Zagrożenia internetowe w 2016 roku wg Kaspersky Lab
2015-11-20 11:22
Prognozy Kaspersky Lab © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe w 2018 roku wg Kaspersky Lab
Prognozy Kaspersky Lab na 2016 r. opierają się na wiedzy i doświadczeniu Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), który składa się z ponad 40 czołowych ekspertów firmy zlokalizowanych na całym świecie. Każdy członek wnosi wkład w postaci unikatowej wiedzy eksperckiej i w samym tylko 2015 r. praca zespołu posłużyła do stworzenia szczegółowych raportów dotyczących 12 ugrupowań APT „mówiących” różnymi językami, m.in. takimi jak: francuski, arabski, chiński, rosyjski oraz angielski.Prognozy Kaspersky Lab na 2016 r.
-
Ataki APT zmienią formę i staną się groźniejsze. Nastąpi istotna zmiana odnośnie struktury i działania ataków APT:
- Spodziewany jest mniejszy nacisk na „długotrwałość” przy większej koncentracji na szkodliwym oprogramowaniu rezydującym w pamięci w celu ograniczenia śladów pozostawionych w zainfekowanym systemie, a tym samym uniknięcia wykrycia.
- Zamiast inwestować w tworzenie zaawansowanego, niestandardowego kodu (np. rootkitów), cyberprzestępcy prawdopodobnie będą częściej korzystać z gotowych szkodliwych programów. Gdy osłabnie chęć zademonstrowania wyższych umiejętności programistycznych, do głosu dojdzie chłodna kalkulacja i ugrupowania cyberprzestępcze (nawet te najbardziej zaawansowane) będą preferowały metody gwarantujące szybki zwrot z inwestycji.
- Złodzieje w telewizorze oraz cyberprzestępcy w ekspresie do kawy. Oprogramowanie blokujące dostęp do danych i żądające zapłacenia okupu (tzw. ransomware) stanie się bardziej rozpowszechnione niż trojany bankowe i prawdopodobnie zwiększy swój zasięg o nowe obszary, takie jak urządzenia z kategorii Internetu Rzeczy oraz sprzęt z systemem OS X, często będący w posiadaniu zamożniejszych, a tym samym bardziej lukratywnych celów.
- Nowe sposoby zmuszania do zapłaty. Coraz popularniejszymi celami cyberataków finansowych będą alternatywne systemy płatności, takie jak ApplePay i AndroidPay, oraz giełdy.
- Życie, które wyciekło. W 2015 r. miał miejsce wzrost liczby ataków mających na celu ujawnienie tożsamości, publiczne zawstydzenie czy wyłudzenie. Od haktywistów po cyberprzestępców sponsorowanych przez rządy – wielu atakujących podejmowało się strategicznego publikowania prywatnych zdjęć, informacji, list klientów oraz kodu w celu zawstydzenia swoich ofiar. Niestety, Kaspersky Lab spodziewa się intensyfikacji takich praktyk w 2016 r.
fot. mat. prasowe
Prognozy Kaspersky Lab
W 2016 r. nastąpi znacząca ewolucja w zakresie cyberszpiegostwa, ponieważ zaawansowani cyberprzestępcy minimalizują swoje inwestycje. Zmieniają oni przeznaczenie komercyjnie dostępnego szkodliwego oprogramowania i stają się bardziej biegli w ukrywaniu swoich zaawansowanych narzędzi, infrastruktury oraz tożsamości – powiedział Juan Andres Guerrero-Saade, starszy ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab. – W 2016 r. do świata cyberprzestępczości wejdą kolejni gracze. Ze względu na niekwestionowaną dochodowość cyberataków coraz więcej osób chce dzielić łupy. Ponieważ do gry wkraczają najemnicy, powstała złożona branża outsourcingu, która realizuje zapotrzebowanie na nowe szkodliwe oprogramowanie, a nawet całe kampanie. Te drugie przyczyniają się do powstawania nowego modelu „dostęp jako usługa”, w którym najlepszemu licytantowi oferuje się dostęp do zhakowanych już zasobów.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)