Fuzje i przejęcia na świecie: indeks III kw. 2015 r.
2015-10-19 12:19
Fuzje i przejęcia na świecie © Gajus - Fotolia.com
Baker & McKenzie rozpoczyna publikację kwartalnego Indeksu Międzynarodowych Transakcji M&A. Pierwszy odczyt wskaźnika pokazuje, że na rynku fuzji i przejęć mamy obecnie do czynienia ze znacznym wzrostem obrotów. W III kwartale bieżącego roku sięgnął on 10 proc., za co w znacznej mierze odpowiedzialne są megatransakcje. Największa aktywność w zakresie międzynarodowych M&A odnotowana została w sektorze finansowym, gdzie obroty osiągnęły wartość 95,6 mld USD.
Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2015 r.
Dane opublikowane przez Baker & McKenzie wskazują, że łączna wartość transakcji, do których doszło w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku (międzynarodowych i zagranicznych) sięgnęła już 2,91 bln USD. Taki wynik oznacza, ze na globalnym rynku fuzji i przejęć mamy obecnie duże przyspieszenie. Wartość transakcji międzynarodowych sięga 1,05 bln USD, co pozwala przypuszczać, że osiągnie wynik z minionego roku, czyli 1,42 bln USD.W porównaniu z analogicznym okresem minionego roku wartość transakcji międzynarodowych okazuje się o 10 proc. wyższa (375,0 mld USD przy 1,230 transakcjach). Przy okazji rośnie również wartość transakcji krajowych, która od początku roku podskoczyła o 40%, sięgając 1,86 bln USD.
Indeks, który zwiera analizę liczby, wartości i złożoności transakcji międzynarodowych oraz obejmuje dane historyczne za okres sześciu lat, osiągnął w III kwartale poziom 231, co oznacza spadek w stosunku do maksymalnej wartości wynoszącej 285 punktów w II kwartale 2014 r., lecz duży wzrost w stosunku do najniższej wartości wynoszącej 119 punktów za I kwartał 2010 r. Wartość Indeksu pozostaje na poziomie ponad 200 punktów od I kwartału 2014 roku.
- Poprawa wskaźników ekonomicznych w USA, rozwiązywanie problemów wewnątrz UE oraz rozwój rynków w rejonie Azji i Pacyfiku to czynniki, które powinny nadal stymulować wzrost transakcji międzynarodowych, a w szczególności tak zwanych "megatransakcji" - twierdzi Michael DeFranco, Szef Globalnej Praktyki M&A w Baker & McKenzie. – Obserwujemy stopniową zmianę podejścia u naszych klientów, którzy coraz chętniej zawierają transakcje o obrotach od średnich do bardzo wysokich i obejmują kilka jurysdykcji. Klienci ci starają się uzyskać trwałą przewagę konkurencyjną na poziomie międzynarodowym. O ile działania finansowych organów regulacyjnych, które mają nastąpić w najbliższej perspektywie, oraz brak pewności jeśli chodzi o rynki rozwijające się może wpływać hamująco na działalność, pozostajemy optymistami w perspektywie średnioterminowej i uważamy, że obroty z transakcji międzynarodowych utrzymają się na obecnym wysokim poziomie”.
fot. Gajus - Fotolia.com
Fuzje i przejęcia na świecie
Najważniejsze dane z raportu
- W III kwartale najbardziej aktywnym krajem jeśli chodzi o transakcje zawierane przez podmioty zagraniczne lokalnie i przez podmioty krajowe za granicą były Stany Zjednoczone z, odpowiednio, 275 transakcjami o wartości 61,7 mld USD oraz 192 transakcjami o wartości 180,9 mld USD.
- Inne kraje wykazujące dużą aktywność w III kwartale, jeśli chodzi o transakcje M&A zawierane przez podmioty krajowe za granicą to Wielka Brytania i Niemcy z, odpowiednio, 109 i 75 transakcjami o wartości, odpowiednio, 23,1 mld USD i 31,9 mld USD.
- Poza Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o nabycia podmiotów krajowych przez podmioty zagraniczne, największą aktywność zanotowała Wielka Brytania i Australia z, odpowiednio, 142 i 38 transakcjami o wartości 36,7 mld USD i 12,7 mld USD.
- Wartość aktywności w zakresie transakcji pomiędzy regionami wyniosła w trzecim kwartale łącznie 309,8 mld USD, co stanowi wzrost o 87% i 31%, odpowiednio, sekwencyjnie i w stosunku rok do roku.
- Transakcje pomiędzy podmiotami z UE a podmiotami z Ameryki Północnej stanowią 35% wszystkich transakcji zawieranych pomiędzy regionami pod względem wartości.
- Dla porównania, wartość transakcji realizowanych w ramach regionu zmalała o 31% w stosunku do tego samego kwartału zeszłego roku do 65,2 mld USD, głównie w wyniku spadku liczby transakcji z udziałem spółek europejskich na skutek czynników ekonomicznych oraz wydarzeń politycznych w regionie, które miały miejsce w tym kwartale.
- Jeśli chodzi o wartość transakcji, sektor usług finansowych odnotował szczyt transakcji pod względem wartości w III kwartale. Zawarto wówczas 102 transakcje o wartości 95,6 mld USD. Jeśli chodzi o liczbę transakcji, największą aktywnością wykazał się sektor przemysłowy z 200 transakcjami o wartości 17,9 mld USD.
- Trzy największe transakcje międzynarodowe zawarte w tym kwartale to: nabycie przez Teva Pharmaceutical przedsiębiorstwa Allergan prowadzącego działalność w zakresie generyków, o wartości 40,5 mld USD, nabycie przez ACE Limited spółki The Chubb Corporation o wartości 28,3 mld USD oraz nabycie przez Altice spółki Cablevision Systems Corporation o wartości 16,6 mld USD.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia w Polsce w 2024 roku
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)