Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo 2015?
2015-10-22 11:40
Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo 2015? © vege - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo
W Raporcie Grayling AcTrend poddano analizie zmiany w ustawodawstwie sześciu państw tego regionu, tj. w Polsce, w Bułgarii, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji, w okresie od 1 sierpnia 2014 roku do 1 sierpnia 2015 roku. Raport opracował międzynarodowy zespół konsultantów ds. Public Affairs stworzony w ramach struktur Grayling monitorujący państwa Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie regulacji prawnych mających wpływ na poszczególne branże. Raport zawiera również przegląd środowiska politycznego oraz perspektywy działań rządów w całym regionie.Podobnie do zeszłorocznych wyników, obecnie najbardziej aktywnymi krajami w regionie wciąż pozostają: Rumunia (290 uchwalonych ustaw), Polska (249 ustaw) oraz Węgry (214 ustaw). Jednak w porównaniu do ubiegłego roku, w okresie ostatnich 12 miesięcy zanotowano wzrost liczby przyjętych ustaw aż o 17%. Przykładowo, w Polsce przyjęto aż o 71 ustaw więcej niż podczas omawianego okresu w roku ubiegłym.
Autorzy raportu przedstawili analizę sytuacji i prognozy dotyczące rządowych inicjatyw w całym regionie. Wg ich badań, 45% zatwierdzonych ustaw (468 z 1041) miało bezpośredni wpływ na biznes. Najwięcej aktów prawnych dotyczyło rolnictwa (14%) i usług finansowych (14%), podczas gdy takie sektory jak technologie (ICT), przemysł i energetyka były jednymi z najmniej wpływowych sektorów w całym regionie.
Chociaż większość aktów prawnych związanych z sektorem biznesu(83%) zostało przygotowanych z inicjatywy poszczególnych rządów, 16% z nich zostało złożonych przez przedstawicieli parlamentów. Podobnie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego, bułgarscy (30%), węgierscy (23%) i rumuńscy (22%) parlamentarzyści byli w tym obszarze najbardziej produktywni.
fot. mat. prasowe
Najaktywniejsi ustawodawcy
W Rumunii przed- i powyborczy kontekst przyciągnął znaczną uwagę mediów, gdyż jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich w 2014 roku był urzędujący premier Victor Ponta, lider socjaldemokratów. Ustawy były więc śledzone i raportowane przez prasę jako część jego starań, aby połączyć zmiany legislacyjne, które mogłyby mieć wpływ na prezydencki wyścig. Ustawodawstwo stało się głównym tematem mediów także w Bułgarii, ponieważ w chwili obecnej koalicja rządząca jest niestabilna, więc każdy akt prawny ma potencjał do wywołania i eskalacji konfliktu, który może sprowokować zmianę rządu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)