Świat: wydarzenia tygodnia 48/2015
2015-11-28 21:02
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 47/2015
- Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, której celem będzie działalność wspierająca prace b-r w obszarze energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ten ma być oficjalnie założony w pierwszym dniu paryskiego szczytu klimatycznego ONZ.
- Według Departamentu Handlu produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 2,1% kw/kw w III kw. 2015 r.
- Wg rządowego, japońskiego biura statystycznego stopa bezrobocia w październiku wyniosła 3,1 proc., wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej.
- Kraje Azji Południowo-Wschodniej utworzyły wspólnotę gospodarczą. Wspólnota ASEAN (ASEAN Community) ma stworzyć warunki dla swobodniejszego przepływu handlu i kapitału. Region ten jest zamieszkany przez 625 mln ludzi, a produkowane tu towary i usługi są warte łącznie 2,6 biliona USD. Stosowne dokumenty o utworzeniu wspólnoty podpisali w Kuala Lumpur przywódcy 10 państw zrzeszonych w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Głównym spoiwem tej grupy państw są obecne i przyszłe interesy gospodarcze. Obecnie kraje Wspólnoty stawiają sobie za cel " zharmonizowanie strategii gospodarczych, wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych oraz zacieśniania współpracy w sprawach dotyczących polityki finansowej i makrogospodarczych".
- Polska jest jednym z pięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisały z Chinami porozumienie o współpracy w ramach nowego Jedwabnego Szlaku. Jest szansa, że ten region Europy odegra w przyszłości główną rolę w realizacji tego globalnego przedsięwzięcia. Stosowne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w obecności prezydentów Polski i Chin, a także przywódców Serbii, Czech, Bułgarii i Słowacji. Chiny mają być zaangażowane Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych oraz Fundusz Jedwabnego Szlaku. Jednym z pierwszych projektów ma być budowa szybkiego połączenia kolejowego na trasie Budapeszt-Belgrad.
- W poniedziałek rozpoczyna się szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu. W jego trakcie ma dojść do porozumienia ok. 200 państw w sprawie sposobów, w jaki ma być chroniony klimat globu. Będzie w nim uczestniczyło wielu szefów państw, a wśród nich prezydenci Obama i Putin. Negocjacje będą trwać do 11 grudnia. Wg analityków w trakcie paryskiego szczytu będzie też trwała batalia o środki finansowe na walkę ze zmianami klimatycznymi między bogatymi a biednymi państwami. Jeśli szczyt ma zakończyć się sukcesem, musi być zgoda wszystkich uczestników.
- Moskwa, w związku z zestrzeleniem jej samolotu, zamierza ograniczyć współpracę handlową i inwestycyjną z Ankarą. Wśród projektów, które znalazły się na "czarnej liście" jest także budowa Gazociągu Tureckiego, biegnącego po dnie Morza Czarnego. Równocześnie Rosja zaostrzyła kontrole produktów rolnych i spożywczych importowanych z Turcji. Rosja szacuje, że ok. 15 proc. tych produktów sprowadzanych z Turcji nie spełnia rosyjskich norm. Już teraz wstrzymano import mięsa drobiowego z tego kraju i ten zakaz ma obowiązywać od 1 grudnia.
- Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na zapowiedzi Arabii Saudyjskiej, że kraje OPEC i inni producenci ropy, spoza kartelu, "będą pracować na rzecz ustabilizowania sytuacji na rynkach ropy". Obecnie ceny ropy Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie przekracza 45 USD za baryłkę.
- Miedź i inne metale na londyńskiej giełdzie tanieją, nikiel jest najtańszy od 12 lat. Cena miedzi spadła poniżej 4,5 tys. USD za tonę, po raz pierwszy od 6 lat.
- W Zjednoczonych Emiratach Arabskich poziom emisji dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednego mieszkańca należy do najwyższych na świecie. Aby zmienić tą sytuację rząd ZEA myśli sytuacji, kiedy pokłady ropy naftowej ulegną wyczerpaniu. Od 10 lat realizowany jest projekt "Masdar", który ma rozwinąć korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ZAGRANICZNE INWESTYCJE BPO STWORZĄ 10 000 MIEJSC PRACY
Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu dominują wśród zagranicznych inwestorów nad Wisłą. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi obecnie 38 projektów dla branży BPO, które stworzyć mogą ponad 10 000 nowych miejsc pracy. Na kolejnych miejscach plasuje się motoryzacja oraz sektor IT.
Obecnie PAIiIZ obsługuje 167 projektów o łącznej wartości 3 564 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć ponad 33 000 nowych miejsc pracy. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu nie zwalnia tempa. BPO dominuje wśród inwestycji zagranicznych z 38 projektami o wartości 30,52 mln euro, przy których pracę znajdzie ponad 10 755 osób. Na podium znajduje się również motoryzacja (31 inwestycji wartych 626,19 mln euro, które stworzyć mają 6 936 nowych miejsc pracy) oraz sektor IT (16 projektów o wartości 88 mln euro i 1 845 planowanych wakatów).
To już kolejne podsumowanie i kolejny rok, w którym inwestorzy z sektorów BPO i IT są w czołówce przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem swojej działalności w Polsce. Projekty inwestycyjne związane z nowoczesnymi usługami dla biznesu przechodzą pewną ewolucję w ostatnich latach. Już nie tylko duże zachodnie korporacje, ale także i średnie przedsiębiorstwa zarówno z Zachodu jak i Wschodu są zainteresowane lokowaniem centrów operacyjnych nad Wisłą. Oceniamy, że kolejne miesiące i lata będą okresem, w którym zaobserwujemy wzrost zainteresowania Polską ze strony inwestorów ze Skandynawii, Niemiec, ale także i Ukrainy – komentuje informacje z PAIiIZ, Wiktor Doktór – Prezes Fundacji Pro Progressio.
Obecnie inwestycje zagraniczne napływają do Polski głównie ze Stanów Zjednoczonych (42 projekty o wartości 356 mln euro i 7 300 planowanych miejsc pracy), Niemiec (20 projektów o wartości 306 mln euro, które mogą utworzyć ponad 3 700 miejsc pracy), Włoch (11 projektów o wartości blisko 220 mln euro i możliwe zatrudnienie dla blisko 1 400 pracowników), Francji (9 projektów o wartości 212 mln euro i około 2 000 nowych miejsc pracy) oraz Anglii (9 projektów o wartości 24 mln euro i planowane zatrudnienie na poziomie 1 248 osób).
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)