadku pozostałych lokalizacji spoza USA”.
fot. littleny - Fotolia.com
Nowy Jork
„Pod względem globalnych przepływów kapitałowych dominującą pozycję również zajęli inwestorzy amerykańscy, na których przypadło w minionym roku 42% łącznego wolumenu inwestycji zagranicznych, co oznacza wzrost o 25%. Na drugim miejscu z 25% udziałem w rynku znalazły się podmioty azjatyckie, które do większej dywersyfikacji inwestycji globalnych skłoniły obawy przed spowolnieniem w regionie, na czym wyraźnie zyskały Stany Zjednoczone”.
fot. mat. prasowe
Najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości
W raporcie wskazano również miasta, które mogą liczyć na największy wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2016 r. Czynniki geopolityczne będą nadal odgrywać istotną rolę, ale na większą uwagę zasługują warunki panujące na lokalnych rynkach. W wielu miastach czynsze mogą stopniowo rosnąć w wyniku ograniczonej aktywności deweloperskiej i coraz większego popytu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)