Jak trwale usunąć dane? Nawet formatowanie to za mało
2015-10-09 11:56
Przeczytaj także: Utrata danych z laptopa słono kosztuje
Pozostałe wnioski z badania:
- Podstawowe komendy systemowe dotyczące usuwania plików sprawiają, że użytkownicy dysków HDD mają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. W przypadku czterech dysków zawierających szczątkowe dane (11 procent wszystkich przebadanych), wykonano zaledwie podstawowe czynności związane z usunięciem plików: użytkownicy skorzystali z funkcji „usuń” lub wrzucili informacje do kosza. W konsekwencji – dotrzeć można było aż do 444 000 plików.
- Szybkie formatowanie i pełne formatowanie to częsta, ale zawodna taktyka, stosowana w celu usunięcia danych z dysków twardych. Szybkie formatowanie zostało zastosowane w przypadku 61 procent analizowanych dysków, na skutek czego dane, które planowano usunąć, wciąż były możliwe do odczytania. W wyniku pełnego formatowania szczątki danych pozostają w obszarze tzw. bad sectors, co dla firmy będzie oznaczało niezastosowanie się do wymogów skutecznego kasowania.
- W przypadku urządzeń mobilnych szczególnie trudno skutecznie usunąć dane i w razie odsprzedaży – mogą one zostać ujawnione i wykorzystane. Aż 57 procent urządzeń tego typu, na których znajdowały się dane, było wcześniej poddawanych próbie usunięcia informacji. Mimo tego odczytano aż 179 różnego rodzaju plików tekstowych, 252 wiadomości z komunikatorów lub chatów, 75 zdjęć i dwie wiadomości SMS.
- Pozostawione e-maile, wiadomości tekstowe i rozmowy na komunikatorach i chatach mogą spowodować osobiste, finansowe i wizerunkowe szkody zarówno dla użytkowników, jak i ich pracodawców. W ramach badania przeanalizowano urządzenia mobilne zawierające łącznie 2 153 e-maili i 10 838 plików tekstowych / SMS-ów / wiadomości z komunikatorów.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
tymon80 / 2015-10-26 14:34:39
Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2015-10-26 18:31:59)
dlatego ja, niezależnie czy mowa o firmowym czy prywatnym sprzęcie, wolę jego wyczyszczenie z danych czy zutylizowanie, powierzyć firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie. czytałem właśnie kiedyś, że sformatowanie dysku, ręczne usunięcie danych mało daje. a skupit.pl, gdzie zostawiam dyski do czyszczenia, przynajmniej daje mi certyfikat na to, ze danych na starym sprzęcie już nie ma. [ odpowiedz ] [ cytuj ]