eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolacy a przyszłe emerytury

Polacy a przyszłe emerytury

2015-11-04 12:14

Polacy a przyszłe emerytury

Emeryci ©  contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Na przełomie września i października IQS zrealizował zlecone przez Prudential badanie dotyczące stosunku do zabezpieczenia finansowego lat, które spędzimy na emeryturze. Odpowiedzi udzielone przez respondentów powodują, że na myśl przychodzi tylko jedno - niefrasobliwość.

Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę wychodzi z mody?

Badanie Prudential Family Index objęło swoim zasięgiem reprezentatywną grupę Polaków w wieku 25-45 lat. Jego rezultaty dość dobitnie dowodzą, że ożywione dyskusje, analizy i prognozy na temat przyszłych emerytur na niewiele się zdały - w podejściu do zabezpieczenia finansowej przyszłości ciągle daleko posunięta niefrasobliwość i spory optymizm.

Lwia część respondentów oczekuje, że wysokość ich świadczenia emerytalnego będzie stanowić połowę obecnego wynagrodzenia. Tymczasem rzeczywistość może okazać się o wiele bardziej brutalna - przyszłe emerytury mogą nie wystarczyć nawet na zaspokojenie zupełnie podstawowych potrzeb. Eksperci prognozują, że prawdopodobnie będą wynosić maksymalnie 1/3 naszych obecnych pensji.

W świetle powyższego niezwykle zaskakujące są odpowiedzi, których respondenci udzielili na pytanie o działania podejmowane w celu zabezpieczenia swojej emerytury. Aż dwie trzecie badanych (66%) przyznaje, że „nic nie robi, bo nie musi”, albo deklaruje, że zajmie się tym w bliżej nieokreślonej przyszłości. Tylko co dziesiąty badany deklaruje, że podjął jakiekolwiek czynności w celu zabezpieczenia swojej przyszłej emerytury. Dużo o naszej niefrasobliwości mówi fakt, że niemal co czwarta osoba pytana o sposoby zabezpieczenia swojej emerytury wymienia… udział w loteriach i innych grach losowych.

Polacy nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą długo żyć na emeryturze. 40% ankietowanych myśli, że nie przeżyje ani roku na emeryturze, czyli umrze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Tymczasem dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, iż na emeryturze przeżywamy już dziś średnio ok. 19 lat. Biorąc pod uwagę rosnąca długość życia oznacza to, że dla dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków czas spędzony na emeryturze może być znacznie dłuższy. Co więcej, prawie co trzeci ankietowany (30%) przyznaje, że w gronie jego rodziny lub znajomych są osoby, które przeżyły 90 lub więcej lat. Oznacza to, że te osoby żyły na emeryturze ok. 1/3 życia.

Wydawałoby się, że bezpiecznym sposobem na zadbanie o swoją przyszłość byłoby wczesne rozpoczęcie odkładania na własną emeryturę. Tymczasem Prudential Family Index pokazuje, iż tylko 19% ankietowanych rozpoczyna takie działania w wieku ok. 30 lat, co pozwala na odłożenie sporej kwoty, bez zbytniego obciążenia domowego budżetu. Co trzeci badany w ogóle nie planuje odkładania na emeryturę, a w przypadku osób z niższymi dochodami odsetek ten jest jeszcze większy. Dla setek tysięcy przyszłych emerytów może się to stać poważnym problemem. Jak wynika z badania, 59% ankietowanych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich potrzeby na emeryturze mogą być takie same, a nawet większe niż teraz.

fot. mat. prasowe

Jak wysoka będzie Twoja emerytura?

60 procent respondentów sądzi, że ich emerytury będą stanowić około połowy obecnego wynagrodzenia.

fot. mat. prasowe

Czy oprócz opłacania składek ZUS robisz coś, aby zabezpieczyć swoją emeryturę?

2/3 respondentów nie poczyniło jeszcze żadnych kroków w celu dodatkowego zabezpieczenia emerytury.


Badanie Prudential Family Index ma na celu zwrócenie uwagi na różne możliwości zabezpieczania swoich przyszłych finansowych potrzeb. Jak podkreślają eksperci, decyzji o odkładaniu środków z myślą o emeryturze nie warto odkładać na później, ponieważ im wcześniej zaczniemy to robić, tym mniejszym wysiłkiem odłożymy pokaźną kwotę. Autorzy raportu chcą również zachęcić Polaków do rozmowy o pieniądzach i życiu na emeryturze. Tym bardziej, że obraz, jaki wyłania się z badań, pokazuje naszą narodową cechę – niefrasobliwość i podejście „jakoś to będzie”, skutkujące odkładaniem ważnych tematów i decyzji na później.

fot. mat. prasowe

Jakie będą Twoje potrzeby finansowe na emeryturze?

Ponad połowa badanych uważa, że potrzeby finansowe na emeryturze będą niższe od obecnych?

fot. mat. prasowe

Kiedy planujesz zacząć odkładać środki na emeryturę?

Okazuje się, że co trzeci badany nie zamierza odkładać na emeryturę.

fot. mat. prasowe

Ile lat spędzisz na emeryturze?

Co piąty Polak sądzi, że nie dożyje wieku emerytalnego.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: