Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2015
2015-10-22 11:29
Wydobycie ropy © zhu difeng - Fotolia.com
Coface przedstawił najnowsze oceny ryzyka sektorowego dla Ameryki Północnej, Europy Zachodniej oraz Azji. W trzech z monitorowanych sektorów: motoryzacyjnym, energetycznym oraz teleinformatycznym oceny te zostały zweryfikowane. W skali światowej mamy obecnie do czynienia ze spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego, mimo to trudno mówić o jednolitej sytuacji w poszczególnych branżach i regionach geograficznych - dynamika wciąż jest bardzo mocno zróżnicowana.
Przeczytaj także: Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2014
Energetyka: wyższe ryzyko w trzech regionach
Ocena sektora energetycznego została obniżona we wszystkich monitorowanych lokalizacjach, a obecne ryzyko uznane zostało za "wysokie". Jest to przede wszystkim pokłosie fali spadków cen ropy naftowej oraz ograniczenia inwestycji przez czołowych graczy rynku naftowego, co niekorzystnie przekłada się na sytuację podmiotów obsługujących tę branżę.
- Pod najsilniejszym wpływem spadków cen ropy pozostaje Ameryka Północna i to pomimo korzystnej zmiany koniunktury, która została odnotowana w II kwartale bieżącego roku (prognoza wzrostu: 2,5 proc. w 2015 i 2016 r.). Przedsiębiorstwa trudniące się produkcją i poszukiwaniem surowca nie tylko są zmuszone do ostrych cięć w inwestycjach, ale też muszą borykać się ze znacznym zadłużeniem. Biorąc pod uwagę, że ceny mają się nadal obniżać, perspektywy nie wyglądają obiecująco.
- W Europie Zachodniej branża ucierpiała z powodu zablokowania przez niektóre kraje działań związanych z pozyskiwaniem gazu łupkowego, a także z powodu załamania się cen ropy naftowej.
- Mimo odczuwalnych skutków spowolnienia gospodarczego w Chinach sytuacja ta miała mniejszy wpływ na rynki wschodzące w Azji, gdzie przynależność czołowych firm naftowych do sektora publicznego stanowiła dla nich ochronę. Podmioty z mniejszym dostępem do finansowania ze środków publicznych muszą liczyć się z poważnymi reperkusjami.
fot. zhu difeng - Fotolia.com
Wydobycie ropy
Sektor motoryzacyjny: obniżenie oceny w Azji
Branża motoryzacyjna znajduje się w fazie zmian. W Ameryce Północnej sytuacja przedstawia się dobrze, głównie dzięki wzrostowi sprzedaży modeli luksusowych. W Europie Zachodniej, po wielu programach restrukturyzacyjnych ukierunkowanych na obniżenie kosztów, powrót wzrostu daje nadzieję całemu sektorowi. Niestety skandal z Volkswagenem może znów spowodować pogorszenie koniunktury, zwłaszcza w Niemczech i Europie Środkowej, gdzie grupa ta sprzedaje znaczną część swojej produkcji.
Sytuacja na rynkach wschodzących w Azji, dla których Coface obniżył ocenę ryzyka do „średniego” poziomu, jest trudniejsza. W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 r. tempo wzrostu sprzedaży w Chinach spadło do 2,6 proc. Spowolnienie w chińskiej gospodarce oraz większa konkurencja miały wpływ na działalność producentów, którzy muszą dostosować się do „nowego standardu wzrostu”, dalekiego od notowanych kiedyś dwucyfrowych wartości.
Spadek ryzyka w branży ICT
Ocena sektora teleinformatycznego jest obecnie taka sama we wszystkich strefach geograficznych; wskaźnik ryzyka w Europie Zachodniej jest na poziomie „średnim”. Niższe koszty, w połączeniu z rozwojem nowych platform wideo, przyczyniły się do utrzymania popytu podsycanego wyższą konsumpcją prywatną. Duże postępy poczyniono także w rozwoju usług pamięci masowej dla użytkowników indywidualnych. Firmy wciąż mają szansę na zdobycie udziałów w tym rynku.
Mimo osiągnięcia pewnego nasycenia firmy na rynkach wschodzących w Azji mogą liczyć na inne segmenty, takie jak rozwój sieci 4G. W Ameryce Północnej podmioty działające w sektorze ICT muszą sprostać silnej presji konkurencyjnej w telekomunikacji ze strony nowych uczestników rynku, takich jak Facebook i Google.
Branża metalurgiczna oraz papierowo-drzewna na cenzurowanym
- Podobnie jak w energetyce również w przemyśle metalurgicznym obserwuje się ogólnoświatowy spadek cen, zwłaszcza w Ameryce Północnej. Poważnym problemem jest też nadmiar mocy produkcyjnych na wschodzących rynkach azjatyckich.
- Branża papierniczo-drzewna zmaga się z nadmiarem mocy produkcyjnych oraz konkurencją ze strony mediów elektronicznych. Niemniej jednak na rynkach wschodzących w Azji motorem jej wzrostu jest segment przetwórstwa na potrzeby eksportu.
Przeczytaj także:
Ryzyko działalności gospodarczej wg branż IV kw. 2016
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
ocena ryzyka, ryzyko finansowe, działanie przedsiębiorstwa, zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie, Coface
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)