eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 41/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 41/2015

2015-10-10 15:43

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 40/2015

  • Dynamicznie postępują prace organizacyjne związane tworzeniem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Polska zgłosiła akces do tej finansowej instytucji. Liczymy, że bank powstały z inicjatywy Chin, stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw. Podpis pod umową o utworzeniu banku w imieniu Polski złożył dziś ambasador Mirosław Gajewski w siedzibie chińskiego MSZ, które jest depozytariuszem umowy.
  • Kolejny raz amerykańscy bankierzy centralni w trakcie wrześniowego posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FPMC) rozpatrywali sprawę podwyżki stóp procentowych. Byli zdania, że gospodarka USA jest bliska stanu, który to uzasadnia, jednak zdecydowali się jednak od niej powstrzymać w obawie o ewentualne negatywne konsekwencje. Uważają, że na amerykańską gospodarkę może mieć negatywny wpływ spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie.
  • USA wynegocjowały z 11 państwami Azji i Pacyfiku transpacyficzną umowę o wolnym handlu (TPP). W ten sposób zakończono prowadzone od pięciu lat negocjacje transpacyficznego układu o partnerstwie który - jeśli zostanie ratyfikowany - będzie największą umową o wolnym handlu na świecie. Jednak wartym uwagi jest to, że najpoważniejszy dziś kandydat partii Demokratów na przyszłego prezydenta Hillary Clinton zadeklarowała, że "na dzień dzisiejszy" nie popiera tego dokumentu. To oświadczenie zaskoczyło administrację prezydenta Obamy.
  • Według amerykańskiego Ministerstwa Handlu deficyt handlu zagranicznego USA wzrósł w sierpniu w porównaniu z lipcem o 15,6 proc., do 48,3 mld USD. To skutek zwyżki kursu dolara i słabego popytu na międzynarodowych rynkach. Amerykański eksport dóbr i usług zmniejszył się w sierpniu w porównaniu z lipcem o 2,0 proc. m/m (do 185,1 mld USD), czyli do poziomu najniższego od października 2012 roku. Import wzrósł natomiast od lipca o 1,2 proc. m/m (do 233,4 mld USD) i co nastąpiło mimo zakupienia za granicą najmniejszej ilości ropy naftowej od września 2004 roku.
  • Kontrolowany przez Republikanów Kongres przyjął ustawę o wydatkach obronnych w 2016 roku w wysokości 612 mld USD. Jednak prezydent Barack Obama zapowiedział, że ja zawetuje, gdyż jego zdaniem nie spełnia ona jego priorytetów budżetowych.
  • Kolejny etap afery z fałszowaniem ilości spalin w silnikach samochodowych z niemieckim koncernem Volkswagen w roli głównej. Szef amerykańskiej filii Volkswagena w swoim wystąpieniu przed amerykańskim Kongresem wyraził "szczere przeprosiny". Warto tu dodać, że w styczniu przyszłego roku rozpocznie się akcja wzywania do stacji obsługi aut VW z oprogramowaniem umożliwiającym fałszowanie testów spalin w silnikach diesla. Akcja ma potrwać do końca 2016 r.
  • Zawarta została ugoda pomiędzy koncernem energetycznym BP , a rządem USA i pięcioma stanami w sprawie roszczeń będących skutkiem wycieku ropy z platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. BP łącznie zapłaci z tego tytułu 20,8 mld USD. To rekordowa w dziejach Stanów Zjednoczonych kwota ugody, której stroną jest tylko jeden podmiot. Wcześniej Koncern deklarował wypłatę w wysokości 18,7 mld USD. Jak wiadomo 20 kwietnia 2010 roku na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch. Zginęło 11 osób, a w wyniku 3-miesięcznego wycieku ropy z podmorskiego złoża do wód Zatoki Meksykańskiej dostało się 3,19 mln baryłek ropy, powodując znaczne szkody ekologiczne.
  • Amerykański koncern Microsoft zaprezentował we wtorek swój pierwszy laptop, a także nowe urządzenia mobilne, w tym smartfony z rodziny Lumia, tablet i odświeżoną wersję opaski sportowej. Wszystkie urządzenia przygotowano do działania w środowisku Windows 10.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PFIZER WYDAJE ROCZNIE 7 MLD DOLARÓW NA BADANIA I ROZWÓJ. W ONKOLOGII STAWIA NA TERAPIE SPERSONALIZOWANE

Onkologia, choroby przewlekłe o charakterze autoimmunologicznym i neurologia to główne obszary, w których koncern farmaceutyczny Pfizer inwestuje w badania i rozwój. Rocznie na ten cel przeznacza 7 mld dolarów. W onkologii stawia na leki do spersonalizowanych terapii molekularnych. Pozwalają one stworzyć genetyczny obraz choroby i w oparciu o rodzaj mutacji dopasować leczenie, co jest skuteczniejsze niż terapie normatywne.

– Podejmowane są próby odchodzenia od medycyny normatywnej, gdzie wszyscy dotknięci daną chorobą dostają te same leki w tej samej dawce. Obecnie coraz częściej chodzi o uzyskanie obrazu genetycznego choroby, aby we oparciu o rodzaj mutacji zastosować terapię indywidualną – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes zarządu Pfizer Polska.

Raport PwC wskazuje, że skuteczność leków u pacjentów wynosi od 20 do maksymalnie 75 proc. Dlatego firmy farmaceutyczne pracują nad lekami, które mogłyby mieć większą skuteczność w terapii. Coraz częściej na rynku pojawiają się leki z informacją od firmy farmaceutycznej, które pozwalają ocenić lekarzowi, czy dany lek zadziała u konkretnego pacjenta. W Europie takie dane ma ok. 12 leków.

Wciąż jednak przeważa medycyna normatywna, choć coraz częściej szuka się zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które mogłyby odpowiadać na większe potrzeby chorych.

– Pfizer wydaje na badania kliniczne około 7 mld dolarów rocznie. Główne obszary terapeutyczne badań klinicznych Pfizera to przede wszystkim onkologia, choroby przewlekłe o podłożu autoimmunologicznym, leczenie bólu i neurologia – wyjaśnia prezes Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Z danych epidemiologicznych wynika, że u 3-5 proc. populacji pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca występuje nieprawidłowość w genie ALK. Ratunkiem dla takich osób może być specjalistyczny lek z grupy TKI.

– Pfizer odegrał tu niemal pionierską rolę. Uzyskano lek o nazwie Xalkori na niedrobnokomórkowego raka płuca ALK+. Jest to lek tak obiecujący, że zarówno Unia Europejska, jak i Amerykańska Agencja ds. Rejestracji Leków przyspieszyły wprowadzenie leku na rynek. Lek ten w większości krajów Europy jest refundowany, bo jest przełom w leczeniu chorych, dla których do tej pory nie było alternatywy – wskazuje prezes Pfizera.

Trwają też badania nad lekiem na raka piersi. Lek ten może zostać zarejestrowany już w przyszłym roku. Pierwsze testy wykazały, że kombinacja palbociclibu i letrozolu pozwala wydłużyć czas bez progresji choroby o 18,6 miesiąca.

– Decydujące znaczenie w wyborze terapii będzie miał obraz genetycznego pacjentki. Taka kombinacyjna terapia będzie przeznaczona dla pacjentek, u których rozpoznano ER-pozytywny, HER2-ujemnym rak piersi – wskazuje Dorota Hryniewiecka-Firlej

Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes zarządu, Pfizer Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: