Globalny rynek fuzji i przejęć w III kw. 2015 r.
2015-10-28 11:23
Fuzje i przejęcia na drodze do ustanowienia nowego rekordu © designer491 - Fotolia.com
III kwartał bieżącego roku bardzo dobrze zapisał się w historii globalnego rynku fuzji i przejęć i wiele wskazuje na to, że tegoroczna jego wartość będzie wyższa niż przed kryzysem. Do takich wniosków prowadzi lektura najnowszego raportu kancelarii Allen & Overy, z którego wynika również, że liczba transakcji wprawdzie spada, ale ich wartość, głównie za sprawą megatransakcji, jest wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2015 r.
Jak dowodzą dane zebrane przez paltformę Mergermarket, trzeci kwartał bieżącego roku przyniósł wzrost wartości fuzji i przejęć, która sięgnęła 1,047 bln USD, okazując się o 19% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie jednak z 4.467 do 3.697 spadła ilość zawartych transakcji. Trend spadkowy dostrzegalny jest już od początku tego roku - nie przełamała go nawet rekordowo wręcz wysoka liczba dużych transakcji o strategicznym znaczeniu.W analizowanym okresie znaczny wzrost wartości transakcji odnotowano w sektorze usług finansowych, gdzie sięgnął on 68% rok do roku. W tym roku wartość transakcji odnotowana w tym sektorze (301,6 mld USD) zdołała już przekroczyć łączną wartość transakcji łącznie przeprowadzonych w latach 2014 i 2013. Aktywność w tym obszarze determinuje w znacznym stopniu proces konsolidacji w sektorze ubezpieczeniowym oraz transakcje przeprowadzane w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych.
Europa Środkowo – Wschodnia nadal pozostaje pod negatywnym wpływem kryzysu na wschodzie, co powoduje, że zarówno ilość, jak i wielkość transakcji kształtuje się na stosunkowo niskim poziomie. Na szczęście widać już wstępne oznaki ożywienia i świeżego spojrzenia inwestorów na ten region. Widać też wzmożoną aktywność chińskiego kapitału, między innymi w Rosji czy w Czechach. Trzeci kwartał tego roku był okresem względnego ożywienia głównie w Czechach oraz Polsce.
fot. designer491 - Fotolia.com
Fuzje i przejęcia na drodze do ustanowienia nowego rekordu
„Aktualna sytuacja na polskim rynku fuzji i przejęć pozwala na umiarkowany optymizm. Możemy dziś mówić o stabilizacji tego rynku, na co wskazuje liczba transakcji i ich skala. Szacujemy, że do końca roku liczba ta będzie zbliżona do ubiegłorocznych wyników. Największe transakcje odnotowaliśmy w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym, transportowym i rafineryjnym. Jedną z głównych była sprzedaż Home.pl, a także przejęcie PKP Energetyka wycenianą przez rynek na 477 mln euro. Co ważne, inwestorzy nie patrzą już na region CEE jako całość, a bardziej kierują swoją uwagę ku wybranym krajom. W tym kontekście widzimy duże zainteresowanie Polską.” – komentuje Jacek Michalski, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.
Transakcje o znaczeniu strategicznym w branży napojowej wywołały w tym kwartale poruszenie w sektorze dóbr konsumpcyjnych, który odnotował mniej fuzji i przejęć w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale znacznie wyższe wartości transakcji. Jedną z wyróżniających się transakcji w tym sektorze było przekształceniowe połączenie sił trzech samodzielnych rozlewni celem stworzenia największej na świecie, niezależnej rozlewni dla marki Coca-Cola.
Ed Barnett, partner ds. klientów korporacyjnych w kancelarii Allen & Overy, który był jednym z wiodących partnerów w tej transakcji, tak ją skomentował:
„Była to typowa transakcja, podobna do tych, jakie przeważały w tym roku, a w których występują spółki od pewnego czasu zastanawiające się nad przeprowadzeniem złożonej transakcji o strategicznym znaczeniu, ale przed podjęciem decyzji czekające na pojawienie się optymalnych warunków”.
„Dla wielu warunki te właśnie się pojawiły i dlatego w najbliższej przyszłości będziemy obserwować więcej strategicznych transakcji.” – dodaje.
W sektorze technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) trzeci kwartał okazał się nieco spokojniejszy niż pierwsza połowa roku. Niemniej, przeprowadzono kilka znaczących transakcji, m.in. połączenie przez Vimpelcom spółek 3 Italia S.p.A. i WIND Telecomunicazioni S.p.A.
Jednym z obszarów w sektorze TMT, w których partnerzy kancelarii Allen & Overy spodziewają się wzrostu, są płatności. Sytuacja zaczyna robić się tu gorąca w związku z tym, że rynek ten jest przepełniony podmiotami typu start-up działającymi w branży technologii finansowych, które poszukują sposobów na osiągnięcie masy krytycznej na szybko zmieniającym się rynku o dużym potencjale.
Simon Toms, partner ds. klientów korporacyjnych w kancelarii Allen & Overy, tak skomentował tę sytuację:
„Sektor technologii finansowej jest jednym z tych obszarów, które warto obserwować, ponieważ widoczny staje się coraz większy przepływ kapitału do spółek chcących się szybko rozwijać, co wskazuje na prawdopodobieństwo fuzji i przejęć w krótkim i średnim okresie”.
W tym samym okresie obserwowaliśmy ponadto coraz bardziej agresywne zachowanie funduszy private equity. Wysoki poziom zaufania i dostępność odpowiednich aktywów stworzyła możliwość wykorzystania znacznych zapasów i przeprowadzania wykupów po wielu kwartałach głównie pozbywania się aktywów. W trzecim kwartale ogłoszono kilka transakcji z udziałem funduszy private equity i wszystko wskazuje na to, że mamy przed sobą silną końcówkę roku.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia 2023: Wschodząca Europa odporna na wyzwania
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć, private equity
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)