eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySieci apteczne to nie kapitał zagraniczny

Sieci apteczne to nie kapitał zagraniczny

2015-10-30 10:40

Sieci apteczne to nie kapitał zagraniczny

Sieci apteczne to małe i średnie polskie firmy © william87 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Działające na rodzimym rynku sieci apteczne to przede wszystkim zagraniczny kapitał? Nie. Kłam temu stwierdzeniu zadają dane płynące ze wspólnego raportu Konfederacji Lewiatan, Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz firmy PharmaExpert, z których wynika, że znakomita większość z 330 sieci aptecznych posiadających 5 lub więcej aptek to przedstawiciele polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Leki na przeziębienie i grypę: co polecają farmaceuci?

Jak wynika z lektury raportu, 330 sieci aptecznych mających po pięć i więcej aptek stanowi nieco ponad 1/3 rynku wszystkich aptek, które funkcjonują na polskim rynku. W ogromnej większości są to przedstawiciele sektora MSP, posiadający zaledwie niewielkie udziały w ogólnym rynku aptek.

Tylko 11 z 330 sieci posiada więcej niż 50 aptek w skali całego kraju, w tym trzy mają ponad 100 placówek. Biorąc pod uwagę, że w kraju działa 14,5 tys. aptek, największa sieć posiada niewiele ponad 4 proc. całego rynku, a kolejne dwie oscylują wokół 2 proc. Udział pozostałych 327 sieci aptecznych to zaledwie 1 proc. rynku.


Trzy największe sieci powstały m.in. w wyniku prywatyzacji Cefarmów. Właśnie dlatego mniejszościowym udziałowcem jest w nich, lub do niedawna był, skarb Państwa.
- Sieci apteczne to niemal wyłącznie polskie przedsiębiorstwa. Zaledwie kilka z nich jest własnością firm z udziałem kapitału zagranicznego – mówi Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET. - Najczęściej są to firmy rodzinne, często będące własnością farmaceutów, rozwijane od wielu lat wysiłkiem i pomysłowością swoich właścicieli. Osoby te z powodzeniem radzą sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, z którego w ostatnich latach wycofywał się zagraniczny kapitał – dodaje Marcin Piskorski.

66 proc. aptek należy do podmiotów indywidualnych. Wśród nich istnieje grupa mikrosieci, które skupiają po dwie-cztery apteki. Ich własnością jest 25 proc. wszystkich aptek działających w Polsce.

Tendencja do integracji na rynku aptecznym w różnych formach (połączenia kapitałowe, grupy zakupowe, sieci wirtualne, programy partnerskie itd.) trwa w Polsce od ponad 10 lat. Wynika głównie z pogorszenia ekonomicznych warunków prowadzenia apteki przy jednoczesnym wzroście wymagań pacjentów i klientów. To właśnie powstanie sieci aptecznych było początkiem presji cenowej na producentów i hurtowników, co przełożyło się na możliwość zaoferowania pacjentom niższych cen. Sieci wniosły także na rynek nowy standard jakości lokalu aptecznego i obsługi. Oba te czynniki spowodowały, że pacjenci i klienci zaczęli coraz częściej wybierać apteki sieciowe, które lepiej i taniej zaspokajały ich potrzeby.

fot. mat. prasowe

Szacunkowa liczba aptek działających w Polsce w okresie 1998-2015

W Polsce działa ponad 14 400 aptek i punktów aptecznych, a ich liczba rośnie nieprzerwanie od początku transformacji ustrojowej.


Model funkcjonowania sieci został szybko zaadaptowany przez apteki indywidualne, które zaczęły łączyć się funkcjonalnie i operacyjnie, aby również móc zaoferować swoim pacjentom i klientom nowy standard obsługi. Duża część aptek indywidualnych, choć nie jest powiązana kapitałowo, funkcjonuje w ramach porozumień operacyjnych lub grup zakupowych, dzięki czemu jest w stanie uzyskiwać podobne warunki handlowe w hurtowaniach i u producentów jak sieci. Największe apteczne grupy zakupowe w Polsce liczą po kilkuset członków.

fot. mat. prasowe

Struktura aptek w Polsce

Na rynku działa ponad 330 sieci aptecznych mających po 5 i więcej aptek – w sumie 34 proc. wszystkich funkcjonujących na rynku.


- Powodzenie rynkowe apteki od dawna już nie zależy od działania w sieci lub poza siecią. Rynek aptek dzieli się na apteki nowoczesnego formatu, wybierane przez klientów i pacjentów z powodu lepszego zaspokajania ich potrzeb, oraz apteki starego modelu, które są coraz rzadziej przez nich odwiedzane – mówi Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny 30 najpopularniejszych leków bez recepty OTC w 2015

Sieci apteczne, sieci wirtualne i grupy zakupowe są motorem presji cenowej na polskim rynku farmaceutycznym.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: