Czy już znasz trendy IT na 2016?
2015-12-05 00:33
Druk 3D wydrukuje prawie wszystko © prescott09 - Fotolia.com
Przeczytaj także: 5 głównych trendów w IT 2015
1. Przenikanie technologii postępuje
Będziemy obserwować postępującą integrację między urządzeniami mobilnymi, technologiami typu wearable („do noszenia na sobie”), elektroniką konsumencką i wszelkimi sprzętami podłączonymi do sieci. Wzrośnie liczba urządzeń współdzielących dane, pracujących w grupach i prowadzących rozbudowaną komunikację. Przewidując pogłębienie interakcji sprzętowych, analitycy Gartnera wyrażają nadzieję, że możliwa będzie lepsza komunikacja urządzeń niezależnie od ich systemów operacyjnych. A lepsza komunikacja to…
2. Pełniejsze doświadczenia użytkownika (UX)
Ściślejsza współpraca urządzeń stwarza nowe możliwości angażowania odbiorcy, określane wspólnym mianem ambientowego UX. To utrzymywanie płynności, spójności i ciągłości doświadczenia użytkownika mimo przenikania tworzących je platform – tych sprzętowych (laptop, tablet), i tych na sprzęcie bazujących (np. portal społecznościowy, firmowa strona). W doskonałym świecie to doświadczenie będzie tak pełne, że nie będziemy świadomi budujących je urządzeń, aplikacji i usług. Rok 2016 ma nas do niego przybliżyć.
3. Druk 3D wydrukuje prawie wszystko
Technologia druku przestrzennego do niedawna przytaczana była raczej w kategorii widowiskowej ciekawostki, chociaż już drukuje się np. w szkle czy materiałach biologicznych. Korzystają na tym m.in. przemysł lotniczy, kosmonautyka i sektor opieki medycznej, w którym duże nadzieje wiąże się z biodrukarkami mającymi wkrótce drukować organy. Rok 2016 i rosnąca liczba materiałów do druku 3D otworzy kolejne branże (i konsumentów) na rosnący potencjał tego rozwojowego rynku. Z kolei wzrost szybkości druku i inne udoskonalenia spopularyzują technologię druku 3D, stopniowo obniżając jej cenę i zwiększając atrakcyjność dla inwestorów.
fot. prescott09 - Fotolia.com
Druk 3D wydrukuje prawie wszystko
4. Jeszcze więcej danych do analizy i backupu
Według szacunków Gartnera do 2020 gromadzić dane będzie około 25 miliardów urządzeń – od GPSów po systemy agregujące wyrafinowane preferencje użytkowników. Dla biznesu nie ma bezwartościowych danych, problemem jest raczej ich skuteczna analiza. Rok 2016 może przynieść technologie, które ułatwią zarządzanie informacją i jej właściwą klasyfikację. Warto pamiętać, że aby mieć co analizować konieczne jest stałe zabezpieczanie zbieranych danych backupem. Najlepiej takim, który po ich utracie (np. w wyniku awarii) umożliwi błyskawiczne odzyskanie dostępu do kluczowych informacji. Tak działa np. technologia VirtualBoot, dostępna w rozwiązaniach ShadowProtect SPX. Dzięki niej można szybko wznowić zakłóconą pracę logując się do ostatniego pliku backupu i do minimalizując negatywne skutki przestojów w działaniu.
5. Uczenie maszynowe przyspiesza
Roboty, autonomiczne samochody i inne inteligentne maszyny będą coraz sprawniej wykonywać zadania tradycyjnie realizowane ludzkimi rękami. Ich zdolności już wykraczają poza klasyczną analitykę, oferując duże wsparcie m.in. przy analizie trendów i wzorów w dużych, zróżnicowanych zestawach danych. Spodziewany w 2016 wzrost mocy obliczeniowej maszyn idący za ewolucją ich technicznych podzespołów umożliwi wnikliwszą i wszechstronniejszą analizę dostarczanych informacji dostarczanych 24 godziny na dobę.
6. Automatyzacja
Automatyzację można stosować do zadań prostych jak np. filtrowanie spamu, i tak złożonych jak zarządzanie setkami procesów produkcyjnych w oparciu o różne zmienne. Automatyzacja oszczędza czas i minimalizuje wymóg czynnika ludzkiego tam, gdzie może zastąpić go technologią. Już dziś dostawcy usług korzystają z autonomicznych agentów, które w roli wirtualnych doradców odpowiadają na dziesiątki tysięcy pytań klientów. Ponieważ automatyzacja redukuje koszty prowadzenia biznesu, wg Gartnera będzie rozwijana co najmniej przez najbliższe 25 lat, ale już w 2016 powinniśmy zobaczyć kolejne postępy w tej dziedzinie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)