eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 44/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 44/2015

2015-11-01 13:36

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 43/2015

  • Rośnie napięcie w gronie krajów unijnych. Brak jedności poglądów w sprawie ograniczenia zagrożeń związanych z imigracją powoduje, że pojawiają się nie do końca przemyślane koncepcje. Szef eurogrupy, minister finansów Holandii J. Dijsselbloem zaproponował obcięcie funduszy unijnych dla krajów, które odmawiają przyjęcia uchodźców.
  • Unia Europejska i Liechtenstein podpisały umowę o wzajemnym przekazywaniu sobie informacji o posiadaczach kont bankowych. To kolejny krok mający na celu skuteczniejszą walkę z unikaniem płacenia podatków. Lichtenstein był zaliczany do krajów, gdzie lokowano i ukrywano pieniądze, a banki w tym kraju ściśle przestrzegały tajemnicy bankowej. Kraj ten był na celowniku UE, po uporządkowaniu tych spraw nawet ze Szwajcarią.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza zmienić zasady przyznawania kredytów. Wynika to z konieczności przyznania nowych kredytów dla Ukrainy. W obecnych warunkach prawnych będzie to niemożliwy, bo Rosjanie mają ukraińskie obligacje warte 3 mld USD z terminem wykupu na grudzień. Jednak MFW nie ma prawa przyznawać kredytów krajom, które zalegają ze spłatami pożyczek bądź uznane są za niewypłacalne. Rosja nie zgadza się od wielu miesięcy na restrukturyzację tego długu.
  • Wg urzędu statystycznego Eurostat wrześniowa stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 10,8% we wrześniu br., (w sierpniu było to 10,9%). W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł 9,3% we wrześniu br. wobec 9,4% w sierpniu br. i wobec 10,1% rok wcześniej. Według Federalnego Urzędu Pracy październikowa stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6,4 proc. wobec również 6,4 proc. miesiąc wcześniej
  • Niemcy planują znaczącą redukcję emisji CO2 do 2050 r. Planują nawet obniżenie o 95 proc. w stosunku do 1990 r. Oznacza to, że niemiecka gospodarka praktycznie przewiduje odejście od energetyki węglowej. Warto przypomnieć, że w 2014 roku 44 proc. energii elektrycznej pochodziło w elektrowni węglowych.
  • Afery spalinowej ciąg dalszy. Kraje UE uzgodniły wstępnie, że od 1.9. 2017 r. pomiary emisji spalin przez samochody z silnikiem Diesla będą przeprowadzane w warunkach drogowych, a nie tylko w laboratoriach. Ustalono, że limity emisji będą o połowę wyższe niż dla pomiarów laboratoryjnych.
  • Wielka Brytania ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o strukturę osobową władz firm. Z raportu Lorda Mervyna Daviesa wykonanego dla brytyjskiego rządu wynika, że kobiety stanowią obecnie ponad 25 proc. składu zarządów 100 największych spółek w Zjednoczonym Królestwie.
  • Ukrainie obiecano ruch bezwizowy do Unii Europejskiej. Teraz jednak realizacja jest pod znakiem zapytania. Oficjalną przyczyną są trudności z wprowadzeniem reformy antykorupcyjnej. Na przeszkodzie jest stanowisko ukraińskiej Prokuratury Generalnej. Jest też inny, chyba ważniejszy powód. Niemcy i Francja, a także Włochy czynią wysiłki zmierzające do polepszenia stosunków z Rosją...
  • Rosyjski koncern gazowy Gazprom rozpoczął układanie gazociągu Uchta-Torżok 2, którym transportowany będzie gaz dla planowanej magistrali Nord Stream 2. Partnerami Gazpromu są niemieckie koncerny E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell, austriacki OMV i francuski Engie (d. GdF Suez). Nord Stream 2. Będzie to dwunitkowa magistrala gazowa o możliwościach przesyłowych 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

D. Rosiński Dom Maklerski AFS: PRZYSPIESZENIE INFLACJI W EUROPIE, STABILNY WZROST W USA

Bank Japonii nie zwiększa skali stymulacji monetarnej, ale tnie prognozy PKB i inflacji. Jen stabilny. Odczyt PKB za III kw. w USA nie daje podstaw do odsunięcia podwyżki stóp poza 2015 r. Wzrost inflacji w Niemczech zapowiada pozytywny odczyt CPI w strefie euro i zmniejsza szanse na rozszerzenie QE w Europie. Złoty mocniejszy, będzie dalej zyskiwał.

Podczas uznawanego za jedno z najistotniejszych w ostatnich 2 latach posiedzenia, Bank Japonii nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Nadal będzie dążył do zwiększenia bazy monetarnej o 80 bln JPY rocznie. Decyzję można odbierać jako pewne zaskoczenie. Cześć ekonomistów zakładała rozszerzenie działań stymulujących gospodarkę. Taki scenariusz nadal wchodzi w grę w kolejnych miesiącach. Najnowsze prognozy PKB i inflacji na ten i przyszły rok fiskalny zostały bowiem mocno obniżone. Na decyzję jen zareagował lekkim umocnieniem.

Wczorajsza sesja przyniosła kilka optymistycznych akcentów, na bazie których można zakładać, że październik będzie ostatnim miesiącem słabości złotego w relacji do obcych walut. Pierwszy pozytywny akcent to publikacja danych o PKB w Stanach Zjednoczonych. Wzrost okazał się zbliżony do rynkowych oczekiwań (1,5 proc. w ujęciu anualizowanym przy medianie na 1,6 proc.), nie negując, odrodzonego po środowym posiedzeniu Fed, scenariusza podwyżki stóp procentowych w grudniu. Choć wciąż nie jest ona (podwyżka) do końca przesądzona, rynek zwiększył szanse na zmianę oprocentowania o 25 pb. w górę do 50 proc. (z ok. 35 proc. w środę). PKB osiągnięty w okresie lipiec-wrzesień jest znacznie gorszy, niż w II kw. (3,9 proc.), jednak wpływ na wynik miały czynniki o charakterze przejściowym. Nastąpił znaczny spadek akumulacji zapasów, co „odjęło” aż 1,44 pp. wzrostu PKB. Dynamika konsumpcji utrzymała się na solidnym poziomie, powyżej 3 proc. Inwestycje wzrosły, choć wolniej niż kwartał wcześniej. Pozytywnie na PKB wpłynęły także wydatki rządu. Silny wzrost importu, przy osłabieniu dynamiki eksportu, spowodowały, że handel miał zerową kontrybucję do PKB (kwartał wcześniej silnie dodatnią). Gospodarka zachowała zdrową strukturę rozwoju. W IV kw. PKB przyspieszy, a w kolejnym roku utrzyma względnie stabilne tempo. Dobre perspektyw największej gospodarki świata, wraz ze świadomością zaufania, jakim ewentualną decyzją o podniesieniu stóp obdarzy ją Fed, powinny sprzyjać poprawie nastrojów na rynkach, zwiększając apetyt na ryzykowne aktywa (w tym poprawić pozycję złotego).

Kolejną pozytywną dla rynków informacją jest przyspieszenie inflacji w Niemczech. Wskaźnik CPI wzrósł w październiku, według wstępnych danych, do 0,3 proc. r/r, a zgodny ze standardem Eurostatu HICP do 0,2 proc. (z -0,2 proc. we wrześniu). Dane powinny poprawić sentyment, oddalić obawy o nawrót deflacyjnych tendencji w regionie i umocnić popyt na aktywa peryferyjnych rynków strefy euro jako beneficjentów poprawy koniunktury w rdzeniu Europy. Odczyt daje solidne podstawy, by oczekiwań, że także w całej UE19 inflacja przyspieszyła (odczyt dziś o 11.00). Zmniejszy to presję na zintensyfikowanie działań łagodzących przez Europejski Bank Centralny.

Jako łagodnie pozytywne należy również odbierać zapowiedź przedstawiciela PiS H. Kowalczyka, że banki będą mogły odliczać koszty związane z konwersją kredytów walutowych od zapowiedzianego już, nowego podatku bankowego. Na przestrzeni sesji złoty zyskał, ale ceny akcji na GPW zniżkowały. WIG20 odnotował najgorszą sesję od 24 sierpnia.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Opublikowano: piątek, 30, październik 2015

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: