Jak trwale usunąć dane? Nawet formatowanie to za mało
2015-10-09 11:56
Dysk HDD © science photo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Utrata danych z laptopa słono kosztuje
Z najnowszego badania, przeprowadzonego przez Blancco Technology Group oraz Kroll Ontrack wynika, że na używanych urządzeniach mobilnych (np. smartfonach, tabletach), dyskach HDD oraz SSD, sprzedawanych za pośrednictwem popularnych na całym świecie serwisów internetowych (Amazon, eBay i Gazelle.com), bardzo często znajdują się niewykasowane dane. Eksperci zakupili i przebadali 122 używane urządzenia i znaleźli w ich pamięci informacje o różnym rozmiarze i charakterze. Na niemal połowie (48 procent) przebadanych dysków twardych odkryto pozostałości danych. Natomiast w przypadku 35 procent urządzeń mobilnych odzyskano z powodzeniem m.in. tysiące maili, informacje na temat połączeń, pliki tekstowe, wiadomości SMS, zawartość komunikatorów, a także zdjęcia i nagrania wideo.Dokładniejsza analiza wykazała, że prób usunięcia danych przed sprzedażą dokonano w przypadku 57 procent urządzeń mobilnych oraz 75 procent dysków twardych. Dane były skasowane nieskutecznie głównie dlatego, że sprzedający sięgali po popularne, ale zawodne metody. W wyniku ich postępowania, poufne informacje mogły zostać ujawnione bądź udostępnione np. cyberprzestępcom.
Zarówno w przypadku użytkowników prywatnych, biznesowych, organów rządowych, jak i administracyjnych, niewłaściwe kasowanie danych może mieć poważne konsekwencje. Niepokoją także, ujawnione przez badanie, informacje o podejmowanych przez użytkowników nieudanych próbach usunięcia danych. Zwykle sięgali oni po popularne metody, które nie zawsze prowadzą do całkowitego wykasowania danych. W przypadku firm oznacza to, iż nie spełniają więc wymogów prawnych. O tym, że problem może rodzić poważne konsekwencje najlepiej świadczą wyniki niedawnej kontroli stanowej, przeprowadzonej w USA. Wykazała ona, że aż 12 organów stanowych odpowiedzialnych m.in. za kwestie podatkowe, wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi oraz wydawanie praw jazdy, wykorzystywało nieskuteczne metody kasowania danych. Bardzo ważne jest zatem, aby zarówno instytucje państwowe jak i firmy oraz użytkownicy prywatni byli świadomi, które metody i w jakich przypadkach są skuteczne i zgodne ze standardami. Nie można ślepo ufać, że proste usunięcie danych oznacza pozbycie się ich na dobre – zaznacza Paul Henry, konsultant ds. bezpieczeństwa IT, Blancco Technology Group.
fot. science photo - Fotolia.com
Dysk HDD
Badanie Blancco i Kroll Ontrack ujawniło również, że dane pozostawione na dwóch analizowanych urządzeniach mobilnych były wystarczająco kompletne, aby rozpoznać tożsamość ich oryginalnych użytkowników. Niezależnie od tego, czy mowa o e-mailach zawierających dane kontaktowe autora, czy też o plikach multimedialnych stanowiących własność intelektualną danej firmy, ewentualny wyciek danych może przynieść poważne konsekwencje. Rezultaty badania stanowią poważne ostrzeżenie i przekonują o wadze prawidłowego i skutecznego kasowania danych. Wskazują także na potrzebę minimalizowania zagrożeń, wynikających z niewłaściwego lub niedokładnego usuwania informacji.
Ręczne usuwanie danych lub wylogowanie się z aplikacji mobilnych nie kasuje informacji. Takie proste metody utrudniają tylko urządzeniu lokalizację plików. Dane fizycznie nadal istnieją i mogą zostać odzyskane. W przypadku dysków twardych, zastosowanie formatowania – w szczególności szybkiego – w celu pozbycia się danych, w zależności od systemu operacyjnego przynosi różne rezultaty, natomiast nie jest to skuteczna metoda kasowania danych. Skuteczne kasowanie danych, czyli takie, po którym informacji nie da się odzyskać, wymaga kompletnego ich nadpisania za pomocą profesjonalnego oprogramowania – wyjaśnia Adam Kostecki, specjalista do spraw rozwoju i bezpieczeństwa Kroll Ontrack.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
tymon80 / 2015-10-26 14:34:39
Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2015-10-26 18:31:59)
dlatego ja, niezależnie czy mowa o firmowym czy prywatnym sprzęcie, wolę jego wyczyszczenie z danych czy zutylizowanie, powierzyć firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie. czytałem właśnie kiedyś, że sformatowanie dysku, ręczne usunięcie danych mało daje. a skupit.pl, gdzie zostawiam dyski do czyszczenia, przynajmniej daje mi certyfikat na to, ze danych na starym sprzęcie już nie ma. [ odpowiedz ] [ cytuj ]