eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzego sektor MSP oczekuje od ustawodawców?

Czego sektor MSP oczekuje od ustawodawców?

2015-10-27 11:05

Czego sektor MSP oczekuje od ustawodawców?

Przedsiębiorcy chcą jasnych przepisów i prostego systemu podatkowego © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Małe i średnie firmy mają taki udział w polskim PKB, że nie bez słuszności uważane są za główną siłę napędową polskiej gospodarki. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor postanowiło dowiedzieć się, czego potrzebuje sektor MSP, aby usprawnić swoją działalność. Z odpowiedzi udzielonych przez przedsiębiorców wynika, że jaśniejsze przepisy i uproszczenie systemu podatkowego byłoby dla nich ważniejsze niż np. obniżka podatków.

Przeczytaj także: Łatwiejsza działalność gospodarcza. Sejm przegłosował kolejną ustawę deregulacyjną

Sektor MSP to mikro (od 0 do 9 zatrudnionych), małe (od 10 do 49 pracowników) oraz średnie (od 50 do 249 pracowników) przedsiębiorstwa, które stanowią aż 99 proc. wszystkich polskich firm, generując niemal połowę rodzimego PKB i zapewniając 70% miejsc pracy nad Wisłą - wynika z danych udostępnionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Warto przy tym podkreślić, że największy udział w tworzeniu PKB mają wcale nie większe firmy, ale mikroprzedsiębiorstwa - „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2013–2014” podaje, że wynosi on obecnie około 30 procent.

O tym, jak zmieniają się realia, w których przychodzi funkcjonować polskim przedsiębiorstwom można przeczytać w opracowanym przez Bank Światowy rankingu „Doing Business 2015”, który pozycjonuje poszczególne kraje pod względem najbardziej przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorczości. W minionym roku Polska zajęła 32 miejsce na 189 możliwych, co oznacza skok o 13 pozycji w porównaniu do 2013 roku. Już wkrótce Bank Światowy ujawni najnowsze dane. Jeśli nawet w zestawieniu na rok 2016 nie odnotujemy tak spektakularnej zmiany, to i tak postęp jest ogromny.

W najnowszej edycji badania „Zatory płatnicze w mikro, małych i średnich firmach” przygotowanego na zlecenie BIG InfoMonitor przez Millward Brown spytaliśmy m.in. o to, jakie działania powinni podjąć polscy ustawodawcy, by prowadzenie działalności gospodarczej było łatwiejsze. Wśród ankietowanych znalazły się zarówno firmy posiadające, jak nieposiadające zatorów płatniczych. Oczekiwania ze strony biznesu w obu grupach są jednoznaczne. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się przejrzystość przepisów prawnych (17 proc.) i uproszczenie systemu podatkowego (17 proc.). Trzecią pożądaną zmianę stanowi obniżenie podatków (15 proc.). Niewiele dalej znalazła się obniżka składek na ZUS (po 14 proc.), a tuż za nią oczekiwanie wdrożenia ułatwień w prowadzeniu działalności. Dużo mniejsze znaczenie, zdaniem przedsiębiorców, ma ograniczenie biurokracji i kontroli, czy równe traktowanie przez prawo.

fot. mat. prasowe

Struktura PKB w Polsce według udziału

Mikro, małe i średnie firmy generują 48,5 proc. polskiego PKB.



- Znaczący wpływ na rozwój i produktywność małych i średnich firm, które są fundamentem polskiej przedsiębiorczości, może mieć uproszczenie obecnie obowiązujących regulacji, np. podatkowych, administracyjnych, prawnych - mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. - Pracodawcy i właściciele firm, chcąc przede wszystkim skupić się na prowadzeniu biznesu, otwarcie przyznają w badaniach, że każde uproszczenie i ułatwienie obowiązujących procedur może mieć znaczący wpływ na efektywność biznesową tak dla przedsiębiorstwa, jak i dla gospodarki – dodaje Mariusz Hildebrand.

Opinie respondentów badania BIG InfoMonitor pokrywają się z odpowiedziami przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), publikującego ranking konkurencyjności gospodarek różnych krajów. Ankietowani w tym badaniu przedstawiciele firm jako największy problem dla konkurencyjności polskiej gospodarki wskazali prawo podatkowe oraz bariery prawa pracy. Jako mocne strony Polski wymienili natomiast: niski poziom przestępczości, stabilność cen oraz stabilną sytuację ustrojową i odpowiednie przepisy dewizowe – przytacza treść raportu NBP. W tym roku w rankingu WEF Polska zajęła 41. miejsce wśród 140 klasyfikowanych państw.

fot. mat. prasowe

Działania, które mogłyby ułatwić prowadzenie działalności

Większa czytelność przepisów oraz uproszczenie podatków - to 2 główne kwestie, na które wskazują badani.


Dalsze tworzenie systemu przyjaznego przedsiębiorcom będzie z pewnością jednym z kluczowych zadań stojących przed polskimi ustawodawcami. W dobie globalizacji, przy niesprzyjających warunkach w kraju, coraz więcej przedsiębiorców może bowiem decydować się na założenie firmy poza jego granicami. Z zeszłorocznych szacunków brytyjskiego Centre for Entrepreneurs wynika, że Polacy otworzyli w Wielkiej Brytanii blisko 22 tys. firm, a kolejnych 65 tys. Polaków jest samozatrudnionych. Z kolei, jak szacuje polska ambasada w Berlinie, u naszego zachodniego sąsiada, do końca 2014 r. zostało zarejestrowanych ok. 180 tys. samych tylko jednoosobowych przedsiębiorstw z udziałem polskich obywateli.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: