eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 46/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 46/2015

2015-11-15 11:56

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 45/2015

  • W dniach 15-16 listopada w tureckiej Antalyi odbędzie się szczyt G20 - grupy najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Jego przebieg będzie odbywał się w warunkach pogarszającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie, oraz w sytuacji wynikającej z migracji tysięcy ludzi z Syrii i z Afryki do Unii Europejskiej. W programie nie ma oficjalnego spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, jednak nie jest wykluczone spotkanie nieformalne.
  • Październikowe ceny żywności wzrosły o 3,9 proc. w stosunku do września 2015 r., a indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 162 pkt. Z analiz rynku żywnościowego wynika, że najbardziej podrożały cukier i produkty mleczne. Jednak w porównaniu z październikiem 2014 r. roku ceny żywności spadły o 16 proc.
  • Chiny, w trosce o zmniejszeniu tempa przyrostu narodzin, odstąpiły od polityki jednego dziecka w kraju. Mają teraz nadzieję, że na rynek pracy do 2050 roku dodatkowo przybędzie ok. Wg szacunków spowoduje to także wzrost gospodarczy o ok. 0,5 punktu proc.
  • Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD (patrz najnowszy raport "OECD Economic Outlook") wzrost gospodarczy w USA wyniesie 2,5% w 2015 r., 2,5% w 2016 r. i 2,4% w 2017 r., natomiast strefa euro odnotuje wzrost na poziomie odpowiednio: 1,5%, 1,8% i 1,9%.To gorsze prognozy niż te, które ogłoszono pół roku temu, kiedy to OECD prognozowała wzrost gospodarczy w USA na poziomie 3,5% w 2015 r., a w strefie euro - o 1,2%. Według ostatniego raportu OECD wzrost dla całej OECD (34 kraje) wyniesie 2% w 2015 r., 2,2% w 2016 r. i 2,3% w kolejnym. Wzrost PKB Chin prognozowany jest na poziomie 6,8% w 2015 r., 6,5% w 2016 r. i 6,2% w 2017 r.
  • Zbliża się termin paryskiej konferencji klimatycznej, której ustalenia mają zastąpić protokół z Kioto. Według Banku Światowego jeśli nie zaczniemy z nim walczyć, to do 2030 r. nastąpi wzrost liczby ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie o 100 mln. Prognozowany wzrost średniej temperatury na Ziemi o 2–3 stopnie Celsjusza zwiększy też liczbę ludzi zagrożonych malarią o ok. 150 mln osób. Zmiany klimatu mogą być szczególnie odczuwalne w Azji Południowej oraz Afryce. Na Czarnym Lądzie ceny żywności za 15 lat mogą być o 12 proc. wyższe niż obecnie.
  • Na szczycie UE-Afryka na Malcie kraje unijne (w tym Polska) zadeklarowały przekazanie do europejskiego funduszu powierniczego dla Afryki środków finansowych, które mają pomóc w stabilizacji i zwalczaniu przyczyn nielegalnej migracji. W tym funduszu ma swój udział także Polska.
  • ONZ-owska organizacja ds. telekomunikacji i radiokomunikacji w trakcie posiedzenia w Genewie uzgodniła stworzenie globalnego systemu satelitarnego, którego zadaniem będzie śledzenie samolotów pasażerskich. Ma to sprzyjać uniknięciu takich sytuacji jak np. tajemnicze zniknięcie malezyjskiego samolotu w 2014 r.
  • Ceny ropy naftowej (na giełdzie paliw w Nowym Jorku) rosną. To reakcja na oceny opublikowane przez Arabię Saudyjską , że niskie ceny surowca spowodują wzrost popytu na ropę.
  • Mimo pogarszającej się sytuacji na rynkach surowcowych (czego konsekwencja są ich niskie ceny), KGHM podtrzymuje plan produkcji w 2016 roku w Sierra Gorda (to firma – córka KGHM) 120 tys. ton miedzi i 50 mln funtów molibdenu. W tym roku produkcja wyniesie ok. 90 tys. ton miedzi i 20 mln funtów molibdenu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WZOREM ŚWIATOWYCH ARTYSTÓW POLSCY MUZYCY WSPIERAJĄ WALKĘ Z RAKIEM

Warto dbać o siebie i się badać – twierdzą zgodnie polscy muzycy. Artyści przekonują Polaków do onkologicznych badań profilaktycznych, które mogą uratować życie i zdrowie. Zdaniem Przemysława Frankowskiego scena muzyczna to idealne medium do mówienia o tak ważnych sprawach – w ogromny sposób oddziałuje bowiem na emocje słuchaczy.

