Fakty, analizy, wiadomości lokalne. Tego szukamy w Internecie
2015-10-14 14:02
Czego Polacy szukają w Internecie? © ALDECAstudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Internet: udostępniamy coraz więcej treści
Serwisy informacyjne na topie
Jednym z kluczowych wniosków, jakie nasuwają się po przeanalizowaniu wyników badania jest fakt, iż najchętniej odwiedzanym źródłem wiedzy na temat aktualności są duże portale informacyjne poruszające różnorodną tematykę (88% wskazań). Tuż za nimi uplasowały się media społecznościowe (65%), a na trzeciej pozycji - witryny internetowe mediów drukowanych, gdzie bieżących informacji poszukuje 59% badanych.
Jak przyznaje medioznawca, prof. Maciej Mrozowski, potrzeby informacyjne współczesnych Polaków są większe niż kiedykolwiek wcześniej.
Portale informacyjne zaspokajają je znacznie lepiej niż tradycyjne media, ponieważ jako pierwsze sygnalizują ważne i ciekawe zdarzenia z wielu dziedzin życia. To daje komfort „bycia na bieżąco”. Z kolei portale społecznościowe pozwalają konfrontować, też „na bieżąco”, swoje opinie z ocenami innych ludzi. Suma tych korzyści, tj. szybka informacja, wymiana opinii, plus refleksja, utrwala więc takie, jak ujawnione w badaniu, sposoby korzystania z Internetu – komentuje medioznawca, prof. Maciej Mrozowski.
Respondenci są zgodni, że Internet to miejsce, w którym są w stanie znaleźć większość interesujących ich treści – twierdzi tak aż 73% badanych. Jednocześnie ponad połowa respondentów (51%) deklaruje, że przesyt informacji w Internecie nastręcza im pewne trudności w znalezieniu interesujących ich treści.
fot. ALDECAstudio - Fotolia.com
Czego Polacy szukają w Internecie?
Dobrodziejstwem i przekleństwem Internetu są nieprzebrane i wciąż rosnące zasoby informacji. Można w nich szybko znaleźć interesujący nas temat, ale nigdy nie można być pewnym, czy są to informacje aktualne i wiarygodne. Dlatego użytkownicy sieci potrzebują zaufanego przewodnika, który ułatwi im dotarcie do tego, czego akurat poszukują. Przeglądarki nie wystarczą, bo to bezosobowe mechanizmy. Zaufanie można pokładać tylko w dużych, wielotematycznych i dynamicznych portalach, tworzonych przez duże zespoły redakcyjne, sprawnie wyszukujące nowe i wartościowe treści, które stopniowo obrastają wyspecjalizowanymi serwisami i usługami sieciowymi. Jak dowodzą wyniki badania, zapotrzebowanie na takie portale, serwisy i usługi jest duże i niewątpliwie będzie rosnąć – dodaje prof. Mrozowski.
Powyższe trendy potwierdzają wskazania respondentów. Osoby poszukujące w Internecie informacji o bieżących wydarzeniach są zainteresowane bardzo różnorodną tematyką, ale najchętniej szukają newsów na temat tego, co dzieje się lokalnie (78%). Na kolejnych miejscach znalazły się informacje na temat polityki (70%), gospodarki (69%) oraz kultury (57%) i sportu (49%). Szeroki zakres interesujących ich tematów potwierdza, że to portale informacyjne najlepiej odpowiadają na potrzeby internautów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)