eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyE-booki popularniejsze niż tradycyjne książki?

E-booki popularniejsze niż tradycyjne książki?

2015-11-03 11:04

E-booki popularniejsze niż tradycyjne książki?

Polacy kupują i czytają coraz więcej ebooków © Marek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rynek e-booków to zaledwie 2 procent polskiego rynku czytelniczego. To niewiele, ale dość znaczący jest fakt, iż to właśnie użytkownicy książek w wersji cyfrowej czytają trzykrotnie więcej niż tradycyjni czytelnicy. Prognozy Virtualo wskazują, że tegoroczne wydatki na e-booki sięgną w naszym kraju 60 mln złotych, a przyszłoroczne - nawet 85 mln.

Przeczytaj także: E-booki czy tradycyjne książki?

Za coraz większe zainteresowanie tytułami w wersji cyfrowej odpowiedzialna jest w znacznej mierze rosnąca oferta skierowana do e-czytelników i to nie tylko w segmencie e-booków, ale i audiobooków oraz cyfrowej prasy. Istotne znaczenie ma również cena - średni koszt e-booka kształtuje się na poziomie o 20-30% niższym niż książki drukowanej.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Virtualo, jednego z czołowych dystrybutorów e-booków w Polsce, po książki cyfrowe najchętniej sięgają młodzi Polacy wieku 25-34 lata lub w wieku 35-44 lata, najczęściej legitymujący się wyższym wykształceniem i aktywni zawodowo. W przeważającej mierze są to mieszkańcy dużych miast, przede wszystkim z Mazowsza, Małopolski, Śląska, Wielkopolski i Dolnego Śląska.

W bieżącym roku najpopularniejszym gatunkiem e-booków są kryminały i książki sensacyjne, stanowiące niemal 20% całościowej sprzedaży. Na kolejnych miejscach plasują się:
  • literatura piękna (17 %),
  • fantastyka (9,8%),
  • literatura faktu (5,8%) oraz
  • romans i erotyki (5,5%).
Największym bestsellerami wśród książek elektronicznych w 2015 roku są: Blackout Marc Elsberg, Gniew Zygmunta Miłoszewskiego, Marsjanin Andy Weir, Co nas nie zabije David Lagercrantz oraz Okularnik Katarzyny Bondy.

Rynek ebooków jest zdecydowanie na fali wzrostu. Bieżący rok według prognoz ma zakończyć się ponad 50% wzrostem sprzedaży ebooków w stosunku do 2014 roku.

Porównując sprzedaż ebooków sprzed 5 lat, kiedy wynosiła ona 2 mln złotych netto, z naszą prognozą na 2015 rok ze sprzedażą na poziomie 60 mln złotych – widać, że polski rynek e-książki ma nadal bardzo duży potencjał – mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo. Duży wpływ na rozwój rynku ma rosnąca popularność nowoczesnej, mobilnej formy czytania, ale również z roku na rok coraz większa i bardziej atrakcyjna oferta dla eczytelników. – dodaje Robert Rybski.

fot. mat. prasowe

Rynek e-booków

Zdecydowanie najpopularniejszą kategorią e-booków są kryminały.


Mimo iż dane o tradycyjnym czytelnictwie, jak wynika z badań Biblioteki Narodowej nie napawają optymizmem, to polski rynek książki elektronicznej ma się bardzo dobrze. Polacy to dynamicznie rosnąca grupa e-czytelników, dla której liczy się cena, jakość i wygoda czytania w nowoczesnej formie.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: