Koniunktura przemysłowa XII 2015
2015-12-22 10:13
Spadek nastrojów w budownictwie © chaiyapruek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2015
Na skróty
- W grudniu dyrektorzy większości przedsiębiorstw formułują pozytywne oceny koniunktury.
- Przetwórstwo przemysłowe w dobrych nastrojach - pozytywnie ocenia koniunkturę już od stycznia minionego roku (z wyjątkiem ostatniego i bieżącego grudnia) .
- Od września br. obserwujemy spadek nastrojów wśród podmiotów prowadzących działalność w zakresie budownictwa. Mimo to oceny z grudnia br. są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w analogicznym miesiącu poprzednich pięciu lat.
- Z kolei w handlu detalicznym po raz pierwszy od lutego widać nieznaczny pesymizm, podobnie zresztą jak w grudniu minionego roku
- W handlu hurtowym nastroje są dobre, chociaż jest nieznacznie gorzej niż przed miesiącem.
- Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka deklarują optymizm już od dziesięciu miesięcy. W grudniu nieco gorzej niż w listopadzie, ale lepiej niż w dwunastym miesiącu ostatnich 7 lat.
- Spadek nastrojów ponownie widoczny jest w przypadku przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią.
- Korzystne nastroje towarzyszą dyrektorom jednostek prowadzących działalność w zakresie sekcji informacja i komunikacja.
- Największymi optymistami, podobnie jak przed miesiącem są jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
1. Przetwórstwo przemysłowe
W grudniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 1,1 (plus 2,5 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12,5% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13,6% (przed miesiącem odpowiednio 14,2% i 11,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W grudniu bieżący portfel zamówień oceniany jest negatywnie, na co wpływają pesymistyczne opinie dotyczące zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja w grudniu jest ograniczana, ale w mniejszym stopniu niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Opinie dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż w ostatnich dwóch miesiącach.
Należności nieznacznie rosną, choć wolniej niż w październiku i listopadzie. Wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty jest większy niż w minionych pięciu miesiącach.
Stan zapasów wyrobów gotowych oceniany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Pesymistyczne przewidywania dotyczące portfela zamówień i sytuacji finansowej pogarszają się od października 2015 roku. Prognozy produkcji wskazują, że może być ona ograniczana w większym stopniu niż zapowiadano w listopadzie. W najbliższych trzech miesiącach planowane są redukcje zatrudnienia, nieco większe niż przewidywano w listopadzie. Dyrektorzy jednostek zapowiadają nieznaczny wzrost cen wyrobów przemysłowych.
W grudniu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Oceny dotyczące ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są optymistyczne, ale ostrożniejsze od sygnalizowanych w ubiegłym miesiącu.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 18,4 w grudniu, plus 23,8 w listopadzie), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 13,8 w grudniu, plus 11,7 w listopadzie) – w obu tych działach opinie są zbliżone do zgłaszanych w grudniu ub. r., mebli (plus 12,8 w grudniu, plus 14,2 w listopadzie – oceny te są lepsze niż w grudniu ostatnich siedmiu lat), pozostałych wyrobów (plus 12,5 w grudniu, plus 11,4 w listopadzie), urządzeń elektrycznych (plus 11,7 w grudniu, plus 9,6 w listopadzie – opinie te są bardziej optymistyczne niż w grudniu ostatnich ośmiu lat). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują przede wszystkim producenci odzieży (minus 12,6 w grudniu, minus 13,2 w listopadzie), skór i wyrobów ze skór (minus 6,3 w grudniu, plus 0,4 w listopadzie), metali (minus 3,6 w grudniu, minus 5,4 w listopadzie).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)