eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWskaźniki demograficzne: fakty, które myli świat

Wskaźniki demograficzne: fakty, które myli świat

2015-12-24 08:03

Wskaźniki demograficzne: fakty, które myli świat

Często mamy bardzo błędne wyobrażenie o wielu zjawiskach demograficznych © pathdoc - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowsze badanie Ipsos, przeprowadzone w 33 krajach świata pokazuje, że często mamy bardzo błędne wyobrażenie o wielu zjawiskach demograficznych. Przykładowo, średni wiek Polaków to 40 lat, a nie – jak nam się wydaje – 55. Jednak na tle świata i tak wypadamy bardzo dobrze.

Przeczytaj także: Indeks niewiedzy. Zobacz, jak bardzo myli się opinia publiczna

Wiedza Polaków o Polakach


1. Bogactwo jednego procenta najzamożniejszych obywateli: W ocenie proporcji bogactwa należącego do jednego procenta najzamożniejszych Polaków byliśmy dość blisko faktycznych danych. Respondenci w Polsce twierdzili, że najzamożniejsi dysponują 38% majątku krajowego, podczas gdy w rzeczywistości należy do nich 34% bogactwa.

Faktyczna proporcja jest uważana za zdecydowanie zbyt dużą – uważamy, że 1% najbogatszych Polaków powinien dysponować dwukrotnie mniejszym odsetkiem majątku – 17%.
2. Otyłość i nadwaga: staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym naszego społeczeństwa, ale badanie pokazało, że wyraźnie go bagatelizujemy. Polacy uważają, że otyłość lub nadwaga dotyka 40% populacji, podczas gdy w rzeczywistości stanowi to problem aż 57% Polaków.
3. Niereligijność: Bardzo przeceniamy odsetek ateistów i agnostyków oraz osób, które nie utożsamiają się z żadną religią. Średnia podawana wartość wynosi 26%, podczas gdy rzeczywista liczba osób niezwiązanych z żadną religią jest czterokrotnie mniejsza (6%).
4. Imigranci: Także w przypadku szacowania wielkości populacji imigrantów mieszkających w Polsce znacznie przeceniamy jej wielkość. Uważamy, że jest ich 9%, podczas gdy faktyczny odsetek imigrantów wynosi tylko 2%.
5. Osoby w wieku 25-34 lat mieszkające z rodzicami: Wyjątkowo dokładna jest nasza wiedza na temat proporcji młodych ludzi w wieku 25-34 lata, którzy z różnych powodów, często ekonomicznych, wciąż mieszkają ze swoimi rodzicami. Średnia podawana wartość to 46%, a rzeczywisty odsetek takich osób wynosi 44%.

fot. pathdoc - Fotolia.com

Często mamy bardzo błędne wyobrażenie o wielu zjawiskach demograficznych

Uważamy, że polskie społeczeństwo jest znacznie starsze, niż ma to miejsce w rzeczywistości – średnia podawana wartość wynosi 55 lat, podczas gdy faktyczny średni wiek to 40 lat.


6. Średni wiek: Uważamy, że polskie społeczeństwo jest znacznie starsze, niż ma to miejsce w rzeczywistości – średnia podawana wartość wynosi 55 lat, podczas gdy faktyczny średni wiek to 40 lat.
7. Populacja osób poniżej 14 roku życia: Pomimo tego, że uważamy, iż populacja mieszkańców Polski jest znacznie starsza niż w rzeczywistości, to znacznie przeceniamy wielkość jej części poniżej 14 roku życia – szacując ją na 26%. Faktycznie stanowi zaś ona tylko 15% populacji.
8. Kobiety w Sejmie: Polacy mają dobre rozeznanie na temat tego, jaki procent posłów stanowią kobiety. Średnia podawana wartość to 22%, przy rzeczywistym udziale wyno-szącym 24% (dane dla sejmu VII kadencji, aktualne w czasie realizacji badania).
9. Zatrudnienie kobiet: Także dość dobrze szacowany jest poziom zatrudnienia kobiet. Średnia podawana wartość – 52% – jest tylko nieco mniejsza, niż wynosi faktyczny odsetek pracujących kobiet – 55%.
10. Mieszkanie na wsi: Nasza wiedza na temat odsetka Polaków mieszkających na wsi jest bardzo bliska rzeczywistej wartości wynoszącej 39% – mylimy się tu tylko o dwa punkty procentowe (37%).
11. Dostęp do Internetu: W przypadku dostępu do Internetu, także poprzez urządzenia mobilne, odsetek wydaje się nam większy, niż jest w rzeczywistości. Średnia podawana wartość wyniosła 76%, a faktyczny dostęp ma 67% dorosłych mieszkańców Polski.

 

1 2 3

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: