eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySamo Wojsko Polskie nie wystarczy - potrzebna obrona terytorialna

Samo Wojsko Polskie nie wystarczy - potrzebna obrona terytorialna

2015-11-30 12:37

Samo Wojsko Polskie nie wystarczy - potrzebna obrona terytorialna

Samo wojsko Polski nie obroni © Arkadiusz Komski - Fotolia.com

Sytuacja geopolityczna naszego kraju bez wątpienia staje się coraz bardziej skomplikowana. Dlatego też Polska powinna być zdolna do jak najbardziej samodzielnej obrony. Jak jednak wskazuje raport "Obrona Powszechna. Obywatelska. Niezależna od Sił Zbrojnych. Oparta na przedsiębiorstwach", samo wojsko tu nie wystarczy. Konieczna jest silna powszechna obrona terytorialna.

Przeczytaj także: Polacy gotowi na wojnę

Jak jednak podkreślają autorzy raportu, Obrona Powszechna
nie może być powoływana i dowodzona przez resort obrony oraz regularną armię. Powinna stać się drugim, komplementarnym wobec Wojska Polskiego, narzędziem państwowej obronności - osobną siłą powołaną do innych zadań i realizującą przedsięwzięcia związane z prowadzeniem wojny nieregularnej.
– Polska strategia obronna powinna zakładać samodzielną obronę państwa i w większym stopniu stawiać na potencjał odstraszania. Zapewnia je nie tyle nasycenie armii środkami precyzyjnego rażenia, bo te z natury rzeczy są drogie. Powinien on opierać się na terytorialnej Obronie Powszechnej – mówi Andrzej Talaga, Dyrektor ds. strategii WEI, autor Raportu.

W ramach powołania Obrony Powszechnej, Eksperci WEI rekomendują między innymi wprowadzenie powszechnego dostępu do broni typu wojskowego, która jednak nie byłaby przetrzymywana w domach żołnierzy OP, ale w zabezpieczonych magazynach w miejscach ich koncentracji. Broń pozostawałaby w ten sposób w rękach obywateli i byłaby przez nich używana poza kontrolą Wojska, co zagwarantowałoby autonomiczność OP wobec regularnej armii.


– Powszechna obrona terytorialna w liczbie kilkuset tysięcy ochotników będzie silniejszym narzędziem odstraszania niż wojska operacyjne. Naszą strategią obronną powinno być niedopuszczenie do wybuchu wojny, poprzez odstraszanie po zęby uzbrojonym społeczeństwem, z którym nie da się wygrać – powiedział, Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

fot. Arkadiusz Komski - Fotolia.com

Samo wojsko Polski nie obroni

Obrona Powszechna nie może być powoływana i dowodzona przez resort obrony oraz regularną armię. Powinna stać się drugim, komplementarnym wobec Wojska Polskiego, narzędziem państwowej obronności.


W Raporcie przewidywane jest oparcie OP na polskich przedsiębiorstwach w zakresie bazy logistycznej i struktury organizacyjnej. Dodatkowym oparciem powinny być sprawdzone struktury lokalne – ochotnicze straże pożarne, kluby myśliwskie, samorządy, stowarzyszenia pro-obronne, parafie. Przedsiębiorstwa tworzą spójne grupy zawodowo – towarzyskie, które są z kolei naturalnym środowiskiem dla oddziałów OP. Podporządkowanie OP państwowym strukturom terytorialnym (powiatom, wojewodom) odbierałoby jej autonomiczność, ponadto zagrażałoby skuteczności działania OP w warunkach ewentualnego rozpadu państwa i jego organów administracyjnych.
– Rzeczpospolita Polska, pomimo udziału w NATO, musi zbudować potencjał samodzielnej obrony. Oparcie go wyłącznie na Siłach Zbrojnych jest ryzykowne ze względu na ich szczupłość i ograniczone możliwości mobilizacyjne. W takiej sytuacji uważamy powołanie pospolitego ruszenia obywateli – Obrony Powszechnej – za sprawę fundamentalną dla bezpieczeństwa państwa – mówi Andrzej Talaga, Dyrektor ds. strategii WEI.

REKOMENDACJE AUTORÓW RAPORTU


Autorzy raportu postulują o:
  1. Wprowadzenie ogólnego dostępu do broni typu wojskowego, która jednak nie byłaby przetrzymywana w domach żołnierzy OP, ale w zabezpieczonych magazynach w miejscach ich koncentracji. Nie byłaby także przechowywana w jednostkach wojskowych ani Wojskowych Komendach Uzupełnień. Obrona Powszechna nie powinna być luźną federacją grup i stowarzyszeń pro-obronnych, lecz działającą według takich samych zasad i reguł komplementarną siłą zbrojną spójną w zakresie Broń pozostanie w ten sposób w rękach obywateli i będzie przez nich używana poza kontrolą wojska, co będzie gwarancją autonomiczności OP wobec regularnej armii.
  2. Ujednolicenie, choć nie scentralizowanie OP. wyposażenia i celów działania. W ten sposób OP może zostać użyta w walce w sposób skuteczny i niezależny od decyzji operacyjnych WP.
  3. Oparcie OP na polskich przedsiębiorstwach w zakresie bazy logistycznej i struktury organizacyjnej. Dodatkowym oparciem powinny być sprawdzone struktury lokalne: straże pożarne, kluby myśliwskie, samorządy, stowarzyszenia pro-obronne, parafie. Przedsiębiorstwa tworzą spójne grupy zawodowo – towarzyskie, które są z kolei naturalnym środowiskiem dla oddziałów OP. Podporządkowanie OP państwowym strukturom terytorialnym (powiatom, wojewodom) odbierałoby jej autonomiczność, ponadto zagrażałoby skuteczności działania OP w warunkach ewentualnego rozpadu państwa i jego organów administracyjnych.
  4. Pokrywanie przez firmy kosztów w zakresie przetrzymywania i konserwowania broni oraz szkolenia żołnierzy OP. Pozostałe koszty, w tym zakup uzbrojenia i wyposażenia, pokrywałby budżet państwa. Rekomendujemy przyjęcie zasady, że wszystkie przedsiębiorstwa powyżej 100 zatrudnionych zostają włączone do systemu szkoleń i mobilizacji OP.
  5. Wprowadzenie systemu zabezpieczeń prawnych dla żołnierzy OP oraz przedsiębiorców organizujących i finansujących OP w celu zabezpieczenia interesów obu stron wobec siebie nawzajem i wobec państwa.
  6. Skorelowanie OP z planami rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Polskie firmy sektora obronnego mają wystarczający potencjał produkcyjny i technologiczny, aby być wyłącznym dostawcą wyposażenia oraz broni potrzebnej OP: ręczna broń palna, ręczna broń przeciwlotnicza i przeciwpancerna, moździerze do kalibru 120 mm, miny.
  7. Uwzględnienie OP w systemie prawnym i systemie planowania obronnego poprzez nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony, nowelizacje ustawy o broni i amunicji, zmiany w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: