Koniunktura przemysłowa X 2015
2015-10-23 13:15
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2015
6. Inwestycje w przemyśle i budownictwie
W październiku br. działalność inwestycyjną zadeklarowało 62% jednostek przemysłowych i 42% jednostek budowlano-montażowych. Informacje zebrane w październiku br. wskazują, że 50% przedsiębiorstw w przemyśle i 33% w budownictwie planuje ponoszenie nakładów inwestycyjnych w 2016 roku.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność przemysłową jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (89% jednostek w październiku br., 85% przed rokiem). Krajowy kredyt bankowy jest źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 27% przedsiębiorstw (30% w październiku ubiegłego roku), leasing – dla 40% jednostek (36% w ubiegłym roku).
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorstwa deklarujące ponoszenie nakładów inwestycyjnych w 2015 r.
Rośnie liczba przedsiębiorstw budowlanych deklarujących nakłady inwestycyjne
Dyrektorzy przedsiębiorstw budowlano-montażowych jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (88% jednostek w październiku br., 90% przed rokiem). Krajowy kredyt bankowy wybiera 32% przedsiębiorstw (28% w październiku ub. r.), leasing – 32% jednostek (29% w październiku 2014 r.).
7. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)
W październiku podmioty ze wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, najbardziej korzystne – jednostki z województwa podkarpackiego, wielkopolskiego, małopolskiego i mazowieckiego.
Jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają w październiku koniunkturę pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z województwa lubuskiego i śląskiego, natomiast korzystne, ale ostrożniejsze niż przed miesiącem – jedynie z województwa podlaskiego.
fot. mat. prasowe
Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw
W październiku podmioty ze wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury
W październiku najbardziej korzystnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa świętokrzyskiego. Pesymistyczne opinie formułują jedynie przedsiębiorstwa z województwa warmińsko-mazurskiego.
Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają w październiku przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim. Pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przede wszystkim przedsiębiorstwa z województwa podkarpackiego i podlaskiego.
W większości województw podmioty z sekcji trans-port i gospodarka magazynowa oceniają w październiku koniunkturę pozytywnie. Najkorzystniejsze oceny koniunktury zgłaszają jednostki mające siedzibę w województwie opolskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim.
Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż we wrześniu, oceniają koniunkturę podmioty mające siedzibę w województwie podkarpackim.
W większości województw podmioty z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w październiku koniunkturę negatywnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż we wrześniu, oceniają koniunkturę podmioty z województwa wielkopolskiego. Najbardziej korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem, zgłaszają jednostki, których siedziba znajduje się w województwie śląskim.
W większości województw podmioty z sekcji in-formacja i komunikacja oceniają w październiku koniunkturę korzystnie. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury, lepsze od zgłaszanych we wrześniu, odnotowują podmioty mające siedzibę w województwie łódzkim i podkarpackim. Negatywnie oceniają koniunkturę firmy z województwa lubelskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.
8. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w październiku na poziomie nieznacznie wyższym od notowanego przed miesiącem i przed rokiem.
W porównaniu z wrześniem br. składowe dotyczące przemysłu, budownictwa i handlu w niewielkim stopniu rosną, natomiast odnoszące się do usług – utrzymują się na zbliżonym poziomie. W skali roku wzrasta wartość składowej w przemyśle, budownictwie i handlu, natomiast spada dla usług.
Zarówno wskaźnik ocen diagnostycznych jak i prognostycznych jest wyższy od zgłaszanego przed miesiącem. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku szybciej rośnie wartość składowej diagnostycznej niż prognostycznej.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)