Nowotwory: jak poprawić system opieki onkologicznej?
2015-10-12 11:34
Przeczytaj także: Nowotwory złośliwe a polska gospodarka
Autorzy raportu „Innowacyjne terapie onkologiczne. Propozycja poprawy polskiego systemu opieki onkologicznej” uważają, że w rozwiązaniu problemu pomogłaby optymalizacja procesu refundacji oraz wydzielenie dodatkowych środków, którymi finansowane byłyby innowacyjne terapie, np. w formie dedykowanego funduszu.Nowotwory to bez wątpienia jedna z największych bolączek obecnych czasów. W 2012 roku stanowiły one przyczynę śmierci niemal 99 tys. Polaków, odpowiadając za ponad 1/4 wszystkich zgonów. W Polsce, podobnie jak ma to miejsce w krajach Unii Europejskiej są one dziś drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów. Prognozy wskazują, że w ciągu dziesięciu lat choroby nowotworowe staną się najbardziej powszechną przyczyną śmierci w naszym kraju. Niestety mało optymistyczne są również dane epidemiologiczne, według których polska populacja chorych na nowotwory liczy sobie 310 tys. osób, a zachorowalność do 2025 roku ma wzrosnąć z obecnych 150 tys. do 185 tys. przypadków rocznie. Oznacza to, że w 2025 roku prawie 350 tys. osób będzie się zmagać z chorobą nowotworową.
Do kluczowych czynników determinujących skuteczność i jakość opieki onkologicznej OECD zalicza: zarządzanie strategiczne systemem zapobiegania i leczenia nowotworów, organizację procesu leczenia oraz dostępność zasobów w systemie opieki zdrowotnej, czyli kadr, sprzętu i leków.
– Niewątpliwie każdy z tych obszarów, podobnie zresztą jak cały polski system opieki onkologicznej, potrzebuje zmian. Konieczne są zdecydowane działania, które poprawią stan polskiej onkologii – zwraca uwagę Jakub Szulc, ekspert Sektora Ochrony Zdrowia w EY i jeden z autorów raportu.Dodaje, że wydatki na opiekę onkologiczną kształtują się w Polsce na niskim poziomie w porównaniu do Europy i świata. Po uwzględnieniu występujących różnic w sile nabywczej, na opiekę onkologiczną w Polsce w 2013 r. wydatkowano zaledwie 70 euro na mieszkańca. Dla porównania, wydatki na opiekę onkologiczną w Czechach kształtowały się na poziomie 124 euro na osobę, w Wielkiej Brytanii – 154 euro, a w USA – 323 euro.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Nowotwory problemem społecznym
Choroby nowotworowe stanowią istotny problem społeczny. Dotykają bowiem nie tylko samych pacjentów, ale również ich bliskich.
Nowotwory problemem społecznym i ekonomicznym
Choroby nowotworowe stanowią istotny problem społeczny. Dotykają bowiem nie tylko samych pacjentów, ale również ich bliskich. Udostępnienie nowoczesnych i coraz skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych ma zatem znaczenie dla istotnej liczebnie populacji. Biorąc pod uwagę prognozy rosnącej zachorowalności, kwestia ta będzie nabierać z czasem coraz większej wagi. Niezbędne staje się więc podjęcie działań poprawiających dostępność nowoczesnych metod leczenia onkologicznego w Polsce.
fot. mat. prasowe
Trzy grupy determinant skuteczności systemu opieki onkologicznej
Jednym z czynników, które decydują o skuteczności i jakości opieki onkologicznej jest zarządzanie strategiczne systemem zapobiegania i leczenia nowotworów
Nowotwory to również ważny problem w ujęciu ekonomicznym. W tym wymiarze ocena obciążenia skutkami choroby zazwyczaj skupiona jest na kosztach bezpośrednich związanych z leczeniem i wykorzystaniem zasobów systemu ochrony zdrowia. Natomiast często pomijane są koszty związane z utratą produkcji w gospodarce na skutek występowania chorób - tzw. koszty pośrednie. Aby nie dopuścić do urzeczywistnienia się prognozowanego scenariusza wzrostu kosztów pośrednich w 2025 roku do 1,3 % PKB, konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań usprawniających zarówno obszary profilaktyki zachorowań na nowotwory, jak i poprawy efektywności leczenia.
fot. mat. prasowe
Koszty pośrednie nowotworów złośliwych
Prognozy wskazują, że za 10 lat koszty pośrednie nowotworów złośliwych mogą sięgnąć 1,3% PKB.
![Profilaktyka antynowotworowa, czyli 90 mld zł zysku [© weyo - Fotolia.com] Profilaktyka antynowotworowa, czyli 90 mld zł zysku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/profilaktyka-antynowotworowa/Profilaktyka-antynowotworowa-czyli-90-mld-zl-zysku-217028-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)