eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeCzy biometria wejdzie nam w krew?

Czy biometria wejdzie nam w krew?

2015-12-10 11:08

Czy biometria wejdzie nam w krew?

Czy biometria wejdzie nam w krew? © kengmerry - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Biometria kojarzy się z amerykańskim serialem kryminalnym lub wizją dalekiej przyszłości z powieści science fiction. Brzmi niewiarygodnie jak historie rodem z filmu „Mission: Im-possible”. Rzeczywistość jednak pokazuje coś zupełnie innego. Rozwiązania biometryczne konsekwentnie zastępują te tradycyjne i rozwijają się zdecydowanie szybciej niż zakłada-no, szczególnie w bankowości. Niektóre z nich od ponad pięciu lat sprawnie działają w Polsce, czasem nawet jako pierwsze w Europie czy nawet na świecie. Czy nadszedł już czas, aby na stałe wpisały się w życie codzienne?

Przeczytaj także: 5 głównych trendów w weryfikacji tożsamości 2023

Czym jest biometria?


Biometria w rozumieniu techniki dokonywania pomiarów istot żywych to nauka badająca metody automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych i behawioralnych. Najpopularniejszym jej zastosowaniem jest tworzenie systemów zabezpieczeń biometrycznych, które bazują w dużej mierze na badaniu cech fizycznych. Mają one na celu usprawnienie weryfikacji tożsamości w takich placówkach jak np. banki, lotniska.

Najbardziej rozpoznawalną metodą jest porównywanie linii papilarnych (odcisków palca), ale to tylko próbka możliwości jakie daje biometria. Spektrum cech umożliwiających bezbłędne rozpoznanie odpowiedniej osoby zdaje się nie mieć końca. Badanymi atrybutami często są: tęczówka oka, siatkówka oka, wzór naczyń krwionośnych palca i dłoni, kształt twarzy bądź dłoni. Biometria znajduje coraz większe zastosowanie w sektorze bankowości i tam rozwija się najprężniej.

Historia


Najstarsze dowody na zastosowanie biometrii pochodzą ze starożytnej Babilonii, gdzie odciskami palców w glinianych tabliczkach potwierdzano transakcje handlowe. Z kolei jako metoda weryfikacji tożsamości została pierwszy raz użyta w XIX w., kiedy to Imperium Brytyjskie znalazło sposób na demaskowanie oszustów poprzez identyfikację na podstawie porównania linii papilarnych. Sama idea zastosowania biometrii w życiu codziennym od tamtej pory nie uległa wielkim zmianom. W dalszym ciągu używamy jej do potwierdzania transakcji i demaskowania przestępców, a w niedalekiej przyszłości do zabezpieczenia na-szych cyfrowych danych. Swój rozdział w historii biometrii na świecie ma także Polska, która niewątpliwie jest liderem w zastosowaniu biometrii w bankowości. W 2010 r. jeden z banków spółdzielczych na Podkarpaciu wprowadził do obiegu pierwszy w Europie banko-mat biometryczny bazujący na metodzie Finger Vein.
– To metoda biometryczna polegająca na rozpoznawaniu struktury naszych naczyń krwionośnych w palcach – wyjaśnia Adam Matyaszek, Wiceprezes Zarządu firmy Wincor Nixdorf w Polsce. 

fot. kengmerry - Fotolia.com

Czy biometria wejdzie nam w krew?

Atrybutami często są: tęczówka oka, siatkówka oka, wzór naczyń krwionośnych palca i dłoni, kształt twarzy bądź dłoni.


Zastosowanie


Praktyczne zastosowanie rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych ma miejsce najczęściej w sektorze bankowym. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, które przyspieszają proces weryfikacji i jednocześnie zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, banki w Polsce powoli decydują się na wprowadzenie biometrii do swojej oferty.
– Jeden z banków spółdzielczych na Podkarpaciu już wypłaca w ten sposób świadczenia socjalne. Rozwiązaliśmy w ten sposób duży problem, którym była ich sprawna dystrybucja. Stworzyliśmy proces, gdzie klient jest rejestrowany za pomocą czytnika biometrycznego na poziomie oddziału bankowego, a następnie przy pomocy palca może pobierać świadczenia socjalne ze specjalnego bankomatu – nawet poza godzinami otwarcia samego oddziału. Dodatkowo, dzięki tej metodzie dołączyliśmy do dystrybucji osoby, które z różnych powodów nie posiadają rachunku bankowego. Na bazie tych doświadczeń z biometrii korzysta ok. 30 banków w sektorze spółdzielcznym – dodaje Adam Matyaszek.

fot. mat. prasowe

Charakterystyka metod biometrycznych

Skanowanie tęczówki oka gwarantuje wysokie bezpieczeństwo.

W Polsce wdrożono pierwszą w Europie sieć niezależnych bankomatów biometrycznych. W ciągu najbliższych miesięcy uruchomione zostanie ponad 2000 bankomatów doposażonych w czytniki Finger Vein (obecnie jest ich ok. 1000). Biometria ma jednak w bankowości dużo szersze zastosowanie. Kluczowym obszarem są oddziały bankowe, gdzie biometria przynosi bankom ogromne oszczędności poprzez redukcję fraudów zewnętrznych i wewnętrznych oraz ograniczenie papierowego obiegu dokumentów. Dzięki połączeniu biometrii z podpisem elektronicznym możliwe jest sygnowanie dokumentów na linii klient-bank w bezpieczny sposób. Przykładem pomyślnego wdrożenia biometrii w oddziałach jest bank z siedzibą w Gdańsku, gdzie z biometrii Finger Vein korzysta w oddziałach ponad 210 000 aktywnych klientów, a ich liczba ta stale wzrasta. W 2015 roku sukcesem zakończył się program pilotażowy biometrii Finger Vein w oddziałach jednego z trzech największych banków w Polsce, w których główny nacisk kładziono na biometryczne podpisywanie dokumentów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: