10 zagrożeń, które hakerzy przygotowują na 2016 rok
2015-11-15 00:55
Co hakerzy przygotowują na 2016 rok? © Creativa Images - Fotolia.com
Przeczytaj także: Cyberataki 2013: afera PRISM i zombie
Specjaliści firmy Check Point wskazują, że już w tym roku 42% organizacji padło ofiarą skutecznych ataków wymierzonych w urządzenia mobilne a koszty likwidacji skutków tych incydentów przekroczyły 1 mln zł. Co więcej, 82% badanych firm spodziewa się wzrostu liczby takich incydentów. W bieżącym roku głośne stało się wykrycie kilku poważnych luk w zabezpieczeniach urządzeń mobilnych, m.in. Certifigate w smartfonach z systemem Android oraz XcodeGhost w iOS.Hakerzy nieustannie odkrywają nowe sposoby atakowania sieci – czego dowodzą głośne w tym roku włamania do systemów Anthem, Experian, Carphone Warehouse, Ashley Madison i TalkTalk.
Oto lista dziesięciu tendencji i zagrożeń, na jakie, zdaniem firmy Check Point, narażone będą systemy komputerowe w 2016 roku:
1) Złośliwe oprogramowanie typu „snajper” i „shotgun”
Spodziewamy się, że najpoważniejsze włamania do systemów komputerowych w 2016 roku będą wynikiem specjalnie tworzonego oprogramowania, zdolnego przeniknąć do systemów konkretnych organizacji; przykładem takiego włamania może być atak na system amerykańskiego przedsiębiorstwa handlowego Target. Wprawdzie niespecyficzne ataki o szerokim zasięgu będą nadal zagrożeniem dla osób fizycznych i małych firm, lecz hakerzy poświęcą więcej uwagi atakom na wybrane duże organizacje.
2) Więcej ataków na urządzenia mobilne
Częstotliwość ataków na urządzenia mobilne będzie się nadal zwiększać, w miarę, jak urządzenia te będą coraz powszechniej używane w miejscu pracy. Hakerzy mogą w ten sposób zdobywać bezpośredni i potencjalnie przynoszący im duże korzyści finansowe dostęp do poufnych danych osób fizycznych i korporacji.
fot. Creativa Images - Fotolia.com
Co hakerzy przygotowują na 2016 rok?
3) Zapobieganie zagrożeniom
W toczącej się wojnie między hakerami i specjalistami od bezpieczeństwa komputerowego napastnicy stosują coraz bardziej zaawansowane techniki, wyspecjalizowane wersje znanego już wcześniej złośliwego oprogramowania oraz eksploity „zero-day”, przeciwko którym tradycyjna technologia piaskownicy jest bezsilna.
4) Ataki na kluczowe elementy infrastruktury
W grudniu 2014 roku system informatyczny niemieckiej huty stali padł ofiarą ataku, w wyniku którego hakerzy przeniknęli do sieci zakładu produkcyjnego i spowodowali ogromne szkody. Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych poinformował także, że infekcja oprogramowaniem typu „koń trojański” spowodowała naruszenie bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w ponad tysiącu zakładów energetycznych w Europie i Ameryce Północnej. Ataki na obiekty użyteczności publicznej i ważne instalacje przemysłowe nie ustaną i będą wykorzystywać złośliwe oprogramowanie, którego celem są systemy SCADA używane do sterowania procesami.
5) IoT i urządzenia wyposażone w inteligencję
Technologia IoT (Internet przedmiotów) pozostaje na wczesnym etapie rozwoju i nie zanosi się na to, aby miała odegrać ważną rolę w 2016 roku. Niemniej jednak organizacje powinny już dziś myśleć o tym, jak zabezpieczyć swoje urządzenia wyposażone w inteligencję oraz przygotować się do upowszechnienia się technologii IoT. Użytkownicy powinni przede wszystkim zadać sobie dwa pytania: „Dokąd trafiają moje dane?” i „Co by się stało, gdyby ktoś uzyskał dostęp do tych danych?”
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)