eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet2015 - rok, w którym cyberbezpieczeństwo weszło do popkultury

2015 - rok, w którym cyberbezpieczeństwo weszło do popkultury

2015-12-08 10:45

2015 - rok, w którym cyberbezpieczeństwo weszło do popkultury

2015 - rok, w którym cyberbezpieczeństwo weszło do popkultury © tashatuvango - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W 2015 roku słowo „cyberbezpieczeństwo” stało się trendy. Być może po raz pierwszy w historii o kwestiach dotyczących bezpieczeństwa internetu oraz ochrony sieci wewnętrznych dyskutowano nie tylko w życiu codziennym, ale również w każdym sektorze gospodarki: od finansów, produkcji/przemysłu, branży motoryzacyjnej i lotniczej po galanterię elektroniczną, służbę zdrowia, serwisy randkowe itd. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali podsumowanie 2015 r. pod kątem cyberzagrożeń.

Przeczytaj także: Największe cyberzagrożenia, które stoją przed biznesami w tym roku

W 2015 r. miał miejsce niemal wykładniczy wzrost we wszystkich obszarach związanych z cyberbezpieczeństwem. Czołowym trendem wg Kaspersky Lab była coraz większa złożoność cyberataków. Wzrastająca liczba ataków, przestępców i ich ofiar, wraz z większym naciskiem na cyberbezpieczeństwo w budżetach na ochronę, nowe lub uaktualnione ustawy dotyczące cyberbezpieczeństwa, umowy międzynarodowe i nowe standardy: w 2015 r. zasady gry zostały przedefiniowane. Podpisano umowy dotyczące cyberbezpieczeństwa pomiędzy Rosją a Chinami, Chinami a Stanami Zjednoczonymi oraz pomiędzy Chinami a Wielką Brytanią. Umowy te zawierają nie tylko zobowiązanie się do wzajemnej współpracy, ale również zapewnienie, że obie strony będą dążyły do zapobiegania atakom na siebie nawzajem.

Cyberaktywność w 2015 r. jest określana przez Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) z Kaspersky Lab jako „nieuchwytna”: mamy do czynienia z cyberprzestępcami, których trudno złapać, przestępcami stosującymi cyberszpiegostwo, których jeszcze trudniej zidentyfikować, ale najtrudniejsza w zdefiniowaniu jest prywatność. Cyberataki sprawiły, że ściany sypialń i biur na całym świecie stały się znacznie cieńsze.

Kaspersky Lab: prognoza na przyszłość


Rok temu dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz z Kaspersky Lab, Costin Raiu, prognozował kilka tendencji dotyczących zaawansowanych, długotrwałych cyberzagrożeń w 2015 r. Jak pokazał czas, prognoza okazała się słuszna:
  • Ewolucja technik szkodliwego oprogramowania. W 2015 r. zespół GReAT wykrył nieznane wcześniej metody wykorzystywane przez ugrupowanie Equation, którego szkodliwe oprogramowanie potrafi modyfikować oprogramowanie systemowe (firmware) dysków twardych, jak również metody stosowane przez Duqu 2.0, którego infekcje nie powodują żadnych zmian w ustawieniach dysku lub systemu, nie pozostawiając niemal żadnych śladów w systemie. Te dwie kampanie cyberszpiegowskie przebiły wszystko, co znaliśmy do tej pory pod względem złożoności i wyrafinowania technicznego.
  • Fuzja cyberprzestępczości i zaawansowanych, długotrwałych zagrożeń. W 2015 r. gang cyberprzestępczy Carbanak ukradł do 1 miliarda dolarów z instytucji finansowych na całym świecie, stosując metody ataków ukierunkowanych.
  • Nowe metody wyprowadzania danych. Satellite Turla wykorzystywał komunikację satelitarną w celu anonimowego zarządzania cyberprzestępczym ruchem.
  • Wyścig zbrojeń APT. „Francuskojęzyczny” Animal Farm i „arabskojęzyczny” Desert Falcons to dwa spośród wielu cyberzagrożeń wykrytych w bieżącym roku.

fot. mat. prasowe

Przegląd 2015 wg Kaspersky Lab

Ochrona w internecie była szeroko dyskutowana w każdym sektorze gospodarki i życia codziennego.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: