eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport III kw. 2015

Przetargi - raport III kw. 2015

2015-10-28 12:59

Przetargi - raport III kw. 2015

Budownictwo dominuje © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W trzecim kwartale 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 31 tys. 918 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jest to wynik o niemal 1,6 proc. lepszy niż w poprzednim, drugim kwartale, ale jednocześnie o 17,7 proc. gorszy w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ujemna dynamika liczona rok do roku wyraźnie jednak słabnie, bowiem kwartał wcześniej spadek w relacji rocznej wynosił ponad 22 proc., a w I kw. 2015 ponad 34 procent – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Spadki w relacji rocznej to nadal wpływ ubiegłorocznej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VIII 2015

Z zestawienia opracowanego przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wynika, że w trzecim kwartale 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 31 tys. 918 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie ZP, wobec 31 tys. 424 ogłoszeń w II kwartale oraz 38 tys. 775 ogłoszeń opublikowanych rok wcześniej, w III kwartale 2014 roku.

Kwartalna liczba ogłaszanych w BZP postępowań przetargowych w ciągu roku spadła zatem w 3Q2015 o 6 tys. 857, czyli 17,68 procent.

Względem kwartału poprzedzającego, czyli 2Q2015 liczba ogłoszeń przetargowych zwiększyła się o 494, co przekłada się na wzrost w wysokości 1,57 procent.

W relacji kwartalnej wzrost liczby ogłaszanych postępowań wystąpił w dwóch spośród trzech analizowanych kategorii, mianowicie w dostawach towarów oraz zamówieniach na prace remontowe i budowlane. Spadek zanotowano jedynie w zamówieniach na dostawy usług.

W samym tylko wrześniu 2015 roku w BZP pojawiło się 10 tys. 555 ogłoszeń przetargowych, o 14,89 procent więcej niż w sierpniu 2015 roku i o 15,59 proc. mniej niż rok wcześniej, we wrześniu 2014 roku. We wrześniu 2015 wzrosty w relacji miesięcznej zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym najpoważniejszy w zamówieniach na dostawy towarów – o ponad 30,7 procent.

Utrzymujące się już kolejny kwartał spadki w relacji rocznej, to nadal skutek ubiegłorocznej nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Nowelizacja ta podniosła próg wartości zamówień, przy których obowiązkowo stosuje się rygory PZP, z równowartości 14 tys. euro do 30 tys. euro. Zmiana ta wyłączyła ponadto spod standardowych rygorów PZP niektóre rodzaje zamówień.

W efekcie do Biuletynu Zamówień Publicznych trafia mniej ogłoszeń, gdyż zamawiający nie mają już obowiązku ich publikacji w BZP.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W trzecim kwartale 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 31 tys. 918 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie ZP.


Zestawienie rok do roku wciąż jest pod wpływem wspomnianej nowelizacji PZP. Zmiana otoczenia prawnego dość znacząco wpłynęła na liczbę zgłaszanych do BZP postępowań przetargowych. Różnica pomiędzy danymi za rok 2014 a rok 2015 pozwala między innymi na oszacowanie liczby postępowań o wartości z przedziału pomiędzy 14 a 30 tysięcy euro, które w ciągu roku „wypadły” z zestawienia. Wpływ zmiany progów wartości zamówień (publikowanych w BZP) na ich liczbę widać głównie w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane.

Porównanie danych w relacji miesięcznej wskazuje na wzrost liczby postępowań we wszystkich kategoriach zamówień. Nadal rosła (o 8,48 procent) liczba przetargów na prace budowlane, pomimo kończącego się powoli sezonu budowlanego. We wrześniu było również więcej niż w sierpniu zamówień na dostawy usług – tu przyrost wyniósł 6,14 proc. Rekordzistą miesięcznych wzrostów były jednak przetargi na dostawy towarów – we wrześniu 2015 roku było ich aż o 30,71 procent więcej niż miesiąc wcześniej.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., III kwartał, lata 2010-2015

W trzecim kwartale bieżącego roku najczęściej w BZP publikowano ogłoszenia na różnego rodzaju prace budowlane oraz remontowe.


Bezrobocie rekordowo niskie, dobre wyniki przemysłu


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2015 roku stopa bezrobocia do 9,7 procent (miesiąc wcześniej, w sierpniu 2015 pracy nie miało 10 proc. Polaków). To o 0,2 proc. mniej niż wynikało z wcześniejszych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Znacznie większy niż oczekiwany spadek stopy bezrobocia nie jest jednak efektem zaskakująco dużego spadku liczby bezrobotnych. Stopa bezrobocia obniżyła się przede wszystkim za sprawą wzrostu poziomu aktywności ekonomicznej ludności (łącznej liczby pracujących i poszukujących pracy).

We wrześniu w całym kraju zarejestrowanych było 1 mln 539,4 tys. osób bezrobotnych, o 282,5 tys. mniej niż rok wcześniej i o 24,1 tys. mniej niż w sierpniu 2015. We wrześniu do urzędów pracy trafiła ponadto znaczna liczba ofert pracy, we wrześniu urzędy pracy dysponowały ofertami dla 97 tys. osób (w sierpniu było to 97,9 tys. ofert, a przed rokiem 86,5 tys.).

Według danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2015 r. była o 4,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 r. W porównaniu z wrześniem 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 24 spośród 34 działów przemysłu. Znaczący wzrost odnotowano w produkcji metali - o 6,6 proc. Najsilniej natomiast spadła sprzedaż w dziale produkcji odzieży (6,6 proc.).

We wrześniu 2015 r w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku spadła, o 2,5 proc., sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2015 r. były niższe niż w 2014 r. o 2,9 proc., w porównaniu ze spadkiem o 2,7 proc. w sierpniu 2015 r. W porównaniu z sierpniem 2015 r. ceny spadły nieznacznie, bo o 0,1 proc.

We wrześniu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) w ujęciu rocznym wzrosło o 1 procent i wyniosło 5 mln 593,5 tys. osób. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było zaś wyższe o 4,1 proc. niż rok temu i wyniosło 4.059,19 zł.

Deflacja nie ustępuje. Wrzesień był piętnastym miesiącem z rzędu o ujemnym wskaźniku inflacji. Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2015 r. spadły o 0,3 proc. w porównaniu z sierpniem, natomiast w odniesieniu do września 2014 r. były niższe o 0,8 proc. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem inflacji, ogłoszonym 30 września. Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen we wrześniu 2015 r. (w relacji do sierpnia), był spadek cen transportu.

– Z rynku pracy wciąż płyną bardzo pozytywne informacje. Bezrobocie które osiągnęło jednocyfrową wartość, wysoki wzrost zatrudnienia i rosnące płace to dobry prognostyk dla gospodarki. Także wyniki przemysłu, pomimo wcześniejszych niepokojących danych dotyczących koniunktury okazały się we wrześniu być na zaskakująco wysokim poziomie. Gospodarce nie szkodzi również utrzymująca się bardzo długo deflacja – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Niewiadome wiążą się ze zmianami na powyborczej scenie politycznej. Wynik wyborów parlamentarnych jednoznacznie pokazał, że Polacy chcą zmian, również w gospodarce. Jednak retoryka kampanii wyborczej się zakończyła i teraz zwycięzcy będą musieli się zmierzyć z twardymi realiami budżetowymi. A te, choćby w postaci projektu przyszłorocznego budżetu państwa, nie są łatwe. Bardzo wysoki deficyt czy mocno optymistyczne założenia co do wzrostu gospodarczego to podstawowe elementy ryzyka w projekcie ustawy budżetowej. Nadal nieznane są również szczegóły polityki fiskalnej przyszłego rządu. Możliwe również, że nowy rząd zechce dokonać przeglądu całego obszaru zamówień publicznych, co na pewien czas przynajmniej częściowo ograniczy liczbę nowych zamówień – dodaje Beata Szkodzin.

Trzeci kwartał: budownictwo dominuje


W trzecim kwartale bieżącego roku najczęściej w BZP publikowano ogłoszenia na różnego rodzaju prace budowlane oraz remontowe. Czołowe pozycje zajmują między innymi przetargi na roboty budowlane (3304 w ciągu kwartału), roboty instalacyjne elektryczne (1710), roboty remontowe i renowacyjne (1241), roboty drogowe (1208), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (1160), roboty w zakresie nawierzchni dróg (1158), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę™ i roboty ziemne (1156), przygotowanie terenu pod budowę (1118), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (1058), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (1037), roboty w zakresie budowy dróg (961), roboty malarskie (913), roboty instalacyjne w budynkach (875), tynkowanie (871).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: