Europa: wydarzenia tygodnia 47/2015
2015-11-21 21:53
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 46/2015
- Wg urzędu statystycznego Eurostat Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kwartale 2015 r. wzrósł o 0,3 proc. kw/kw, a licząc r/r PKB w strefie euro wzrósł w III kw. o 1,6 proc. Nadwyżka w handlu strefy euro we wrześniu wyniosła 20,5 mld euro ( wobec nadwyżki 11,2 mld euro w poprzednim miesiącu).
- W Atenach mimo wyraźnego postępu w negocjacjach nie udało się dotąd doprowadzić do ostatecznego porozumienia z wierzycielami w sprawie zamknięcia pierwszego pakietu reform.
- Komisja Europejska oświadczyła, że planowany przez Rosję i kilka europejskich koncernów gazociąg Nord Stream 2 musi być zgodny z prawem unijnym. Takie wnioski wynikają z opublikowanego przez KE raportu o stanie unii energetycznej.
- Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciw Węgrom za umowę z Rosją ws. budowy i modernizacji reaktorów w elektrowni jądrowej w Paksie. KE zarzuca Węgrom przyznanie Rosjanom kontraktu bez procedury przetargowej.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał list do prezydenta Rosji Władimira Putina. W nim sugeruje bliższe kontakty handlowe między UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą, w której główna rolę odgrywa Rosja.
- Agencja Ochrony Środowiska USA kontynuuje postępowanie wyjaśniające wobec Volkswagena. Okazuje się, że nieprawidłowości wykryto w dalszych 75 tysiącach luksusowych pojazdów sprzedanych jeszcze w 2009 roku. Łącznie jest ich już jednak ponad 11 milionów, a afera spalinowa dotyczyły także należących do koncernu Volkswagena Porsche i Audi. Niemiecki koncern oficjalnie przyznał, że przegląd aut, w których doszło do manipulacji, może potrwać wiele lat. Agencja Ochrony Środowiska prognozuje, że niemieckiemu koncernowi może grozić grzywna rzędu ponad 21mld euro.
- Wymiana ciosów. Rosja zdecydowała o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2016 embarga na żywność z Ukrainy. Ukraina swoje przyszłe straty szacuje na 600 mln USD. Równocześnie Ukraina poinformowała, że uległa zniszczeniu część sieci przesyłowej ukraińskiego prądu na Krym. W wyniku eksplozji przestały działać dwie z czterech linii wysokiego napięcia łączących półwysep z Ukrainą. Obecnie z niezbędnych 950 MW energii Krym otrzymuje jedynie 650 MW. Warto dodać, że od kilku tygodni organizacje tatarów krymskich i niektóre ukraińskie organizacje społeczne od kilku tygodni blokują dostarczanie ukraińskich towarów na Krym.
- Komisja Europejska przedłużyła koncernowi Volkswagen do końca roku czas na złożenie pełnych wyjaśnień w sprawie nieprawidłowości dotyczących ustalania poziomu emisji dwutlenku węgla w jego samochodach. Koncern ma wyjaśnić, które modele Volkswagena i ile samochodów objęto takimi praktykami.
- Kreml zdecydował, że organy państwowe muszą kupować oprogramowanie od firm krajowych. W tej sytuacji niemieckie firmy negocjują z rosyjskim ministerstwem gospodarki możliwość sprzedawania organom państwowym Rosji swego oprogramowania, którego część byłaby produkowana w Rosji.
- Koreański Hyundai poinformował o zrealizowaniu dostawy do Europy 50 samochodów wyposażonych w ogniwa paliwowe, ix35 Fuel Cell. Firma pracuje też nad rozwojem infrastruktury do tankowania.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
KOMISJA EUROPEJSKA OGŁOSIŁA ZWYCIĘZCÓW EUROPIONEERS AWARDS 2015
Komisja Europejska, Deloitte, LEWIS PR oraz European Young Innovators Forum nagrodziły zwycięzców tegorocznej edycji Web Enterpreneur of The Year Awards. Europioneers to część inicjatywy Startup Europe, która świętuje sukces inicjatyw internetowych w Unii Europejskiej już trzeci rok z rzędu.
Tegorocznymi zwycięzcami są:
- Web Entrepreneur of the Year: Taavet Hinrikus, Kristo Käärmann - Transferwise
- Young Web Entrepreneur of the Year: Domenico Colucci - Nextome (Włochy)
- Female Web Entrepreneur of the Year: Ida Tin - Clue (Niemcy)
Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz Markku Markkula przewodniczący Komitetu Regionów oraz wiceprzewodniczący Open Innovation Strategy and Policy Group (OISPG) ogłosili zwycięzców. Laureatów poznaliśmy podczas konferencji Slush w Helsinkach, gdzie europejska społeczność przedsiębiorców internetowych była reprezentowana przez 15 tysięcy uczestników, włączając w to 1700 startupów, 800 inwestorów oraz 650 reprezentantów mediów.
O laureatach
Kristo Käärmann oraz Taavet Hinrikus stworzyli w Estonii TransferWise, startup oferujący transfery pieniężne peer-to-peer, z siedzibą główną w Londynie oraz biurami w Tallinie i Nowym Jorku. Za pośrednictwem TransferWise przetransferowano ponad 3 miliardy euro.
„Zdobycie tej nagrody jest wielkim osiągnięciem całego zespołu TransferWise. Jesteśmy dopiero na początku naszej misji uczynienia świata finansów trochę bardziej sprawiedliwym. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim, którzy potrzebują wysyłać pieniądze zagranicę taniej, szybkiej i sprawiedliwej usługi międzynarodowych przekazów pieniężnych”, powiedział Kristo Käärmann, założyciel zarządzający TransferWise.
Domenico Colucci stworzył Nextome, najbardziej innowacyjny system nawigacji i określania pozycji w budynkach. Dzięki Nextome będziesz mógł w końcu określić swoją pozycję w zamkniętych przestrzeniach i wiedzieć w czasie rzeczywistym gdzie się znajdujesz.
„Jestem bardzo szczęśliwy, że zdobyłem tą cenną nagrodę i zyskałem tytuł Young Web Enterpreneur of the year. Dziękuję Komisji Europejskiej za docenienie nas i potencjału Nextome. Dziękuję również wszystkim moim kolegom za wspólne dzielenie osiągniętego dziś celu”, zadeklarował założyciel Nextome, Domenico Colucci.
Ida Tin stworzyła Clue, aplikację do określania dni płodnych, która pozwala użytkowniczkom (i ich partnerom) śledzić cykl menstruacyjny poprzez wprowadzanie danych dotyczących ich menstruacji, popędu seksualnego, nastroju, wydzieliny oraz bólu. Im więcej danych zostanie wprowadzonych, tym dokładniej Clue może określić cykl.
„To zaszczyt, że zostaliśmy nagrodzeni, zwłaszcza biorąc pod uwagę talent, innowację i umiejętności pozostałych nominowanych. Jestem dumna, że mogę pracować z tak wyjątkowym zespołem, którzy pomógł przekuć Clue w naprawdę dostępną globalną platformę zdrowotną, która posiada ponad 2 miliony użytkowniczek, które śledzą swój cykl menstruacyjny każdego miesiąca. Głęboko wierzę, że niezbędne jest wzajemne wspieranie się przedsiębiorczyń, aby znalazły swoje miejsce w branży”, powiedziała założycielka Clue, Ida Tin.
„Ciesze się, gdy widzę tych wszystkich odnoszących sukcesy przedsiębiorców pochodzących z Europy. Eurpioneers to świetny sposób na pokazanie tych wszystkich przedsiębiorców i innowatorów, którzy zaczynają i rozwijają się w Europie. Potrzebujemy wspólnie celebrować ich sukces i stawiać za wzór dla przyszłych pokoleń. Gospodarka cyfrowa ma wielki potencjał wzrostu w UE i to właśnie dlatego wspieramy startupy i przedsiębiorców w naszym Planie Inwestycyjnym dla Europy”, zadeklarował Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Pracy, Rozwoju, Inwestycji i Konkurencyjności.
„Europa potrzebuje zupełnie nowego nastawienia wobec innowacji, eksperymentowania oraz dynamicznego tworzenia prototypów. W ten sposób możemy nadać naszej ekonomii dynamiki, której potrzebuje aby tworzyć więcej miejsc pracy i rosnąć. Musimy wspierać i zachęcać przedsiębiorczego ducha odkrywcy, który zawsze był w Europie przepisem na sukces. Jednolity rynek cyfrowy jest jednym z głównych narzędzi do zmniejszenia różnic w Europie, a ruchy oddolne są potrzebne aby zabezpieczyć jego działanie. To dzięki wnikliwym przedsiębiorcom takim jak ci, których dziś nagradzamy, może pokazać nam wartość dodaną i zachęcić pozostałych do dołączenia do nas”, oświadczył Markku Markkula przewodniczący Komitetu Regionów.
Wybór zwycięzców był oparty o publiczne głosowanie oraz głosowanie jury. W składzie jury w roku 2015 zasiedli Carlos Espinal z Seedcamp, Carlos Silva z Seedrs & Beta-I, Jan Reichelt z Mendeley, Simone Brummelhuis z The Next Women oraz Robin Wauters z Tech.eu.
Tegoroczni zwycięzcy poszli za przykładem laureatów z ubiegłego roku, Petera Arvai, CEO i współzałożyciela Prezi, Guillermo Garcii, założyciela Alumn-e, Javiera de la Torre, CEO i współzałożyciela Carto DB oraz Sylvii Klein, Założycielki i Dyrektor Zarządzającej w paij.
O Europioneers
Europioneers to inicjatywa Komisji Europejskiej, która jest częścią inicjatywy Startup Europe, w partnerstwie z Deloitte, LEWIS PR oraz European Young Innovators Forum. Celem konkursu jest zidentyfikowanie i nagrodzenie udanych Europejskich inicjatyw internetowych, aby promować rolę jaką pełnią w społeczeństwie Europejskim przedsiębiorcy internetowi oraz zachęcać i inspirować potencjalnych przedsiębiorców. W 2015 roku do konkursu nominowano ponad 600 firm, na które swój głos oddało ponad 100 tysięcy członków społeczności startupowych. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź www.europioneers.eu. Aby skontaktować się z zespołem tworzącym projekt napisz na contact@europioneers.eu
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)