Rynek private equity w Europie Środkowej XII 2015
2015-12-18 10:26
Fundusze Private Equity nadal mocno zainteresowane rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej © eenevski - Fotolia.com
Wśród przedstawicieli funduszy private equity z Europy Środkowej zapanował pesymizm. Aż jedna trzecia z nich uważa, że w nadchodzącym półroczu warunki ekonomiczne ulegną pogorszeniu. Jeszcze przed sześcioma miesiącami grupa ta była trzy razy mniejsza. Mimo to niemal połowa badanych zamierza skupić się na inwestycjach, a gorsze nastroje związane z sytuacją geopolityczną nie są na tyle silne, aby móc zniweczyć plany związane z zakupami. To niektóre wnioski, jakie płyną z najnowszej odsłony „Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey”.
Przeczytaj także: Rynek private equity w Europie Środkowej V 2015
Już wcześniejsze odsłony badania stanowiły doskonałe potwierdzenie tezy, że opinie przedstawicieli funduszy private equity świetnie obrazują bieżące nastroje na rynku. Nie inaczej stało się i tym razem. Publikowany wraz z badaniem indeks optymizmu pokazuje widoczne napięcie związane z sytuacją geopolityczną ma Starym Kontynencie. Wskaźnik ten sięga obecnie zaledwie 92 punktów. To niewiele, zważywszy że poprzedni odczyt wskazywał ich 130. O czynnikach, które mogły wpłynąć na tak duże wahnięcie indeksu mówi Mark Jung, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Private Equity w Europie Środkowo-Wschodniej, Deloitte.„Na spadający poziom wysokości indeksu prawdopodobnie mogło nałożyć się kilka czynników. Europa dopiero co uporała się z groźbą opuszczenia Unii Europejskiej przez Grecję, by stanąć w obliczu jeszcze większego wyzwania dla sytuacji geopolitycznej, czyli kryzysu migracyjnego. Dodatkowo, w ocenie ekonomistów tempo wzrostu gospodarczego Chin jest wciąż rozczarowujące” – tłumaczy.
W bieżącej edycji badania aż 33 proc. inwestorów private equity prognozuje, że warunki gospodarcze w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pogorszą się. Jeszcze pół roku temu prawie tyle samo osób uważało, że się one poprawią. Dziś tylko 3 proc. badanych jest tego zdania. Aż 64 proc. respondentów uważa, że warunki ekonomiczne pozostaną bez zmian.
Prawie połowa ankietowanych (47 proc.) w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zamierza koncentrować się na nowych inwestycjach. To o 10 p.p. więcej niż pół roku wcześniej. Z 30 do 33 proc. wzrósł odsetek inwestorów, którzy zamierzają skupić się na fundraisingu.
Połowa przedstawicieli funduszy PE prognozuje, że w najbliższych miesiącach więcej kupi niż sprzeda. To najlepszy wynik od wiosny 2012 roku. Jeszcze pół roku wcześniej taką opcję wybierała tylko jedna piąta respondentów. Przeciwnego zdania jest 23 proc. inwestorów, o 17 p.p. mniej niż wiosną. Z kolei 27 proc. deklaruje, że w ich inwestycyjnym portfelu poziomy sprzedaży i kupna będą się równoważyć.
„Prognozy dotyczące kupna mogą się wiązać z oczekiwanymi spadkami wycen spółek oraz z faktem, że w tej i poprzedniej edycji badania ponad 30% respondentów przewidywało w kolejnych miesiącach koncentrację na pozyskaniu nowych funduszy. Konsekwencją tego jest oczywiście dostępność nowych środków na inwestycje.– twierdzi Katarzyna Sermanowicz-Giza – Dyrektor w Dziale Doradztwa Transakcyjnego, Deloitte.
Dwie trzecie badanych (67 proc.) przewiduje, że aktywność na rynku pozostanie na niezmienionym poziomie. To o 17 p.p. więcej niż pół roku wcześniej.
„Z 43 do 17 proc. spadła liczba tych, którzy uważają, że aktywność rynkowa się zwiększy. Wyniki te mogą być odzwierciedleniem pesymistycznych nastrojów inwestorów, które ujawniły się latem tego roku, czyli wtedy, gdy przeprowadzaliśmy nasze badanie” – wyjaśnia Mark Jung.Zdaniem 86 proc. inwestorów rozmiar transakcji na rynku w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pozostanie bez zmian, a 56 proc. oczekuje, że efektywność ich inwestycji także nie ulegnie znaczącym fluktuacjom.
Co ciekawe inwestorzy nadal optymistycznie oceniają możliwości finansowania swoich inwestycji. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 20 p.p. zwiększyła się liczba badanych (do 53 proc.), oczekujących poprawy dostępności finansowania dłużnego. To najlepszy wynik od marca 2006 r. Ten wzrost może być powiązany z rozpoczętą przez Europejski Bank Centralny w marcu 2015 r. operacją luzowania ilościowego, co może skutkować większą płynnością na rynku długu.
fot. mat. prasowe
Indeks optymizmu
Przeczytaj także:
Rynek private equity w Europie Środkowej X 2014
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek PE, private equity, fundusze private equity, fundusze PE, rynek fuzji i przejęć, Europa Środkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)