7 sposobów na infekcje, czyli jak bezpiecznie kupować w aptekach online
2015-11-20 10:42
Ostrożnie z aptekami online © Gina Sanders - Fotolia.com
Jesień to okres wzmożonego występowania przeziębień i grypy. Zakatarzone nosy, kaszel, gorączka czy bóle gardła pojawiają się znacznie częściej niż w innych porach roku. Wiele osób poszukuje lekarstw w aptekach internetowych, które często oferują niższe ceny niż placówki stacjonarne. Jak wynika z danych Bitkom co drugi klient odwiedzający apteki online, robi w nich zakupy po raz kolejny. Hakerzy szybko zwietrzyli okazję i atakują tego typu użytkowników.
Przeczytaj także: Szkoły i uczelnie wciąż są jednym z głównych celów cyberataków
Badania G DATA Security Labs pokazują, że strony poświęcone opiece zdrowotnej infekują komputery internautów. Są wśród nich zarówno fałszywe apteki, jak i zmanipulowane witryny zawierające porady zdrowotne. Wystarczy tylko jedna wizyta na takiej stronie, aby pobrać kod i zainfekować komputer bądź urządzenie mobilne. Dlatego G DATA zaleca dużą ostrożność podczas wyszukiwania atrakcyjnych ofert w sieci.Internauci wybierający się na zakupy online, powinny odpowiednio się zabezpieczyć przed malwarem poprzez instalację odpowiednich aplikacji antywirusowych i aktualizację oprogramowanie na komputerach
"W dzisiejszych czasach strony internetowe stają się podstawowym medium dla dystrybucji złośliwego oprogramowania. Nawet jednorazowa wizyta na takiej stronie prowadzi do zainfekowania systemu. Obecnie cyberprzestępcy wykazują coraz większe zainteresowanie branżą ochrony zdrowia, ponieważ liczą na wysokie zyski" - wyjaśnia Eddy Willems, Security Evangelist w G DATA.
Strony związane z opieką zdrowotną znajdują się na szczycie ze-stawienia obejmujące zainfekowane witryny. Z obserwacji G DATA wynika, iż więcej niż ¼ tego typu stron należy do kategorii „Zdrowie i ochrona zdrowia”.
7 porad dla osób kupujących leki w aptekach internetowych.
1) Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe . Użytkownik powinien opierać się na bieżącej i kompleksowej ochronie, obejmującej wysokiej klasy zabezpieczenia przed mal-warem oraz ochronę w czasie rzeczywistym, firewall, filtr antyspamowy.
2) Pamiętaj o aktualizacji systemu. System operacyjny oraz zainstalowane oprogramowanie musi być cały czas uaktualniane. Należy robić to niezwłocznie po udostępnieniu przez producenta. nowych wersji bądź łatek
3) Bądź świadomy występowania podróbek. Jeśli lek jest oferowany w bardzo niskiej cenie, istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z podróbką, która nie pomoże pacjentowi, a może nawet okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Wszelkie oferty, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, należy traktować bardzo ostrożnie. W przypadku poważnych wątpliwości należy poszukać innej oferty.
4) Odwiedzaj e-sklepy o ustalonej reputacji. Najlepiej robić zakupy na witrynach posiadających dobre opinie wśród internautów. Trzeba też dokładnie śledzić warunki dotyczące zakupu, wysyłki, gwarancji itp. Wszelkie dodatkowe opłaty powinny być transparentne.
5) Zwracaj uwagę na komunikaty przeglądarki. Należy zwracać uwagę czy np. na pasku przeglądarki znajduje się kłódka. Również sekwencja „https” przed adresem potwierdza bezpieczeństwo witryny.
6) Używaj bezpiecznych haseł. Silne hasła powinny być stosowane dla wszystkich kont internetowych. Bezpieczny hasło zawiera losową sekwencję dużych i małych liter oraz liczb.
fot. mat. prasowe
TOP10 zainfekowanych witryn
7) Uważaj na oferty mailowe: E-maile pochodzące z wątpliwych źródeł i zawierające atrakcyjne oferty na zakup Viagry, Cialis lub podobnego leku, powinny być natychmiast usunięte. Tym bardziej nie zależy otwierać załączników czy podążać za zamieszczonymi w tego typu korespondencji linkami.
Przeczytaj także:
Nielegalne leki mogą zabijać. Jak sprawdzić aptekę internetową?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
apteki online, apteki internetowe, bezpieczne zakupy online, cyberbezpieczeństwo
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)