Co roku na choroby nowotworowe zapada w Polsce ponad 144 tys. osób, z czego więcej niż 92 tys. umiera. Według niektórych prognoz zapadalność na raka w ciągu najbliższych 10 lat może się zwiększyć do 170 tys. osób rocznie. W walce z chorobami onkologicznymi niezwykle ważne są badania profilaktyczne, bo wcześnie wykryty rak daje znacznie lepsze rokowania. Do konieczności wykonywania badań próbują przekonać Polaków liczne kampanie, w których udział biorą znani artyści. Niedawno do walki z rakiem włączyli się także czołowi polscy muzycy.

– Mamy nadzieję, że przynajmniej na osoby, które są z tego naszego światka rockowego, bo taki reprezentujemy, wpłyniemy w jakimś stopniu, że przybliżymy ich do tego, że będą chodzili na te badania i sprawdzili – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Szczęk, wokalista grupy Ametria.

Zdaniem Jakuba Jabłońskiego, perkusisty grającego w grupie Lady Pank, zdrowie to fundamentalna wartość w życiu człowieka. Dlatego należy o nie dbać i kontrolować jego stan. Muzyk przekonuje, że każdy raz na jakiś czas powinien wykonać przynajmniej tak podstawowe badanie jak morfologia. Zgadza się też, że problem powinien być jak najbardziej nagłaśniany.

– Im częściej się o tym mówi, tym lepiej, dlatego że to skłania wiele osób, które by nie zrobiło takich badań, do tego, żeby jednak poszły do tej przychodnii wykonały przynajmniej podstawowe badania krwi – mówi Jakub Jabłoński.

Przemysław Jah Jah Frankowski uważa, że przedstawiciele sceny muzycznej są wręcz predysponowani do mówienia o tak ważnych sprawach jak profilaktyka zdrowia. Jego zdaniem muzyka to jeden z najpotężniejszych środków przekazu, który w ogromny sposób oddziałuje na ludzi. W utworach muzycznych najłatwiej i najszybciej można zawrzeć wszystko, co nas boli i co nas otacza, i dotrzeć w ten sposób do emocji słuchaczy.

– Uważam, że gdyby muzycy podczas jakiegoś fantastycznego koncertu po porywającym utworze zażądali np. zmian, ludzie, wyjdźcie na ulice, zróbcie coś, wykonajcie jakieś działanie, to jestem przekonany, że ludzie by takie działania podjęli – mówi Przemysław Jah Jah Frankowski.

Podobnego zdania jest Jakub Płucisz, gitarzysta i założyciel grupy IRA. Muzyk niedawno, po raz pierwszy od dwudziestu lat, wykonał badania profilaktyczne. Nie wszystkie wyszły zadowalająco. Właśnie dzięki tego typu badaniom chorobę zdołała pokonać żona jego kolegi – podjęła spontaniczną decyzję o zrobieniu badań, które wykazały obecność guza.

– Myślę, że wszyscy patrzą, co muzycy robią. Jeśli muzycy, którzy słyną z bardzo rozrywkowego życia i niemyślenia o tym, jak ratować zdrowie, będą zwracać uwagę na to, żebyśmy się trochę badali i patrzyli, żeby ten rak nie zabierał tylu naszych przyjaciół, to może będziemy mogli coś pomóc – mówi Jakub Płucisz.

Muzycy wzięli udział w akcji „Zbadaj się dla rock'n'rolla i jedź na koncert” zorganizowanej przez Antyradio, Fundację Rak'n'Roll, Hardrock Cafe oraz zespół Chemia. W połowie października po ulicach kilku polskich miast spacerowały dziewczęta w strojach pielęgniarek, które zachęcały do badań profilaktycznych. Każdy, kto przysłał do Antyradia zdjęcie dokumentujące, jak poddaje się badaniom, mógł wygrać gadżety rozgłośni oraz płytę Chemii.

– Wspieranie tego typu inicjatyw jest absolutnie wspaniałą sprawą. Jeżeli my poprzez naszą muzykę i poprzez to, że mamy dostęp do ludzi, do fanów, możemy ich przekonać do tego, żeby zadbali o siebie, to jest super – mówi Wojciech Balczun, lider zespołu Chemia.

Finał akcji miał miejsce na początku listopada. W jego ramach w Hardrock Cafe odbył się m.in. koncert grupy Chemia.

Wojciech Balczun, lider zespołu Chemia, Jakub Płucisz, gitarzysta i założyciel grupy IRA, Przemysław Jah Jah Frankowski, prezenter Antyradia Jakub Jabłoński, perkusista, muzyk Lady Pank, Piotr Szczęk, wokalista grupy Ametria

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: