Rynek pracy: specjaliści i menedżerowie cenią innowacyjne firmy
2015-10-19 00:40
Przeczytaj także: Praca za granicą: Holandia niepopularna?
W Polsce dominuje tradycja
Co trzeci respondent określa swojego pracodawcę jako tradycjonalistę. Nieco mniej osób uważa swoją firmę za innowatora. Co piąty badany jest zatrudniony przez biegacza. W mniejszości są pracownicy start-upów oraz opiekunów. Obecnie najwięcej pożądanych przez pracowników średniego i wyższego szczebla innowatorów odnajdziemy w branżach: SSC/BPO (48%), ICT (42%) i doradczej (33%). Pierwszym krokiem do osiągnięcia statusu innowatora jest wprowadzanie usprawnień zarówno o charakterze proceduralnym, jak i technicznym. W tym aspekcie przoduje branża farmaceutyczna i sektor publiczny.
Dla branży farmaceutycznej innowacyjność jest istotą działania. Firmy z tego sektora inwestują w nowoczesne technologie i laboratoria. Fundują też granty dla uczelni na programy badań nowych leków i szczepionek. Celem jest skuteczniejsza walka z chorobami, jakie dotykają współczesne społeczeństwo. Organizacje oparte na takich wartościach dbają o zapewnienie usprawnień również we własnych strukturach zarządzania – komentuje Piotr Uhlik, partner w HRK i menedżer HRK Pharma.
fot. mat. prasowe
Wprowadzanie usprawnień przez organizacje - branże
Analiza regionalna wykazała najwięcej wskazań respondentów na firmy wprowadzające usprawnienia i innowacje zarówno o charakterze technicznym, jak i proceduralnym na Śląsku – 76% badanych deklaruje, że tamtejsze przedsiębiorstwa wprowadzają innowacje.
Obecnie mamy do czynienia z kolejnym etapem przekształceń przemysłu na Śląsku. W firmach prowadzone są liczne projekty innowacyjne, nakierowane na podnoszenie efektywności kosztowej oraz poziomu jakości. Zaplecze naukowe oraz bliskość rynku odbiorców pozwalają też na tworzenie firm budujących autorskie, unikatowe rozwiązania dla przemysłu – zauważa Rafał Badurski, menedżer HRK Katowice.
fot. mat. prasowe
Wprowadzanie usprawnień - wybrane województwa
Informacje o badaniu
Badanie HRK „Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów” zostało przeprowadzone w czerwcu 2015 roku na próbie 870 specjalistów i menedżerów. Badanie miało charakter ilościowy i zostało zrealizowane w formie CAWI.
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)