Famur przejął PIOMĘ
2006-01-10 01:09
Grupa Famur SA, polski producent maszyn i urządzeń dla górnictwa, planujący debiut na GPW, nabyła 93,82% akcji Fabryki Maszyn Górniczych PIOMA SA od Przedsiębiorstwa Usługowego Utech sp. z o.o. Finalizacja umowy nastąpiła 29 grudnia 2005, po uzyskaniu wymaganej zgody prezesa UOKiK.
Przeczytaj także: Famur dostarczy maszyny dla KHW SA
W ramach transakcji zakupu akcji FMG PIOMA SA, Grupa Famur przejęła także 100% udziałów w Pioma Odlewnia sp. z o.o. W dniu 3 stycznia 2006 roku Rada Nadzorcza firmy PIOMA SA powołała w skład trzyosobowego zarządu dwóch przedstawicieli Grupy Famur.„Inwestycja w akcje spółki PIOMA jest kolejnym krokiem w realizacji zapowiadanego przez nas programu rozwoju Grupy i oznacza umocnienie strategicznej pozycji na głównych rynkach zbytu. Dzięki akwizycji nasza oferta maszyn dla górnictwa zostanie uzupełniona i rozszerzona o urządzenia do wydobycia węgla brunatnego. Należy podkreślić, że PIOMA uzyskuje bardzo wysokie przychody i jest rentowna. Dzięki synergii w ramach Grupy Famur będziemy mogli w przyszłości osiągnąć jeszcze lepszą rentowność tej firmy oraz rozszerzyć jej rynki zbytu” – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur SA.
Na początek lutego 2006 roku zaplanowano Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, na którym dokonane zostaną zmiany w radzie nadzorczej PIOMY. Po przejęciu spółek PIOMA łączne przewidywane przychody Grupy FAMUR w 2006r. przekroczą 650-700 mln złotych, a zatrudnienie będzie kształtowało się na poziomie 3,5 tys. osób.
Fabryka Maszyn Górniczych "PIOMA" SA rozpoczęła działalność w 1956 r. jako przedsiębiorstwo zaplecza technicznego dla dynamicznie rozwijającego się górnictwa węgla kamiennego oraz powstających kopalń odkrywkowych węgla brunatnego. W krótkim czasie PIOMA stała się jednym z największych producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego: przenośników taśmowych, kolejek do transportu materiałów i przewozu ludzi, obudów zmechanizowanych, urządzeń do mechanicznej przeróbki węgla i urządzeń wyciągowych. PIOMA SA jest również dostawcą urządzeń dla: górnictwa węgla brunatnego, miedzi, siarki i innych surowców mineralnych, przemysłu morskiego i hutniczego oraz prowadzi produkcję odlewów z żeliwa i stali.
Do 1992 roku PIOMA S.A. była przedsiębiorstwem państwowym, przekształconym następnie w spółkę akcyjną. Od 2000 roku funkcjonuje jako Grupa Kapitałowa, w skład której wchodzą spółki: PIOMA SA oraz Pioma Odlewnia sp. z o.o. Grupa PIOMA zatrudnia łącznie około 2.000. pracowników.
Przeczytaj także:
Kopalnia Turów: jakie echa sporu w mediach?
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl