Sklep internetowy IKEA na celowniku spamerów
2015-10-29 09:54
Wiadomość ostrzegawcza od Ikea © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Mail od Poczty Polskiej? Nie, to cyberprzestępcy
Nowa fala spamu zawierająca informacje o rzekomym rachunku ze sklepu online IKEA dotarła również do Polski. Wiadomość wygląda jak podsumowanie złożenia zamówienia w typowym sklepie internetowym, z załącznikiem o nazwie „paragon”, jednak informacja znajdująca się w e-mailu zachęca do otworzenia załącznika:Dziękujemy za zamówienie w sklepie internetowym IKEA. Twoje zamówienie jest obecnie przetwarzane. Sprawdź swoje zamówienie i skontaktuje się z nami jak najszybciej, jeśli jakieś dane są nieprawidłowe.
Kierowany ciekawością użytkownik może otworzyć załącznik, by sprawdzić listę zakupów lub dane, na jakie zostało ono złożone (nawet jeśli wie, że nie składał żadnego zamówienia). Niestety załącznik z rozszerzeniem .doc niekoniecznie musi zawierać tylko plik tekstowy. Najczęściej w takich wypadkach jest to spreparowany plik wykonywalny, który uruchamia złośliwe oprogramowanie – trojany, śledzący phishing, albo najgroźniejsze ostatnimi czasy odmiany szyfrującego ransomware.
IKEA na swoich stronach także umieściła ostrzeżenie o innych e-mailach podszywających się pod firmę, które próbują zachęcić do zainstalowania aplikacji z załącznika:
IKEA odkryła, że złośliwy e-mail próbuje zachęcić użytkowników do zainstalowania nowej aplikacji dołączonej do nowego oprogramowania IKEA home planner. Wiadomość e-mail nie pochodzi z IKEA i zawiera w załączniku złośliwego trojana, który zostanie zainstalowany w momencie otworzenia załącznika. Kwestie bezpieczeństwa i ochrony są priorytetem w naszej firmie i chcielibyśmy przeprosić za wszelkie niedogodności spowodowane przez ten e-mail. Prosimy wszystkich odbiorców o natychmiastowe usunięcie e-maila.
W przypadku otrzymania jakiegokolwiek podejrzanego e-maila należy pamiętać o kilku zasadach:
- Nie należy całkowicie ufać każdej informacji zawartej w takim e-mailu – najlepiej potwierdzić telefonicznie u źródła, że informacja pochodzi od osoby podpisanej pod wiadomością;
- Nigdy nie otwieraj załączników – nawet, jeśli mają zawierać nieopłacone faktury czy twoje nagie zdjęcia. Może się w nich znajdować złośliwe oprogramowanie, które tylko czeka, aż je uruchomisz otwierając załącznik,
- Nie odpowiadaj na takie wiadomości – dzięki temu osoba, która wysłała spam wie, że Twoje konto jest używane i będzie wysyłać więcej niechcianych wiadomości. Kolejne wiadomości mogą Cię przechytrzyć i skusić do otwarcia załącznika.
- Zainstaluj i utrzymaj aktualną ochronę antywirusową. W razie, gdyby złośliwemu oprogramowaniu udało się dostać na Twój komputer, będziesz mógł szybko wykryć i zablokować zagrożenie.
fot. mat. prasowe
Fałszywa informacja o zamówieniu
fot. mat. prasowe
Wiadomość ostrzegawcza od Ikea
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)