eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy: podstawowa znajomość języka to za mało

Rynek pracy: podstawowa znajomość języka to za mało

2015-11-23 14:31

Rynek pracy: podstawowa znajomość języka to za mało

Podstawowa znajomość języka obcego to za mało © Coloures-pic - Fotolia.com

Podstawowa znajomość języka obcego to na rynku pracy absolutne minimum. Z analizy zrealizowanej przez GoldenLine wynika, że w większości przypadków od kandydatów do pracy wymaga się sprawnego posługiwania się językami.

Przeczytaj także: Jakie języki obce najbardziej przydatne w pracy?

Serwis GoldenLine przygotował ranking najbardziej poszukiwanych stanowisk pracy, który następnie zestawił z wymaganiami pracodawców odnośnie znajomości języków obcych. Co wynika z tego porównania? Czy podstawowa znajomość języka wystarcza specjalistom?

Handel nie tylko po polsku


Jak pokazują dane Wyszukiwarki Kandydatów, najczęściej poszukiwanymi specjalistami są handlowcy. W ich przypadku aż 60 proc. rekrutacji stawia warunek co najmniej dobrej znajomości języka obcego – w 44 proc. chodzi o dobrą znajomość angielskiego, w 16 proc. biegłą i tylko w 10 proc. podstawową. W cenie est również znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów na poziomie biegłym – 10 proc. oraz dobrym 6 proc.

Programista musi znać języki… nie tylko programowania


Od programistów wymagana jest co najmniej dobra znajomość języka angielskiego w przypadku 80 proc. rekrutacji. Aż 61 proc. rekruterów poszukuje programistów z dobrym angielskim, a 19 proc. z biegłym. Zaledwie w 10 proc. rekrutacji wystarczyła tylko podstawowa znajomość tego języka. Dodatkowo, 4 proc. rekruterów wymaga dobrego niemieckiego, a 2 proc. znajomości podstawowej.

Bez języka nie ma kierownika


Od managerów średniego szczebla wymagano znajomości języka angielskiego aż w 72 proc. wyszukiwań rekruterów – na poziomie dobrym w 44 proc., a biegłym w 28 proc. Znajomość podstawowa dopuszczalna jest jedynie w 3 proc. Szuka się też kierowników z językiem niemieckim – dobrym 9 proc. i biegłym 5 proc.

fot. Coloures-pic - Fotolia.com

Podstawowa znajomość języka obcego to za mało

Z analizy zrealizowanej przez GoldenLine wynika, że w większości przypadków od kandydatów do pracy wymaga się sprawnego posługiwania się językami.


Księgowy liczy i mówi po angielsku


Pracę w charakterze księgowego najszybciej można znaleźć w województwie łódzkim i małopolskim. Niemal w połowie prowadzonych procesów rekrutacyjnych wymagana jest co najmniej dobra znajomość języka angielskiego. 29 proc. wyszukiwań rekruterów dotyczyło tu znajomości języka angielskiego na poziomie dobrym, a 18 proc. biegłym. Znajomości języka niemieckiego na poziomie biegłym szukano w 9 proc. rekrutacji, dobrym 8 proc., a także biegłej znajomości języka francuskiego w 7 proc.

Logistyk – najlepiej z niemieckim


Logistyków szuka się najczęściej w województwie śląskim i łódzkim. Od logistyków wymagana jest znajomość języka niemieckiego w stopniu dobrym – 19 proc. i podstawowym 3 proc., angielskiego tylko na podstawowym – 6 proc.

Analityk – lingwista w cenie


Stanowiska analityczne to domena branży finansowej oraz IT. Analityków poszukiwano głównie w województwie mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim. W przypadku 47 proc. wyszukiwań rekruterów wymagana była dobra znajomość języka angielskiego, w 32 proc. biegła, a w 4 proc. podstawowa.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: