Szlakiem Funduszy Europejskich…
2015-10-16 00:16
Napływ unijnych funduszy przyczynił się do poprawy infrastruktury w Polsce © Rex Wholster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fundusze europejskie: jakie programy na lata 2014-2020?
Polska pokazała przez ostatnie 11 lat, że jest stabilnym i racjonalnym partnerem, stale rozwijając gospodarkę we wszystkich aspektach. Nie sprawdziły się obawy eurosceptyków, że „Niemcy będą wykupywać polskie ziemie”, że zniszczone zostanie polskie rolnictwo – nic bardziej mylnego – rolnictwo się wzmocniło, a polskie firmy rozwinęły swoją działalność na rynkach zagranicznych, bywając nierzadko liderami w sowich branżach.Przynależność do struktur europejskich przyczynił się do istotnych zmian w naszym kraju na każdej płaszczyźnie życia. Dla przeciętnego mieszkańca Polski jedną z najistotniejszych kwestii związanych z przynależnością Polski w UE jest zasada swobodnego przepływu osób w granicach objętych traktatem z Schengen, z którego skorzystało i nadal korzysta tysiące Polaków. Nie należy przy tym zapominać o środkach finansowych wspierających rozwój naszego kraju. Napływ unijnych funduszy przyczynił się do poprawy szerokorozumianej infrastruktury w Polsce. Wyremontowane chodniki i ulice na wsi i w miastach, infrastruktura drogowa, ścieżki rowerowe, kanalizacja, oczyszczalnie ścieków, światłowody dostarczające internet, wodociągi i wiele, wiele innych rzeczy zostało sfinansowane w ogromnej części właśnie ze środków unijnych. Jednak fundusze unijne, to nie tylko pieniądze dla przedsiębiorców czy podstawowe inwestycje infrastrukturalne zwiększające poziom naszego życia, ale także inwestycje w miejsca, inicjatywy, które dopiero czekają na odkrycie przez szersze grono odbiorców.
Zatem zapraszamy na wędrówkę po „szlaku funduszy europejskich”. Inwestycji zrealizowanych na terenie Polski, które nie powstałyby bez wsparcia ze strony UE. Ranking został podzielony na osiem kategorii: 1) obiekt turystyczny, 2) zabytek, 3) rewitalizacja, 4) turystyka aktywna, 5) turystyka transgraniczna, 6) produkt promocyjny, 7) miejsce przyjazne dzieciom, 8) obszary wiejskie. Zapraszamy na „Szlak Funduszy Europejskich”.
1. Obiekt turystyczny – Galicyjski Rynek w Parku Etnograficznym w Sanoku
W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, w województwie podkarpackim, powstał Galicyjski Rynek w sanockim skansenie miejskim. Projekt pod nazwą „Galicyjski Rynek – budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku” realizowało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dofinansowanie z UE wyniosło ok. 11,7 mln złotych.
fot. Rex Wholster - Fotolia.com
Napływ unijnych funduszy przyczynił się do poprawy infrastruktury w Polsce
Galicyjski Rynek to sektor mieszczański w skansenie. Jego powstanie było możliwe dzięki żmudnej pracy muzealników. Nie jest on bowiem odbiciem jednego konkretnego miasta ani zlepkiem przypadkowych chałup, lecz stanowi syntezę dawnej małomiasteczkowej kultury z przełomu XIX i XX w. Do skansenu przeniesiono 2 budynki (remiza i dom żydowski z Ustrzyk Dolnych) oraz pieczołowicie zrekonstruowano 27 obiektów. Ofertę skansenu wzbogacają jarmarki (bożonarodzeniowe i wielkanocne) oraz „Galicyjskie graciarnie”, czyli targi staroci. Więcej informacji: www.skansen.sanok.pl
2. Zabytek – Kaplica Trójcy Świętej, Wzgórze Zamkowe i Brama Krakowska w Lublinie
Projekt pod nazwą „Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina – Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy Wzgórza Zamkowego oraz Bramy Krakowskiej”, zrealizowany przez Muzeum Lubelskie w Lublinie, uzyskało wsparcie w wysokości ok. 7,9 mln złotych. Projekt zrealizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013.
Wyprawę do Lublina warto zacząć od tego co stanowiło kiedyś centralny punkt każdego ośrodka miejskiego – zamku. Najstarszym zachowanym do dzisiaj elementem zamku jest donżon, czyli wieża rezydencjalno – obronna. Pochodzi z XIII w., dając początek całej murowanej zabudowie wzgórza zamkowego. Obecnie oblegany jest przez turystów, bowiem w ramach projektu nie tylko go odrestaurowano, ale i wyposażono w taras widokowy. Turyści mogą więc stąd podziwiać panoramę Lublina.
Niezapomniane wrażenia zapewnia również Kaplica Świętej Trójcy – jeden z najbardziej wartościowych zabytków architektonicznych Lublina, posiadający Znak Dziedzictwa Europejskiego. Najcenniejsze freski bizantyjsko – ruskie z XV wieku są doskonale widoczne dla każdego zwiedzającego, dzięki realizacji projektu wspieranego z funduszy UE. Specjalistyczne oświetlenie malowideł, wydobywa z cienia nawet ich najdrobniejsze szczegóły.
O bogatej historii Lublina nie pozwoli zapomnieć Brama Krakowska. Kamienno-ceglana budowla powstała w XIV w. po jednym z najazdów Tatarów. Wtedy o zmierzchu władze zamykały Bramę, teraz stoi otworem o każdej porze dnia i nocy, zapraszając przyjezdnych i miejscowych do zwiedzania. Więcej informacji: www.muzeumlubelskie.pl
oprac. : Andrzej Mostowski / MCS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)