eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca za granicą już nie kusi?

Praca za granicą już nie kusi?

2015-10-09 12:15

Praca za granicą już nie kusi?

Praca za granicą już nie kusi? © nito - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy tracą ochotę na emigrację zarobkową? Tak, chociaż nie wszyscy. Wskazuje na to lektura najnowszego raportu Work Service i CEED Institute „Migracje zarobkowe Polaków”, z którego wynika m.in., że wyjazd do pracy za granicę rozważa obecnie niespełna 15% Polaków, czyli aż o 6 p.proc. mniej niż na początku bieżącego roku. Jednocześnie jednak plany emigracyjne ma ponad milion naszych rodaków, a więcej niż co czwarty z nich rozważa wyjazd na stałe. Najpopularniejszą destynacją polskich emigrantów pozostają Niemcy, za nimi plasują się Wielka Brytania oraz Norwegia. Największe zainteresowanie emigracją charakteryzuje osoby poniżej 35 roku życia.

Przeczytaj także: Jest praca za granicą. Najwięcej w Niemczech

Najnowsza odsłona raportu „Migracje zarobkowe Polaków” pokazuje, że rzesza osób chętnych do emigracji znacznie się skurczyła. Nie dość bowiem, że powiększył się (+7 pp.) odsetek tych, którzy zdecydowanie wykluczają wyjazd za granicę, to jeszcze spadła liczba tych, którzy w ogóle rozważają taką możliwość (14,7 proc. we wrześniu b.r. vs. 20,7% w marcu b.r.). Zmniejszyło się również grono Polaków, którzy są w 100% przekonani do wyjazdu (5,3% we wrześniu b.r. vs. 6,4% w marcu b.r.). Oznacza to, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy Polskę zamierza opuścić około 1 milion pracowników.

O przyczynach stojących za zmniejszeniem odsetka osób planujących wyjazd do pracy mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.
Spadek zainteresowania emigracją zarobkową może być efektem poprawy kondycji polskiego rynku pracy. Jak pokazują wskaźniki gospodarcze i cykliczne dane publikowane przez GUS, od początku roku mamy do czynienia z systematyczną poprawą sytuacji pracowników w Polsce. Dynamika wzrostu płac powinna się utrzymać na poziomie 5% r/r, bezrobocie najpewniej osiągnie na koniec września wartość jednocyfrową po raz pierwszy po 7 latach, a urzędy pracy odnotowują rekordowe liczby nowych ofert. Faktem jest, że wchodzimy w etap rynku pracownika. Polacy mają większe poczucie bezpieczeństwa o swoje zatrudnienie i nadzieję na dalszą poprawę warunków pracy. Stąd mniejsze chęci do poszukiwania wyzwań zawodowych poza granicami.

Długość emigracji – co czwarty na stałe


Z przeprowadzonego badania wynika, że co czwarty Polak rozważający emigrację chciałby wyjechać z kraju na stałe (26,8%). Preferencje odnośnie długości pobytu za granicą znacznie różnią się w zależności od płci. Częściej na dłuższy wyjazd zdecydowani są mężczyźni, wśród których 32,7% (w stosunku do 8,2% kobiet) rozważających taki scenariusz zdecydowałoby się na emigrację długoterminową.

fot. mat. prasowe

Polacy a emigracja za pracą w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Zdecydowana większość Polaków nie ma planów emigracyjnych.


Niemcy przyciągają jak magnes


Polacy od lat najchętniej wybierają europejski rynek pracy, jeśli decydują się na emigrację zarobkową. W tej edycji badania Niemcy są najbardziej preferowaną destynacją, którą wskazuje 31% osób rozważających emigrację. Drugim krajem najczęściej wskazywanym jest Wielka Brytania (30%), a na trzecim miejscu uplasowała się – podobnie jak w poprzedniej edycji badania – Norwegia (10%).
– Niemcy aktywnie przyciągają imigrantów zarobkowych. Tylko w ubiegłym roku ponad 10 tys. Polaków wybrało ten kraj na pobyt stały, a 5-krotnie więcej podjęło tam pracę. A to nie koniec, bo według prognoz Boston Consulting Group w 2020 roku niemieckiej gospodarce będzie potrzeba 2,4 mln pracowników, a w 2030 już 10 mln – zaznacza Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A. i dodaje: Widzimy jednocześnie wyraźny spadek zainteresowania wyjazdami do Holandii (1%), która jeszcze rok temu była trzecim najchętniej wybieranym kierunkiem przez Polaków (23%).

fot. mat. prasowe

Polacy a emigracja za pracą w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Zdecydowana większość Polaków nie ma planów emigracyjnych.

fot. mat. prasowe

Długość ewentualnego wyjazdu

Więcej niż co czwarty ankietowany zdecydowałby się wyjechać na stałe.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • indygo123 / 2015-10-09 12:57:51

    mi się wydaje zawsze ze wszystkie te ankiety/statystyki odbiegaja od rzeczywistosci (anwet widac to przy jakis wyborach, gdzie ankietowani zupełnie inaczej odpowiadają niz pózniej głosuja). tak samo w tym przypadku nie wiedze jakiegoś przełozenia na rzeczywistość, bo bardzo duzo moich znajomych wyjechalo za granice, a jeszcze wieksza czesc zastanawia się nad tym. ja sam teraz podpisałem umowę z agencja vpu polska i na poczatku listopada emigruje do holandii odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Nie zgadzam się

    Magda Kajzer / 2015-10-12 15:28:30

    Kusi, kusi, coraz więcej Polaków chce za granicę wyjechać do pracy i na stałe. Wyniki badań są nietrafione do ogólnych tendencji. Emigruje się do Niemiec, Wielkiej Brytanii, najwięcej do Skandynawii, ale też do Czech. Polacy pracują w rożnych branżach, o czym pisałam w moim artykule na temat popularności zawodów za granicą - http://ubezpieczeniepracyzagranica.pl/jaka-praca-za-granica/, zapraszam do lektury! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: