Pies dla dziecka pod choinkę? Dobry pomysł?
2015-12-16 12:02
Psie adopcje zimą © fot. mat. prasowe
Blisko 50 tysięcy wpisów zachęcających do adopcji bezdomnych psów ukazało się w listopadzie i na początku grudnia w mediach społecznościowych - wynika z badania serwisu KarmiePsiaki.pl i Instytutu Monitorowania Mediów. To w 2015 roku liczba rekordowa. Eksperci przestrzegają jednak, że decyzję o przygarnięciu lub zakupie zwierzęcia należy dokładnie przemyśleć - zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem nie brakuje osób, które w mediach społecznościowych deklarują chęć zakupu psa „pod choinkę”. „Przed nadchodzącymi świętami warto przypomnieć i pamiętać: żadne żywe stworzenie nie jest prezentem” – apelują przedstawiciele schronisk.
Przeczytaj także: Robert Lewandowski królem social media
Facebook pod psem
IMM monitorował wpisy i komentarze, w których pojawiały się zwroty „pies do adopcji”, „szczeniak szuka domu”, „psiak szuka właściciela” i 50 innych najczęściej używanych słów związanych z zagadnieniem psich adopcji. Zamieszczone w serwisach społecznościowych ogłoszenia o czworonogach czekających na dom objęły zasięgiem 25 mln osób. To głównie zasługa aktywności schronisk na Facebooku, w tym stron „Schronisko Na Paluchu”, „Schronisko w Korabiewicach - oficjalna strona”, „Psitulmnie” czy „Schronisko dla Zwierząt - Tomaszów Mazowiecki”. Im więcej osób dzieli się zamieszczanymi tam ogłoszeniami, tym większą szansę mają psy na znalezienie nowych domów.
Mega promocja na mikroblogach
Poza Facebookiem, adopcję psów najczęściej promowano na Instagramie i Twitterze. Do najbardziej aktywnych kont na mikroblogu nalezą m.in. Psiortal, Fundacja_Viva imilosnicy, a Instagram chętnie wykorzystywały m.in. pro.psy i schronisko. Na uwagę zasługują także działania osób prywatnych, które promują adopcję zwierząt psów. Chodzi np. o gangamara, czyli instagramową „stronę o Amarze i jego przyjaciołach oraz jego przygodach i dokonaniach”. Amar to adoptowany ze schroniska „psi senior”, który znalazł nowy, kochający dom. Dziś, dokumentując życie Amara, jego opiekunowie promują także adopcje innych psów.
Pies na prezent?
Z monitoringu wzmianek w social media wynika, że dyskusje o adopcji bądź zakupie psa nasiliły się w okresie przedświątecznym. Więcej osób niż zwykle deklaruje również, że chce stać się właścicielem czworonoga - właśnie „z okazji” Bożego Narodzenia. „Zobaczyłam te wszystkie ubranka, obroże i zabawki świąteczne , kombinezony dla piesków - chce szczeniaczka” - czytamy na Twitterze. „ma może ktoś na sprzedaż szczeniaki shih tzu? Potrzebny na 24 grudnia pod choinkę :)” - pisze użytkownik Facebooka.
Słowa takie jak „święta”, „Boże Narodzenie”, „prezent” czy „pod choinkę”, padały w kontekście rozmów o zakupie bądź adopcji psa blisko 600 razy. Główne źródło deklaracji, próśb i pytań o możliwość zakupu lub adopcji psa „na święta” to Facebook i Twitter.
Tymczasem, jak zauważają specjaliści, niezwykle często takie decyzje kończą się dla zwierzęcia tragicznie. Psy są porzucane, zostawiane na ulicy, przywiązywane do drzew, podrzucane do schronisk, czy nawet wyrzucane z pędzących samochodów.
Alina Rzeszutek i Magdalena Szyndowska ze schroniska Psistulmnie w Zabrzu w rozmowie z IMM i serwisem KarmiePsiaki.pl apelują o rozsądek. „Przed nadchodzącymi świętami warto przypomnieć i pamiętać: żadne żywe stworzenie nie jest prezentem” - podkreślają. Ich rada? „Zastanów się czy rodzina właściwie pokocha ten „żywy prezent”. Ta Wigilia z „żywym prezentem" a następna? „Żywy prezent" to obowiązek na kilkanaście lat. „Żywy prezent” też odczuwa ból, cierpienie, tęsknotę” – przypominają przedstawicielki schroniska. Do apelu dołączają Julia Berg i Ola Reszelska, wolontariuszki w schroniskach i inicjatorki akcji ProPsy.
„Przyjęcie do domu żywej istoty to nie kupienie nowej zabawki, nowego pluszaka czy innej rzeczy. To poważny, bardzo odpowiedzialny krok, który musi być przemyślany pod każdym kątem” - podkreślają.
Nie kupujmy „żywych prezentów” także wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, jak obdarowana osoba zareaguje na taką niespodziankę. O tym, że zakup psa „na gwiazdkę” nie jest dobrym pomysłem, codziennie przypomina facebookowa strona „Pies pod choinkę? Tylko pluszowy”, prowadzona przez Fundację Pomocy Labradorom „Prima” . Podobne komunikaty często publikują także inne fundacje, schroniska, serwisy i blogi, w tym m.in. OTOZ Animals, „Człowiek i Pies”, „Psiolubni”, „Psilajf” czy „Daj serce, adoptuj”.
fot. mat. prasowe
Psie adopcje zimą
Do promocji odpowiednich postaw dołączają też dziennikarze. Jak wynika z monitoringu internetu, ostrzegawcze artykuły na temat kupowania psów „pod choinkę” ukazały się m.in. w portalach PolskieRadio.pl („Pies to zły prezent pod choinkę”, NaTemat.pl („Każdy przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić schronisko dla zwierząt”) czy w portalu Onet.pl („Przestrzegają przed kupowaniem psa pod choinkę”). Największa siła mediów społecznościowych to jednak wolontariusze i osoby prywatne, które dobrowolnie dzielą się treściami związanymi z adopcją psów.
fot. mat. prasowe
Instagram gangamara
Propsy dla kundelków
Aktywne na Instagramie ProPsy to także projekt wolontariuszek. Julia Berg i Ola Reszelska od lat pomagają psom w wielu schroniskach. W pewnym momencie zdecydowały, że pomóc można także przez internet.
Jak podkreślają autorski ProPsów, wizyty w schroniskach są często niezwykle emocjonalne i trudne.
„Na początku naszą reakcją był szok, smutek, przerażenie, jak wiele zwierząt jest porzucanych, jak wiele z nich cierpi” – przypominają sobie Julia i Ola. „Pierwsze wizyty kończyły się płaczem, ciężko było nam poradzić sobie z natłokiem wszystkich emocji, które towarzyszyły nam podczas takich odwiedzin - setki oczu patrzących zza krat i proszących o chwile zainteresowania, chwilę uwagi, najmniejszy dotyk” – podkreślają.
fot. facebook.com/biegnaszesclap
Pies dla dziecka pod choinkę?
Przeczytaj także:
Najcenniejsi medialnie politycy 2024. Liderem Donald Tusk
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
adopcja psów, psy do adopcji, schroniska dla zwierząt, pies dla dziecka, prezenty gwiazdkowe, monitoring mediów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)