eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEuler Hermes ocenił rynek motoryzacyjny

Euler Hermes ocenił rynek motoryzacyjny

2015-10-21 08:02

Euler Hermes ocenił rynek motoryzacyjny

Euler Hermes ocenił rynek motoryzacyjny © ipopba - Fotolia.com

Kondycja rynków motoryzacyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych ulega poprawie na tyle, że są one w tej chwili w stanie objąć prowadzenie nad rynkami rozwijającymi się, którym z pewnością nie pomaga dość trudna sytuacja ekonomiczna. W raporcie „Auto Market – a live wire” Euler Hermes podkreśla jednak, że spowolnienie gospodarek rozwijających się nie pozostanie bez znaczenia dla sektora motoryzacyjnego - jego następstwem będzie najprawdopodobniej spadek liczby rejestrowanych pojazdów.

Przeczytaj także: Branża motoryzacyjna: atrakcyjność inwestycyjna do poprawy

Na skróty


  • Bieżący i nadchodzący rok nie zapiszą się najlepiej w historii chińskiego rynku motoryzacyjnego, na którym wzrost sprzedaży sięgnie zaledwie 3%, dla porównania w ubiegłym roku było to 10%.
  • Sytuacja daleka od ideału stanie się również udziałem Brazylii, gdzie liczba pojazdów zarejestrowanych w 2015 zmaleje o 14% do 2,3 mln aut, a więc osiągnie o wiele niższy poziom niż wyprodukowane w 2013 roku 3 mln pojazdów.
  • Rosyjski rynek ma skurczyć się o niebagatelną 1/3, do 1,6 mln pojazdów.
  • Lepiej ma być w Indiach, gdzie prognozowany jest wzrost o 6%, to jednak oznacza jedynie powrót do poziomu produkcji z 2011.

W bardzo dobrej sytuacji znajdują się Stany Zjednoczone, które już szósty rok z rzędu odnotowują wzrosty, przez co udało im się powrócić do szczytowej formy sprzed kryzysu. Euler Hermes przewiduje, że w 2015 roku rynek powiększy się o kolejne 4% do poziomu 17,5 mln pojazdów. Jeżeli chodzi o Europę, przewidywana jest dalsza poprawa sytuacji na rynku, który mimo intensywnej konkurencji i niskich marż ma rozwijać się w tempie pięciu procent. Liderem jest Wielka Brytania, której od początku 2015 roku udało się poprawić rekord i odnotować wzrost liczby rejestrowanych pojazdów o 5% do 6%.

Mimo wzrostu, tradycyjne rynki motoryzacyjne prawdopodobnie utracą część swojej dynamiki, a ponieważ sytuacja na rynkach rozwijających się jest trudna, producenci samochodów będą w najbliższych latach interesować się możliwościami rozwoju w takich krajach, jak Arabia Saudyjska, Turcja i być może Iran. Jednak wcześniejsze doświadczenia wielu z nich w Argentynie, Tajlandii i Wenezueli będą w bolesny sposób przypominać, że ryzyka ekonomiczne i polityczne mogą w każdym czasie zahamować ich działalność i zniweczyć plany wzrostu.

Autorzy raportu wskazują również na przeniesienie mocy w zakresie produkcji aut – w okresie 2007-2014 produkcja chińska zwiększyła się o 167%. Istotny wzrost osiągnęły również Indie i Meksyk – o odpowiednio 70% i 61%.

fot. ipopba - Fotolia.com

Euler Hermes ocenił rynek motoryzacyjny

Mimo wzrostu, tradycyjne rynki motoryzacyjne prawdopodobnie utracą część swojej dynamiki, a ponieważ sytuacja na rynkach rozwijających się jest trudna, producenci samochodów będą w najbliższych latach interesować się możliwościami rozwoju w takich krajach, jak Arabia Saudyjska, Turcja i być może Iran.


W analizowanym okresie, tradycyjnie specjalizujące się w produkcji samochodów gospodarki europejskie osiągnęły najgorsze wyniki: Włochy straciły niemal połowę produkcji (46%), tuż za nimi znalazła się Francja ze spadkiem o 40% oraz Hiszpania produkcja zmniejszoną o 14%.

WYŻSZY WZROST SPRZEDAŻY DOPIERO W PRZYSZŁYM ROKU


Dynamiczne wzrosty sprzedaży samochodów notowane w ostatnich latach na rynkach rozwijających się, należą już do przeszłości. Rynki rozwinięte, choć notujące stopniową poprawę, nie zasypią dziury powstałej po gwałtownym spadku dynamiki sprzedaży w Chinach, Brazylii, Indiach i Rosji. Nowe obiecujące dla branży rynki, takie jak Turcja, Arabia Saudyjska i Iran, choć kuszą, wiążą się również ze znaczącym ryzykiem związanym z ich niestabilną naturą tak ekonomiczną jak i polityczną.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: