eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy X 2015

Monitor Rynku Pracy X 2015

2015-10-27 12:02

Monitor Rynku Pracy X 2015

Rynek pracy ma się coraz lepiej © fuzzbones - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Najnowsza, 21 już fala realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad Monitora Rynku Pracy pokazuje, że sytuacja na rynku jest obecnie bardzo dynamiczna. Przede wszystkim dość mocno zarysowuje się wysoka fluktuacja kadr, a także otwartość pracowników na zmiany. Badanie uwidoczniło również ciemną stronę polskiego rynku pracy - pomimo wielu zabiegów ze strony pracodawców i promowania integracji pracowników o różnych cechach i zdolnościach, nie brakuje różnych przejawów dyskryminacji, w tym również wobec imigrantów.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2015

Imponująca fluktuacja pracowników!


Pod koniec września bieżącego roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła poniżej psychologicznej granicy 10%, co znacznie przybliżyło obecny rynek pracy do najlepszych wyników notowanych w tej dwudziestolatce. Ożywienie dało o sobie znać również na rynku pośrednictwa pracy, co stało się jednym z symptomów dowodzących poprawy sytuacji w obszarze zatrudnienia, choć należy przyznać, że proces ten przebiega dość powoli.

Obrazu bieżącej sytuacji dopełniają dane płynące z cyklicznego „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad, który dowodzi m.in., że już drugi kwartał z rzędu rotacja pracowników znajduje się na rekordowym poziomie 27% (wcześniej taki wynik udało siię uzyskać zaledwie raz, w I kwartale 2011 roku), a względem analogicznego okresu roku ubiegłego wynik ten jest o 6 punktów procentowych wyższy. W gronie badanych innych krajów europejskich wyższa rotacja miała miejsce tylko w Wielkiej Brytanii i Włoszech, gdzie osiągnęła odpowiednio 28% i 29%.


Dodatkowo pozytywnych sygnałów na temat sytuacji Polaków na krajowym rynku pracy dostarcza analiza przyczyn zmiany pracodawcy. Dwiema najważniejszymi przyczynami przejścia do innego przedsiębiorstwa było poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia (30% wskazań) i osobiste pragnienie zmiany (27%). Dopiero na trzecim miejscu znalazły się zmiany w strukturach firmy (22%).

Jak podkreśla Agnieszka Bulik, Dyrektor ds. prawnych i public affairs agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad:
Rotacja pracowników częściej wynika z ich własnych decyzji i poszukiwań pracodawcy lepiej spełniającego ich oczekiwania, niż woli samych pracodawców. Widzimy to też we współpracy z klientami, którzy coraz częściej borykają się z potężnymi problemami w pozyskaniu kandydatów. Ofert pracy na rynku jest wiele i stawki wynagrodzeń też wzrosły. Dlatego coraz więcej pracowników odważa się poszukiwać zatrudnienia, które będzie nie tylko przynosiło dochód, ale też więcej satysfakcji, czy realizacji w codziennej pracy.”

Więcej szans na nową pracę i niesłabnąca chęć do zmiany


Wyniki badania Randstad sugerują, że również w nadchodzących miesiącach dynamika rynku pracy nie będzie słabnąć. Wskaźnik mobilności, pokazujący gotowość badanych do zmiany pracy wyniósł 107 punktów, co jest rezultatem o jeden punkt wyższym niż rok temu. Choć jest on odległy od krajowego rekordu (118), to na tle naszego kontynentu pod względem otwartości na zmianę pracodawcy przewyższali nas tylko Brytyjczycy (113) i Francuzi (118).

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy w Polsce

W stosunku do poprzedniego kwartału liczba osób zmieniających pracę w Polsce nie uległa zmianie i dalej wynosiła 27%.


Nowego miejsca pracy poszukuje obecnie 34% badanych, czyli nawet więcej niż tych, którzy ją właśnie zmienili (wspomniane 27%).

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie nowego zatrudnienia

W minionym kwartale 34% poszukiwało nowej pracy. W porównaniu z poprzednim kwartałem (2015 Q2) był to spadek o 1p.p. Cały ten spadek dotyczy mało aktywnego rozglądania się za nową pracą.


Przydatne linki:
Oferty pracy


76% ankietowanych stwierdzało, że w ciągu półrocza będą w stanie znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, natomiast 70% – że będzie to praca podobna do wykonywanej dotychczas. Pierwsza z wymienionych liczb zwiększyła się o 1 punkt procentowy, a druga – o 2 punkty, osiągając poziom, który został przekroczony tylko trzykrotnie w historii badania w naszym kraju. Większymi optymistami w Europie byli w tym kwartale tylko Czesi i Brytyjczycy.

fot. mat. prasowe

Indeks mobilności

Średnia indeksu mobilności dla 19 badanych krajów europejskich wyniosła 105 punktów, o 3 punkty więcej niż w poprzednim kwartale (2015 Q2).


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: