E-booki popularniejsze niż tradycyjne książki?
2015-11-03 11:04
Polacy kupują i czytają coraz więcej ebooków © Marek - Fotolia.com
Rynek e-booków to zaledwie 2 procent polskiego rynku czytelniczego. To niewiele, ale dość znaczący jest fakt, iż to właśnie użytkownicy książek w wersji cyfrowej czytają trzykrotnie więcej niż tradycyjni czytelnicy. Prognozy Virtualo wskazują, że tegoroczne wydatki na e-booki sięgną w naszym kraju 60 mln złotych, a przyszłoroczne - nawet 85 mln.
Przeczytaj także: E-booki czy tradycyjne książki?
Za coraz większe zainteresowanie tytułami w wersji cyfrowej odpowiedzialna jest w znacznej mierze rosnąca oferta skierowana do e-czytelników i to nie tylko w segmencie e-booków, ale i audiobooków oraz cyfrowej prasy. Istotne znaczenie ma również cena - średni koszt e-booka kształtuje się na poziomie o 20-30% niższym niż książki drukowanej.Jak wynika z danych udostępnionych przez Virtualo, jednego z czołowych dystrybutorów e-booków w Polsce, po książki cyfrowe najchętniej sięgają młodzi Polacy wieku 25-34 lata lub w wieku 35-44 lata, najczęściej legitymujący się wyższym wykształceniem i aktywni zawodowo. W przeważającej mierze są to mieszkańcy dużych miast, przede wszystkim z Mazowsza, Małopolski, Śląska, Wielkopolski i Dolnego Śląska.
W bieżącym roku najpopularniejszym gatunkiem e-booków są kryminały i książki sensacyjne, stanowiące niemal 20% całościowej sprzedaży. Na kolejnych miejscach plasują się:
- literatura piękna (17 %),
- fantastyka (9,8%),
- literatura faktu (5,8%) oraz
- romans i erotyki (5,5%).
Rynek ebooków jest zdecydowanie na fali wzrostu. Bieżący rok według prognoz ma zakończyć się ponad 50% wzrostem sprzedaży ebooków w stosunku do 2014 roku.
Porównując sprzedaż ebooków sprzed 5 lat, kiedy wynosiła ona 2 mln złotych netto, z naszą prognozą na 2015 rok ze sprzedażą na poziomie 60 mln złotych – widać, że polski rynek e-książki ma nadal bardzo duży potencjał – mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo. Duży wpływ na rozwój rynku ma rosnąca popularność nowoczesnej, mobilnej formy czytania, ale również z roku na rok coraz większa i bardziej atrakcyjna oferta dla eczytelników. – dodaje Robert Rybski.
fot. mat. prasowe
Rynek e-booków
Mimo iż dane o tradycyjnym czytelnictwie, jak wynika z badań Biblioteki Narodowej nie napawają optymizmem, to polski rynek książki elektronicznej ma się bardzo dobrze. Polacy to dynamicznie rosnąca grupa e-czytelników, dla której liczy się cena, jakość i wygoda czytania w nowoczesnej formie.
Przeczytaj także:
Lektura na wakacje. Tradycyjne książki czy e-booki?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)