eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySocial media rewolucjonizują rynek pracy

Social media rewolucjonizują rynek pracy

2015-11-09 11:23

Social media rewolucjonizują rynek pracy

Social media rewolucjonizują rynek pracy © Brian Jackson - Fotolia.com

O tym, jak istotne znaczenie dla poszukiwania pracy ma internet, nie trzeba przekonywać już chyba nikogo. Jednak i na tym polu widać dość wyraźnie zachodzące zmiany. Okazuje się bowiem, że kandydaci coraz rzadziej zaglądają na strony internetowe firm i portale z ofertami pracy. Ciągle wprawdzie pracy online szuka aż 3/4 z nich, ale ich uwaga coraz częściej skupia się na mediach społecznościowych. Na znaczeniu zyskują szczególnie Facebook oraz LinkedIn. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu Adecco „Work Trends Study”.

Przeczytaj także: Social media: jak wykorzystują je osoby poszukujące pracy?

Zrealizowane przez Adecco badanie potwierdza, że Internet to najpopularniejsze narzędzie i to zarówno wśród rekruterów, jak i kandydatów do pracy. Ci ostatni przyznają, że 3/4 ich aktywności związanych z poszukiwaniem pracodawcy odbywa się online. Zaskakujący może wydać się fakt, że odsetek ten najwyższy jest w Europie Wschodniej (ponad 80 proc.). Z kolei rekruterzy średnio spędzają w sieci 55 proc. czasu pracy. W tym wypadku Europie Wschodniej także udaje się przewyższać globalną średnią, ale i tak najbardziej „zdigitalizowane” procesy rekrutacyjne prowadzone przez Amerykę Północną i Południową.

Największą popularnością wśród platform służących poszukiwaniu pracy nadal są portale z ogłoszeniami (61 proc. czasu, który kandydaci poświęcają szukaniu pracy online i 49 proc. czasu spędzanego przez rekruterów na pracy online) i strony internetowe firm (odpowiednio 25 proc i 31,5 proc.). Jednak media społecznościowe błyskawicznie nadrabiają zaległości (15 proc. i niemal 20 proc.).
- Media społecznościowe w przeciągu kilku lat przestały być tylko platformami do podtrzymywania relacji prywatnych – mówi Michał Gołgowski, Dyrektor Departamentu Pracy Stałej w Adecco Poland. – Stały się ważnym narzędziem budowania reputacji, zarówno osób prywatnych jak i firm, oraz nawiązywania i pielęgnowania znajomości zawodowych. W Internecie pojawiły się portale dedykowane wyłącznie obszarom życia powiązanym z pracą. Przenoszenie rekrutacji lub przynajmniej pewnych elementów tego procesu do mediów społecznościowych jest więc zjawiskiem nieuniknionym. Badanie przeprowadzone przez Adecco pokazuje, że rynek pracy zmierza właśnie w tym kierunku – dodaje.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Social media rewolucjonizują rynek pracy

Media społecznościowe dla coraz większego grona osób stają się jednym z najważniejszych sposobów poszukiwania pracy lub kandydatów do pracy.


Media społecznościowe dla coraz większego grona osób stają się jednym z najważniejszych sposobów poszukiwania pracy lub kandydatów do pracy. Aż 37 proc. kandydatów i 25 rekruterów na świecie używa mediów społecznościowych w celach zawodowych. W krajach Europy Wschodniej te wskaźniki są niższe i wynoszą odpowiednio 27 i 10 proc. Różnica ta wynika z jednej strony z tego, że serwisy specjalizujące się w relacjach zawodowych wciąż nie są u nas tak popularne jak w innych rejonach świata, z drugiej – jest pochodną rodzaju prowadzonych rekrutacji. Dzięki mediom społecznościowym pracy szukają najczęściej wyspecjalizowani fachowcy z sektora usług, który wciąż nie jest w naszej części Europy tak rozwinięty jak np. na zachodzie kontynentu.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Informacje o badaniu
Raport „Work Trends Study” powstał w oparciu o badania, w których wzięło udział 31 793 kandydatów oraz 4 168 rekruterów z całego świata, w tym w Polsce. Część wyników została zanalizowana także pod kątem pochodzenia respondentów. Wśród wszystkich badanych 7 proc. osób poszukujących pracy i 10 proc. rekruterów wywodzi się z państw Europy Wschodniej (w podziale geograficznym przyjętym przez Adecco, Polska została przypisana temu regionowi).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: