PKO, mBank i ING Bank Śląski na celowniku hakerów
2015-10-26 14:49
Polskie banki na celowniku hakerów © kentoh - Fotolia.com
Cyberprzestępcy nie próżnują. Dobitnym dowodem na to może być m.in. opublikowany ostatnio przez G DATA SecurityLabs raport dotyczący zagrożeń, z którymi mieliśmy do czynienia w I poł. 2015 roku. Opracowanie zawiera m.in. dane dotyczące trojanów bankowych i ulubionych ich celów. Wnioski z niego płynące mogą zaniepokoić klientów kilku banków działających na rodzimym rynku.
Przeczytaj także: Trojany bankowe rosną w siłę
Badania zrealizowane przez G DATA SecurityLabs objęło 6115 różnych wersji trojanów bankowych. Częstotliwość występowania poszczególnych rodzajów różniła się w zależności od miesiąca. W pierwszym półroczu bieżącego roku najbardziej aktywne okazały się:- Swatbanker,
- ZeuS,
- Gozi,
- Tinba,
- Vawtrak,
- Bebloh.
Obserwacje poczynione przez G DATA SecurityLabs dowiodły, że wyjątkowe natężenie ataków przypadło na luty i marzec.
Trzeci miesiąc tego roku był także rekordowym okresem, w którym zdołano udało odeprzeć największą liczbę trojanów bankowych w historii, od czasu, kiedy w ogóle rozpoczęto prowadzenie tego rodzaju statystyk. Autorzy raportu zwracają także uwagę na fakt, iż trojan bankowy Swatbanker został wykorzystany do ataku na Bundestag. Pracownicy G DATA wykryli serię ataków wymierzonych w niemiecki parlament pomiędzy 8 a 10 czerwca tego roku.
Polacy na celowniku!
Swatbanker, najbardziej aktywny spośród wszystkich trojanów bankowych w I półroczu 2015 roku, atakował najczęsciej instytucje finansowe mające swoje lokalizacje w Niemczech, Austrii i Polsce. W niechlubnym rankingu 20 najczęściej atakowanych m.in. przez tego szkodnika banków znalazły się 4 dobrze znane placówki z Polski: PKO Bank, mBank, ING oraz Citibank. Ogólne zestawienia otwiera Volskbank, a następne lokaty przypadły Deutsche Bank Gruppe oraz GE Capital, wszystkie instytucje znajdują się za naszą zachodnią granicą.
fot. mat. prasowe
Występowanie trojanów bankowych
fot. mat. prasowe
TOP 20 cele trojanów bankowych
Przeczytaj także:
Hakerzy omijają polskie firmy?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
G Data, zagrożenia internetowe, trojany bankowe, ataki internetowe, cyberprzestępcy, ataki hakerskie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)