Dyrektorzy finansowi: prognozy 2016 r.
2015-12-10 12:38
![Dyrektorzy finansowi: prognozy 2016 r. [© Coloures-pic - Fotolia.com] Dyrektorzy finansowi: prognozy 2016 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zarzadzanie-firma/Dyrektorzy-finansowi-prognozy-2016-r-167705-200x133crop.jpg)
Dyrektorzy finansowi wskazują na dobre prognozy dla polskiej gospodarki © Coloures-pic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dyrektorzy finansowi: prognozy III kw. 2016 r.
Poprzednie fale badania są dobitnym dowodem na to, że dyrektorzy finansowi trafnie potrafią przewidzieć, w którym kierunku zmierzać będzie rozwój polskiej gospodarki - ich wcześniejsze prognozy dotyczące poziomu PKB w latach 2013 - 2015 dokładnie się sprawdziły. Czy tak będzie również w przypadku przewidywań na nadchodzący rok? Tego dowiemy się dopiero za kilkanaście miesięcy.Z najnowszej, październikowej edycji badania wynika, że europejscy CFO dość bacznie przyglądają się sytuacji geopolitycznej na świecie. Ich zdaniem, kluczowymi kwestiami, które przesądziły o pogorszeniu ich nastrojów, jest załamanie chińskiej gospodarki oraz niepewność w strefie euro, będąca pokłosiem greckich problemów oraz kryzysu migracyjnego.
Wszystkie te czynniki wpłynęły na to, że optymizm netto (różnica osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej w porównaniu z sytuacją sprzed 6 m-cy i odsetek mówiących o jej pogorszeniu) w większości krajów Europy Zachodniej obniżył się. Tak stało się, m.in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii i Niemczech. Przykładowo dla krajów ze strefy euro optymizm netto wynosi +5 proc, dla Wielkiej Brytanii + 10 proc, a dla badanych krajów spoza euro zone - 4 proc. A jak jest w Polsce?
„Podsumowując można powiedzieć, że w Polsce mamy wciąż wysoki optymizm a spadający w Europie Zachodniej. Wśród polskich CFO zanotowaliśmy wahnięcie optymizmu w dół z poziomu +40 proc. w pierwszej połowie 2015 roku do +32 proc. obecnie. Spadek wiąże się prawdopodobnie w większym stopniu z niepewną sytuacją geopolityczną, a w mniejszym z obawami o stan polskiej gospodarki” – mówi Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, Lider Programu CFO w Polsce.
Opinie polskich CFO co do wysokości wzrostu PKB Polski na rok 2016 pokazują, że przewidują oni nieco niższy wzrost niż ten zapisany w założeniach budżetowych rządu, wynoszący 3,8 proc. Dokładnie połowa z nich uważa, że będzie on w przedziale 2,6-3,5 proc. To najlepszy wynik od dwóch lat i najwyższy spośród badanych krajów Europy Zachodniej. Prawie 10 proc. polskich dyrektorów prognozuje wzrost gospodarki o ponad 3,5 proc.
Większość menedżerów odpowiedzialnych za finanse nie oczekuje dużych zmian w zakresie poziomu bezrobocia w Polsce: 44 proc. sądzi, że zmniejszy się „nieznacznie”, 21 proc., że nie zmieni się, a 24 proc. obstawia, że zwiększy się „nieznacznie”. Ich oczekiwania inflacyjne są niskie. Siedmiu na dziesięciu menedżerów biorących udział w badaniu uważa, że inflacja nie przekroczy 2 proc., w tym 18 proc. prognozuje nawet możliwość wystąpienia deflacji.
fot. mat. prasowe
Czy teraz jest dobry czas na podejmowanie dodatkowego ryzyka?
Skłonność do podejmowania dodatkowego ryzyka w Polsce jest podobna do tej notowanej w Europie
Poziom niepewności ekonomicznej w Polsce zmniejszył się. Obecnie 56 proc. CFO uważa go za standardowy, a jedynie 33 proc. za wysoki (suma odpowiedzi „wysoki” oraz „bardzo wysoki”). Pół roku wcześniej na poziom standardowy wskazało 30 proc. a na wysoki 57 proc. Widzimy, że w stosunku do wcześniejszej edycji badania relacja odpowiedzi „wysoki” vs „standardowy” odwróciła się,
„Opinie polskich CFO mocno różnią się od oceny CFO z Europy Zachodniej, gdzie siedmiu na dziesięciu dyrektorów uważa, że niepewność jest większa niż przeciętna. W Wielkiej Brytanii aż 70 proc. ankietowanych odpowiedziało, że poziom niepewności ekonomicznej jest wysoki, a średnia dla krajów strefy euro wynosi 67 proc.” – mówi Julia Patorska, ekonomistka, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.Z kolei polscy CFO odpowiedzieli, że obecnie nie jest dobry czas na podejmowanie ryzyka (62 proc.). Jedynie 38 proc. było przeciwnego zdania. W krajach strefy euro było to odpowiednio 69 i 31 proc., a w państwach poza strefą 64 i 36 proc.
fot. Deloitte
Jak CFO oceniają dostępność kredytów?
CFO oceniają dostępność kredytów rekordowo wysoko – aż 62% badanych uważa ten sposób finansowania za łatwo dostępny, w porównaniu z 37% w poprzedniej edycji. Widać tutaj wyraźny trend od 2012 roku.
![Dyrektorzy finansowi: prognozy II kw. 2016 r. [© DOC RABE Media - Fotolia.com] Dyrektorzy finansowi: prognozy II kw. 2016 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zarzadzanie-firma/Dyrektorzy-finansowi-prognozy-II-kw-2016-r-175606-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)