Rady nadzorcze: ryzyko i strategia w końcu pod kontrolą
2015-10-27 15:23
Rady nadzorcze w większym stopniu angażują się w tworzenie strategii © Brocreative - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kompetencje cyfrowe Polaków, czyli jak duże mamy braki
Badanie zrealizowane przez firmę KPMG objęło swoim zasięgiem ponad 1000 członków rad nadzorczych, komitetów audytu oraz menedżerów wyższego szczebla reprezentujących 28 krajów, w tym również Polskę.Okazuje się, że lwia część, bo około 80% respondentów wskazała, że ostatnie 2-3 lata pozwoliły na zwiększenie poziomu ich zaangażowania w działalność związaną ze strategią spółki, jak również w zagadnienia mające związek związane z nowoczesnymi technologiami, w tym również w cyberbezpieczeństwo. Strategia stała się na tyle ważnym tematem, że poświęcone jest jej coraz więcej dyskusji prowadzonych przez rady nadzorcze. Podlega ona również ciągłej ocenie oraz dostosowywaniu do panujących warunków.
Wysoka dynamika zmian i złożone otoczenie gospodarcze – wahania cen surowców, kursów walut, spowolnienie gospodarki chińskiej, rosnąca niepewność na mapie geopolitycznej świata i innowacje technologiczne – mają wpływ na każdą organizację. Siłą rzeczy rady nadzorcze muszą zwiększać swoje zaangażowanie w działania związane ze strategią i nadzorowaniem ryzyka. Z jednej strony wymaga tego otoczenie, z drugiej takie są też oczekiwania inwestorów, a dla uzyskania realnej korzyści z pracy rady jest to wręcz konieczne – mówi Monika Bartoszewicz, partner i szef działu audytu ogólnego w KPMG w Polsce.
Strategia i ryzyko nie zawsze są łączone podczas dyskusji w ramach rady nadzorczej
Wyniki badania wskazują, że sporym wyzwaniem nadal pozostaje powiązanie strategii i ryzyk na poziomie toczących się dyskusji i podejmowanych decyzji. W wielu organizacjach kwestie dotyczące ryzyka i strategii nie są omawiane łącznie. Tylko połowie respondentów udaje się efektywnie powiązać te dwie kwestie podczas posiedzeń rady. Wielu uczestników badania stwierdziło, że decyzje dotyczące obszarów związanych z ryzykiem byłyby lepsze, gdyby strategia była bardziej powiązana z ryzykami.
fot. mat. prasowe
W jakim zakresie (jeśli dotyczy) nastąpił wzrost zaangażowania rady w strategię firmy w ciągu ostatn
Rośnie znaczenie cyberbezpieczeństwa
Istotnym wyzwaniem wskazywanym przez respondentów jest także monitorowanie cyberzagrożeń. Jak wynika z badania KPMG, korzystanie z większym stopniu z wiedzy ekspertów zewnętrznych (51% wskazań) oraz szersza wiedza ekspercka na temat technologii wśród członków rady (40% wskazań) w największym stopniu usprawniłyby proces monitorowania przez radę kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem. Blisko jedna trzecia respondentów uważa, że rada powinna poświęcać więcej uwagi kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem, natomiast prawie jedna czwarta sugeruje, że ich spółka mogłaby skorzystać na utworzeniu nowego komitetu ds. technologii lub cyberzagrożeń.
fot. mat. prasowe
Co w największym stopniu usprawniłoby w Państwa firmie proces decyzyjny dotyczący ryzyka?
O badaniu:
Raport KPMG Global Pulse Survey 2015 pt. „Monitorowanie strategii spółki i procesu zarządzania ryzykiem” został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego wśród 1 135 członków rad nadzorczych, komitetów audytu oraz kierownictwa wyższego szczebla z 28 krajów świata, w tym z Polski. Badanie zostało zrealizowane od 30 czerwca do 30 września 2015 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)