Rynek magazynowy w Polsce: blisko kolejnych rekordów
2015-11-09 11:38
Od początku roku w Polsce wynajęto 1,6 mln mkw. magazynów © hacohob - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Polsce: to było znakomite półrocze
Dobrą sytuację na rynku magazynowym potwierdza Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL.„W III kwartale br. aktywność najemców okazała się nieco niższa niż w poprzednich kwartałach. Nie przeszkodziło to jednak popytowi, który od początku tego roku znajduje się na rekordowym poziomie. Od stycznia w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 433 000 mkw. przypadło na III kw. Jeżeli w końcówce roku uda się podtrzymać tak dobre statystyki, to kolejny już raz możemy się spodziewać rekordowego poziomu popytu” komentuje.
Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 miliona mkw. Najbardziej aktywni okazali się tu operatorzy logistyczni (ok. 30% popytu netto), sieci handlowe (20%), lekka produkcja (13%) oraz sektor motoryzacyjny (11%).
Największą nową umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53 000 mkw. w Panattoni Park Stryków II. Największe przedłużenie dotyczyło firmy Goodyear w Tarnów Logistic Park (46 000 mkw.)
Od początku 2015 r. aktywność najemców koncentrowała się na trzech regionach generujących niemal 59% całkowitego popytu brutto - Polsce Centralnej (21%), Okolicach Warszawy (20%), i na Górnym Śląsku (17%).
Podaż
Jan Jakub Zombirt, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL, wylicza: „Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 miliona mkw., co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie pod względem wielkości rynku. Aktywność budowlana utrzymuje się na wysokim poziomie. Od początku roku segment magazynowy wzbogacił się o ok. 839 000 mkw. powierzchni magazynowych, z czego 392 000 mkw. przypadło na projekty zakończone w III kw.”.
W III kw. najwięcej nowej powierzchni magazynowej wybudowano we Wrocławiu (109 000 mkw.), na Górnym Śląsku (61 000 mkw.) i w Poznaniu (51 000 mkw.). O 39 000 mkw. wzrosła podaż w Trójmieście, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę małą skalę tego rynku.
fot. mat. prasowe
Popyt brutto w Polsce w latach 2005 – III kw. 2015 r.
„W fazie realizacji w całej Polsce jest 663 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Aż 42,3% nowej podaży powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez obowiązujących umów przednajmu”, dodaje Jan Zombirt.
Poziom pustostanów w dół
Pod koniec III kw. wskaźnik pustostanów wynosił 6,5%, co oznaczało spadek z poziomu 7,4% w połowie tego roku.
„Co ciekawe, kilka z nowych rynków, takich jak Rzeszów, Toruń, Opole czy Lublin, praktycznie nie oferuje dostępnych od zaraz powierzchni. Jednak zarówno w Rzeszowie, jak i Toruniu powstaje obecnie kilka projektów spekulacyjnych, co wkrótce przyczyni się do zwiększenia dostępności na rynku”, wyjaśnia Tomasz Olszewski.
Czynsze
Zauważalny jest dalszy spadek czynszów bazowych na Górnym Śląsku, gdzie wynoszą one od 2,8 do 3,5 euro za mkw. miesięcznie. W pozostałych regionach stawki pozostały stabilne w III kw. Najwięcej kosztuje wynajem magazynów wewnątrzmiejskich - w Warszawie (4,1-5,3 euro za mkw. miesięcznie) i Krakowie (3,8 – 4,5 euro za mkw. miesięcznie).
fot. mat. prasowe
Czynsze bazowe w regionach (euro za mkw. miesięcznie)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)