Monitor Rynku Pracy X 2015
2015-10-27 12:02
Rynek pracy ma się coraz lepiej © fuzzbones - Fotolia.com
Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2015
Imponująca fluktuacja pracowników!
Pod koniec września bieżącego roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła poniżej psychologicznej granicy 10%, co znacznie przybliżyło obecny rynek pracy do najlepszych wyników notowanych w tej dwudziestolatce. Ożywienie dało o sobie znać również na rynku pośrednictwa pracy, co stało się jednym z symptomów dowodzących poprawy sytuacji w obszarze zatrudnienia, choć należy przyznać, że proces ten przebiega dość powoli.
Obrazu bieżącej sytuacji dopełniają dane płynące z cyklicznego „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad, który dowodzi m.in., że już drugi kwartał z rzędu rotacja pracowników znajduje się na rekordowym poziomie 27% (wcześniej taki wynik udało siię uzyskać zaledwie raz, w I kwartale 2011 roku), a względem analogicznego okresu roku ubiegłego wynik ten jest o 6 punktów procentowych wyższy. W gronie badanych innych krajów europejskich wyższa rotacja miała miejsce tylko w Wielkiej Brytanii i Włoszech, gdzie osiągnęła odpowiednio 28% i 29%.
Dodatkowo pozytywnych sygnałów na temat sytuacji Polaków na krajowym rynku pracy dostarcza analiza przyczyn zmiany pracodawcy. Dwiema najważniejszymi przyczynami przejścia do innego przedsiębiorstwa było poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia (30% wskazań) i osobiste pragnienie zmiany (27%). Dopiero na trzecim miejscu znalazły się zmiany w strukturach firmy (22%).
Jak podkreśla Agnieszka Bulik, Dyrektor ds. prawnych i public affairs agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad:
„Rotacja pracowników częściej wynika z ich własnych decyzji i poszukiwań pracodawcy lepiej spełniającego ich oczekiwania, niż woli samych pracodawców. Widzimy to też we współpracy z klientami, którzy coraz częściej borykają się z potężnymi problemami w pozyskaniu kandydatów. Ofert pracy na rynku jest wiele i stawki wynagrodzeń też wzrosły. Dlatego coraz więcej pracowników odważa się poszukiwać zatrudnienia, które będzie nie tylko przynosiło dochód, ale też więcej satysfakcji, czy realizacji w codziennej pracy.”
Więcej szans na nową pracę i niesłabnąca chęć do zmiany
Wyniki badania Randstad sugerują, że również w nadchodzących miesiącach dynamika rynku pracy nie będzie słabnąć. Wskaźnik mobilności, pokazujący gotowość badanych do zmiany pracy wyniósł 107 punktów, co jest rezultatem o jeden punkt wyższym niż rok temu. Choć jest on odległy od krajowego rekordu (118), to na tle naszego kontynentu pod względem otwartości na zmianę pracodawcy przewyższali nas tylko Brytyjczycy (113) i Francuzi (118).
fot. mat. prasowe
Rotacje na rynku pracy w Polsce
Nowego miejsca pracy poszukuje obecnie 34% badanych, czyli nawet więcej niż tych, którzy ją właśnie zmienili (wspomniane 27%).
fot. mat. prasowe
Poszukiwanie nowego zatrudnienia
Przydatne linki:
Oferty pracy
76% ankietowanych stwierdzało, że w ciągu półrocza będą w stanie znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, natomiast 70% – że będzie to praca podobna do wykonywanej dotychczas. Pierwsza z wymienionych liczb zwiększyła się o 1 punkt procentowy, a druga – o 2 punkty, osiągając poziom, który został przekroczony tylko trzykrotnie w historii badania w naszym kraju. Większymi optymistami w Europie byli w tym kwartale tylko Czesi i Brytyjczycy.
fot. mat. prasowe
Indeks mobilności
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)